Chronicka akusticka trauma

Príspevok v téme: Chronicka akusticka trauma
tojejedno

Dobry den. Mam otazku. Bohuzial, vdaka mojej nezodpovednosti pocuvala som hudnu maximalne nahlas od mojich 15 rokov, teraz mam 20. Nevedela som, ze si takto mozem poskodit sluch keby ano, okamzite by som s tym prestala. Totiz nevedela som ze existuje nieco ako chronicka akusticka trauma, kedy sa priznaky pokskodenia sluchu mozu objavit aj po niekolkych rokoch, myslela som si ze proste ked sa sluch poskodi clovek to pociti okamzite. Preto povazujem za dost podstate hovorit o tomto aj mladym ludom, lebo takmer kazdy pocuva nahlas hudbu a malokto vie o tom ze moze takto v podstate ohluchnut..Nam to nikto nehovoril, aj ked je to dost logicke, fakt ma to nenapadlo.
Teraz mam kvoli tomu v podstate depresiu. Bojim sa ze ohluchem. Zatial pocujem dobre, normalne, ale piska mi obcas v usiach, bojim sa ze za niekolko rokov to proste pride a vraj sa s tym uz neda nic robit, preto mam par otazok...
1. Chcem si byt istejsia tak by som sa chcela objednat na vysetrenie, len nechapem celkom ze ak sa poskodenie prejavuje az o niekolko rokov zisti to lekar aj teraz?
2. Znamena to, ze mi hrozi ze ohluchnem uplne, alebo sa najpr posunie prah sluchu a ak dalej nebudem pocuvat hlasnu hudbu tak sa to uz nebude zhorsovat? Vobec nechapem ako to je...
Ak niekto vie prosim velmi nech sa k tomu vyjadji, dakujem pekne za odpovede.

Ogi22

Ahoj.
Nedávno som riesil nieco podobné.
Lámal som veľkú tabulu plastu a keď praskla vydalo to tak silný zvuk (bola to riadna šlupka), že mi hneď zalahlo ucho a začalo v ňom pískať.

Našiel som tento článok.
Chalan v ňom krásne popisuje čo je vlastne za problém.
dfens-cz.com

Ps: neboj bude lepšie.
Tinitus je otravný (pískanie v ušiach), ale dá sa s nim naučiť žiť.

Viem o čom hovorím, tiež som ho mal.
Naučil som sa byť v klude a za nejakú dobu aj sám odznel.
Asi ho vyhnala moja ignorácia :) a išiel si pískať inam :D

Mesačný princ

Pravda, pripájam sa aj ja.

Mladí ľudia sú naozaj vystavení veľkému % hluku. Či už ide o obyčajné kino...naozaj tam ide človek ohluchnúť. Alebo rôzne koncerty či celý deň v ušiach slúchadlá na plno....

dfens-cz.com