Studium toho co by som mala alebo toho co chcem ?

Príspevok v téme: Studium toho co by som mala alebo toho co chcem ?
Tinka3333

Ahojte. Po prvom semestri na ekonomickej univerzite som sa viac-menej rozhodla ukončiť to tam a od dalsieho roka ist na pedagogicku. Vzdy to bol môj sen no viete ako to je s platmi a rodicia mi to nechceli dovoliť, ano nechceli, aj ked mam uz 21.. Prinútili ma ist na ekonomicku. Nebavi ma to, nezaujíma ma to, nenašla som sa tam, mam akurat velke stresy a z toho naozaj nepríjemne zdravotne ťažkosti (depresie, hnačky, vracanie, nespavosť, zapal zaludka, menzes meškajúci uz 3 mesiace.. ) po ktorých mi z rodicia uznali ze bude vhodne aby som istá studovat to co chcem a bude ma to bavit.. Aky nazor na to mate prosim?

Dick

Tinka3333, Univerzita Komenského, to je taková slovenská Karlova univerzita, to myslím vážně, i když mnohem mladší. Ale většina fakult na Karlově univerzitě je také mladá, nejsou ze středověku.

To rozhodnutí je absolutně správné. Proč, to už psali ostatní. Důležité je to vyzkoušet, a potom se uvidí nejprve to Bc studium, a potom klidně i výše.

Přeji hodně spokojenosti a štěstí při studiu, a ať ti vše vyjde jak si přeješ.

Tinka3333

Dick dakujem znova za odpoved :) študovať by som študovala rada tu v BA na Komenského univerzite, mám to kúsok a môžem popri tom pokračovať v brigádach a vzdelávať sa v ostatných smeroch ktorých chcem :) (kurzy jazykov, aranžovania, ošetrovateľský kurz, atď..)
a k tým platom- áno, môžem dúfať že ešte porastú, ale ak nie, nič sa nedeje a moje rozhodnutie to nemení. :) budem sa orientovať po bakalárovi na tie súkromné škôlky, a uvidím čo a ako.. dôležité je pre mňa toto rozhodnutie, lebo takto nikam nesmerujem..

Dick

Tinka3333, v soukromých školkách a školách jsou určitě vyšší platy, to je pravda. Ještě je možné věřit v to, že platy učitelů porostou.

Tušil jsem, že se to asi bude týkat této věci, ale stejně, ta práce není jednoduchá, navíc doba se změnila, a přicházejí nové trendy ze západu, s tím bych měl osobně problémy. Ale toto je stejně práce pro ženy, takže se do toho ani nebudu plést.

Ekonomie a pedagogika je opravdu velký rozdíl, asi jako matematika a historie. určitě tě více zajímaly obory humanitní (společenské vědy, historie, ačkoliv jsi psala, že jsi byla premiantka. Ekonomie je suchá, jsou to fakta, matematika, tabulky, grafy atd, ale někdo v tom nalezne smysl života, také bych to nechtěl studovat. Ale určité znalosti je třeba mít ze všeho.

A studovat budeš asi na Slovensku, ne v Čechách? Protože zde studuje dost Slováků, nejvíce asi v Brně a potom v Praze. V Ostravě je nás zase dost potomků Slováků, nebo částečných Slováků, ale Ostrava ne, to nedoporučuji nikomu, a ani nepřeji.

Tinka3333

Studovat chcem predškolskú a elementárnu pedagogiku, kde uz s bakalarom budem moct robit v škôlkach alebo v SKD, :) myslim ze toho sa nebáli, ze by ms sikanovsli deti . Skor toho platu... Ohradzam sa tym ze ved mozem robit v súkromnej skolke, tam je lepší plat..

Dick

Dick, ještě by mě zajímalo o jaký obor na pedagogické fakultě jde, asi jde o učitelství, ale je tam i pedagogika, sociální a speciální pedagogika apod.

Pro ženu, je to ideální, ale práce na druhém stupni základní školy s dospívajícími floutky není jednoduchá, ale vůbec, i děti mohou být i kruté. Zažil jsem i šikanu učitelů, chce pevné nervy, autoritu-přirozenou. Já jsem velký silný muž, ale co žena? Dokáže to každá? I někteří chlapi podlehli.

Je dobré zvažovat, samozřejmě učit na gymnáziu, elitním, nebo církevním, kde jsou inteligentní, nadané, citlivé děcka, to jde, ale někde kde je to drsnější, to by mohl být propad, a životní chyba, nebáli se rodiče náhodou toho?

Dick

Tinka3333, potom není co řešit, tvá cesta je jasná, jít ve stopách tvé mámy, ne tvého otce. Je to náročné povolání, spíše by to mělo být poslání. Možná si rodiče uvědomují rizika této náročné profese, ne každý se na ně může hodit.

Například já bych nemohl být učitel, protože bych neznámkoval, a když tak, bych dával pouze jedničky a dvojky, nic jiného pro mě neexistuje. Toto už způsobilo v minulosti tolik traumat. Ale to jsem napsal jen bokem.

Vidím že jsi byla premiantka (já byl pravý opak), tudíž máš na sebe vyšší nároky, a totéž očekávají od tebe rodiče, byla jsi k tomu vedena podávat výkon. A teď jakési divné zklamání, že si myslíš že jsi to nezvládla v očích někoho? Ten obor jednoduše nebyl pro tebe souzen, já také mnoho věcí nemůžu ani vidět, a nikdo by mě nedonutil to dělat.

Je dobře, že to tví rodiče pochopili, a ty můžeš jít za svým snem.

neviem111111

rodicia su z teba sklamani, lebo z teba chceli nieco ine? to je ich problem, nie tvoj. ty nie si plastelina, aby si z teba modelovali co sa im zapaci, ty si individualna ludska bytost, ktora ma pravo robit v zivote to, co ju bavi. ber to ako vyhru a bud za tuto skusenost na ekonomickej vdacna, pretoze ta to utvrdilo v tom, ze toto nie je tvoja cesta a tvoja cesta je pedagogika a prave vdaka tomuto zazitku teraz budes mat moznost studovat a robit to, co si vzdy chcela.

Najčítanejšie články