Může člověk všechno překonat?

Príspevok v téme: Může člověk všechno překonat?
MobyDick

Asi se shodneme na tom, že jsme každý trochu jiný, někdo více, někdo méně. Máme různé vlastnosti, které nás od sebe navzájem odlišují, a mnohdy je to dobře. I ty mnohdy zlé vlastnosti dávají tomuto světu nějaký hlubší smysl. Ale jinak se na to bude asi dívat člověk věřící, nebo agnostik, a jinak člověk přijímající evoluci (nechci napsat ateista, protože ji uznávají i někteří věřící, byť je to trochu paradox, ale o tom není tento příspěvek).

A není toho málo, co všechno musí člověk překonávat během svého života, někteří z nás jsou přesvědčeni, že jsou lidé, kteří mají život mnohem šťastnější než většina. Obvykle to souvisí s bohatstvím, jak si ale potom vysvětlit, že i nejchudší lidé na této planetě jsou mnohdy šťastnější než lidé západního světa. Nevím, jestli je více spokojen člověk věřící či nevěřící (napíšu v něco), ale mám pocit, že ten, kdo věří v něco hlubšího, lépe překonává překážky života, ale může to být jen mé zdání.

Asi nemá smysl vše jmenovat, ale problémy začínají už v rodině, potom ve škole, v práci, partnerském životě, přicházejí nemoci, finanční problémy a pocity zmaru. To vše na člověka útočí. Jedni vypadají, že to překonávají snadno, jiní mají veliké problémy i s maličkostmi. Lidé, kteří poznali válku, by se asi pousmáli tomu, jaké dnešní „problémy“ řešíme. Jak třeba já osobně vymýšlím, stěžuji si, kritizuji, neumím se rozhodovat, vymlouvám se. A přitom, jsou mnozí na tom mnohem hůře.

Psal jsem tady o sobě mnoho pochybností, mnohé i právem. U mě osobně je to překonání toho udělat první krok, a oddělit podstatné věci od nepodstatných. Například nějaká vysněná kariéra či škola byla možná v mém životě úplně nepodstatná, protože by mě to stejně neudělalo šťastným (možná jen na krátkou dobu).

Na druhé straně si myslím, že existují určité mantinely, a člověk by je měl u sebe poznat. U mě to asi bude to studium, tisíckrát bych mohl říkat, že to půjde, nebo nepůjde, ale jedno vím, bylo by to komplikovanější, kdybych něco studoval, než nestudoval. Cesta do zahraničí není také tak snadná, i když se to dá realizovat poměrně rychle. Má cesta asi půjde tímto směrem. Možná, že když se něčeho vzdám, něco jiného získám.

MobyDick

lLily, změny jsem se určitě bál, teď už ne. Ono bylo mnohem jednodušší nechat vše jen tak plynout, ale má mysl mi to nedovolí, aby pasivita nade mnou zvítězila.

lLily

Znat dodnotu strat, MobyDicku?

Ked sa bojis zmeny, tak akakolvek co i len mensia strata v suvislosti so zmenou sa ti moze zdat privelka, uz len preto, ze strach vsetko akoby nafukne do obrich rozmerov. Zle skusenosti je jedna vec, prevziat zodpovednost za svoje ciny zas druha. So zlymi skusenostami sa da (pre)zit velmi dlho, no kamsi sa posunout....to sa da odkladat este dlhsie. Privyknut sa da totiz na vsetko a aktivita v sebe zahrna ovela viac rizik, nez pasivita, ktoru si musis len pretrpiet.

MobyDick

ehm, právě naopak. Navíc já bych tady ani nemohl psát vše, a vlastně ani nechtěl.

Filosofii nechme stranou, já řeším svůj život, co bude dál, co vlastně chci, apod.

Vám, že toto fórum má primárně jiný účel, a že to možná mnohým leze na nervy, že tady píšu obecně. Napsal jsem však něco i o sobě, a dostal jsem mnoho odpovědi, rad, více už žádat nemohu, teď už je to jen a jen na mě.

Nové téma už nezaložím, stačí. Pokud mi někdo na příspěvek něco napíše, odpovím. Ale postupně už budu končit, čekají mě jiné a důležité povinnosti.

MobyDick

Iiiii, určitě dělat budu, a nemyslím si že jsou má témata náročná.

ehm, ano, loučil jsem se, to je pravda, ale ještě jsem chtěl něco napsat. Já žiji reálný život, asi ne ten jaký bych chtěl, ale snad se mi to podaří. Díky.

XXI, ano, jsou vážnější věci, to chápu, to co řeším já jsou jen malichernosti. Já si to uvědomuji.

ehm

MobyDick pred nejakým časom si sa tu lúčil a chcel si začať žiť a nestrácať čas na fóre. Prečo si to nedodržal? Mám rada češtinu, ale keď ju vidím tu, už mi začínajú naskakovať pupáky. Kašli na to, čo si myslia ostatný a už konečne ži reálny život. Veľa šťastia v ňom ti prajem.

Iiiii

Dick-u, ja ti poradím. Buď už niečo urob alebo nerob vôbec nič. Nič v zlom, ale tvoje témy sú tak náročné, že pohrebné skladby majú viac šťavy. Nič, idem spať, len som si bol odskočiť, lebo zakaždým vysvetľovať mame, že ten radiátor mi vážne netečie, aj keď je pod ním stále mláčka, je dosť od veci...

MobyDick

Možná že právě proto, že byla určitá doba, kdy jsem překážky podlézal, nebo obcházel, jsem nyní dostal chuť je konečně přeskakovat.

MobyDick

lLily, ztrát se bojím nejvíce, to je můj problém, proto jsem se zatím moc nehnul, ale je tady tolik faktorů které mě donutí, že budu nakonec rád, to vím.

To co jsi napsala je velmi zajímavé a je tomu tak. Zároveň člověk musí poznat hodnotu těch ztrát. myslím že ho to opravdu změní, a možná i k lepšímu, já to potřebuji "jak sůl", protože jsem vnitřně nestabilní, a dost rozdivočelý, mám divný a vztah k ostatním lidem, a asi i k těm, kteří si to nezaslouží. Měl jsem špatné zkušenosti.