Mlieko - nezdravé a nestrávitelné ?!

Príspevok v téme: Mlieko - nezdravé a nestrávitelné ?!
Daniel98

Dobrý deň, prišiel som ku vám s otázkou, či je mlieko zdravé a vôbec stráviteľné pre ľudí (kravské , kozie .. ). Mlieko pijem skoro každý deň a veľmi mi chutí, často športujem a bral som to ako super zdravú vec, až pred týždňom mi učitelka na biologii (3r gympel) povie, že ľuďia od 5 rokov nevedia tráviť mlieko a že je to ako voda ... Dosť ma to nasralo a vôbec tomu neverím, ale rád by som sa o tom prescedčil, lebo táto otázka je pre mňa dosť dôležitá ... Aký máte vy názor ?

pišta00

evana vidíš, intoleranciu nemám bol som na 2 testoch ale aj tak ma vždy po mliečnych výrobkoch ktoré obsahujú laktózu preženie a vykrúca mi z toho črevá, či je to mlieko, smotana, tvaroh....

Lekár mi na to povedal niečo podobné čo autorovi príspevku povedala učiteľka biológie, dospelý človek laktózu stráviť nevie, niektorí to pociťujú viac, niektorí menej a nemusíš mať ani intoleranciu... Inak mám bezproblémové trávenie a okrem výrobkov s obsahom laktózy strávim aj roxorovú tyč...

Gima ak si myslíš, že je dobré a zdravé piť bielu vodu plnú laktózy kde nie je po srvátke ani stopy tak fajn no... Srvátka je to najpodstatnejšie čo má byť na mlieku zdravé. Ak mlieko tak domáce, z ktorého nie je odstránená srvátka a je jedno či je to plnotučné alebo polotučné, v kupovanom mlieku srvátku budeš ťažko hľadať... Skús si ho prevariť a uvidíš či ti na vrchu zostane šupka...

Gima

Tie mlieka (nízkotučné) sú zbavené všetkých živín, preto chutia ako voda. V tomto prípade sú vhodnejšie tie polotučné a plnotučné.

evana

mlieko je zle pre tych co trpia intoleranciou mlieka teda neznasanlivostou teda z neho vracaju a maju krce.inac je zdrave,ale pri chudnuti nie je vhodne plnotucne.kozie je dobre a zdrave. obsahuje vapnik . mozes ho smelo pit aj nadalej nemusis sa nicoho obavat. ak kupne mlieko je kvalitne.

Gima

Mlieko je potrebne pre človeka v každom veku, hoci dnes sa využívajú aj iné mliečne výrobky. Zakysanka, tvaroh, parenica, rozne syry atd.
Dôležitý je spôsob výroby a úpravy mlieka a iných mliečnych výrobkov.
Rozhodne pasterizované mlieka sú z hladiska výroby a možných infekcií bezpečnejšie.
Pri pasterizácií nestráca mlieko všetky živiny, niektoré bývajú doplnane umelo, no sú zdraviu neškodné.
Mliečne výrobky obsahujú baktérie, ktoré sú vhodné pre náš tráviaci trakt.
Samozrejme tie s minimálnym množstvom cukru.
Náš žalúdok pracuje na princípe tvorenia kyselin a zásad, ktoré získavame z potravy. S tým súvisí žalúdočná kyselina, ktorej PH - kyslosť by sa mala pohybovať v rozmedzí 7 - 10. Ak je vyššia vyvoláva problémy s trávením a neskôr aj rakovinu. Preto aby táto hladina kyselín nespôsobovala problemy je vhodné piť kyslomliečne výrobky - acidofilne mlieko, cmar atd. Tieto tu kyselinu v žalúdku neutralizuju. To znamená, že nemá škodlivý vplyv na organizmus. Mám to z biologie.

pišta00

Hej no v podstate má pravdu, mlieko napríklad to ktoré kúpiš v obchode je zbavené srvátky (to je tá šupka ktorá sa vytvorí na vrchu v domácom mlieku keď ho prevaríš a je to najkvalitnejší zdroj bielkoviny pre ktoré by malo byť mlieko zdravé) lenže chybička krásy srvátku z mlieka odstránia aby bolo mlieko trvanlivé a srvátku používajú na výrobu napríklad srvátkových proteínov a to čo ti predávajú v krabici v obchode je biela voda plná laktózy, ktorá je pre väčšinu dospelých ľudí nestráviteľná a nemusíš mať ani intoleranciu na laktózu.

Keď si to zhrnieme jediné čo je na mlieku zdravé je srvátka okrem toho tam je veľa nestráviteľnej laktózy, kúp si radšej proteín zo srvátky.