Studium toho co by som mala alebo toho co chcem ?

Príspevok v téme: Studium toho co by som mala alebo toho co chcem ?
Tinka3333

Ahojte. Po prvom semestri na ekonomickej univerzite som sa viac-menej rozhodla ukončiť to tam a od dalsieho roka ist na pedagogicku. Vzdy to bol môj sen no viete ako to je s platmi a rodicia mi to nechceli dovoliť, ano nechceli, aj ked mam uz 21.. Prinútili ma ist na ekonomicku. Nebavi ma to, nezaujíma ma to, nenašla som sa tam, mam akurat velke stresy a z toho naozaj nepríjemne zdravotne ťažkosti (depresie, hnačky, vracanie, nespavosť, zapal zaludka, menzes meškajúci uz 3 mesiace.. ) po ktorých mi z rodicia uznali ze bude vhodne aby som istá studovat to co chcem a bude ma to bavit.. Aky nazor na to mate prosim?

Tinka3333

Berú podla maturitného vysvedčenia, podla priemeru, mala som same 1 tak verim ze ma príjmu :D trochu ma trápi aj môj vek, ze mam uz 21 za chvilu 22 a stale nemam ani jeden rok vysokej za sebou. A moje rovesníčky su uz 4.cky :(

Tinka3333

Dakujem :) ekonomická preto lebo otec pracuje v tejto sfére, darí sa mu, a asi mali rodicia vidinu aj mna v tomto smere.. Pedagogicku ma moja mama, je riaditelka na základnej skole, predtym pracovala ako učiteľka v skolke, v skole.. K deťom mam velmi blízko, bavi ma to, strážievam deti, robim animatorku na dovolenkách.. Napĺňa ma to, neda sa to s ekonómiou porovnať. Toto je nieco co studovat chcem, na co sa budem tesit pri uceni, a tu ekonomiu beriem len proste tak ze sa to ucit musim, nemam cieľ, motiváciu..

celebrita FB

Radšej na tú pedagogickú, čo ťa baví. Keby VŠ trvala pol roka, tak nech by aj, ale 5 rokov sa máš rozčuľovať s niečím, čo ťa nebaví a k čomu nemáš vzťah? tisícstranové vetko naspamäť :(

Dick

Tinka3333, ta podpora od rodičů, to je skvělé, že to uznali. Není to žádná prohra, je to výhra a nová naděje.

Spíše já jsem už několikrát prohrál, teď se ale začínám znovu probouzet. Na školu jsem chtěl úplně rezignovat. Ale znovu začíná nový plán. Samozřejmě to nebude zcela jednoduché, ale pokusím se.

Pokud člověk ví, a to už dlouho co by chtěl dělat, a má ty možnosti, předpoklady, tak by to měl jít dělat.

Mohu se ptát, proč původně Ekonomická? Kvůli potenciálně vyšší mzdě, kariéře úspěšné manažerky apod?

A proč pedagogická? To už bych se asi ptát nemusel, protože ženy k tomu mají vztah, a je to dobře. Učitelky které učili mne, to byl ovšem problém, pokročilý věk, a trochu jiná doba, snad se to teď změní. Ale je možné, že problém jsem mohl být i já.

Přeji hodně štěstí ve studiu, budoucí paní učitelko.

Tinka3333

Dakujem pekne :) uz som sa teda viac menej rozhodla. No este musim vyhrať nad sebou ten boj a pocit, ze som velmi zlyhala v zivote lebo to tam nezvladam. Beriem to ako prehru, kvoli sebe, rodicom, ... Aj ked ma uz podporuju v tom co chcem, aj tsk sa citim ze su sklamaní, lebo zo mna chceli mat nieco ine :(

Dick

Tinka3333, mám názor takový, že rodiče to mnohdy myslí se svým dítětem dobře, ale dopouštějí se katastrofálních chyb. Projektují si do dítěte vlastní představy, a nemyslí na jeho štěstí, jeho přirozenost.

Kolik rodičů chce, aby jejich dítě bylo sportovec, a ono chce být umělec. Kolik rodičů chce, aby jejich dítě excelovalo ve studiu, a dítěti to nejde. Nejhorší je, když jsou neústupní, a dojde to až takto daleko.

Já jsem měl v životě výběr, ale samozřejmě jen z oněch omezených možností, stále hledám.

Ano, jít za hlasem svého srdce, tisíckrát raději empatickou učitelku, než nešťastnou ekonomku.

Já jen lituji, že jsem v dětství a v mládí neměl nějakou krásnou mladou učitelku, ale bohužel, jen ten pravý opak. Takže hlavně být tou skvělou učitelkou, chápavou, citlivou a spravedlivou.

Bubliii

A čo riešiš? Choď študovať to, čo ťa baví. Aj učiteľov treba. A už to máš aj "odobrené" od rodičov, hoci si už dosť stará na to,aby si si pýtala od nich povolenie.