Potravinová intolerancia

Príspevok v téme: Potravinová intolerancia
Megii007

Ahojte, potrebujem radu: mam podozrenie, ze mam na niektoru potravinu intoleranciu (podla dost priznakov, ktore ma trapia). Chcela by som si dat spravit diagnostiku, ale neviem, kde mam zacat, pripadne kam ist. (Nemam na mysli diagnostiku pomocou domaceho testu food detective ani pomocou pristroja biocom). Vie mi niekto poradit? Najlepsie TN kraj :)

Fiha

Mne na gastre celiakiu nezistili, ale nasli mi pritomny haplotyp dq 8. Vraj niekedy v zivote celiakiu dostanem, ale teraz ju nemam. Problem je, ze mi neustale klesa zelezo a hemoglobin. Doktori sa nevecia zhodnut, ci je to kvoli tomu,vakebo nie. Tiez zvazujem test na intoleranciu.

mmoonna

Celiakiu a laktózu ti zistia na gastre, no a ostatné najzákladnejšie potraviny ti zistí alergológ - imunológ

celebrita facebooková

Nerobím si srandu. Je to drahé, lebo to nepreplácajú poisťovne. Tak treba zacvakať. Ale výsledok je čierne na bielom akceptovaný a braný vážne riadnymi lekármi. Mne v tom vyšla pšenica. Tak nech nežerem :)

celebrita facebooková

Viem, čo myslíš. Chceš riadny test u riadneho lekára. A nie šaškárne spojené s vešticami a s biorezonanciami a s kineziológiou, čo normálni lekári nebudú brať vážne :):):)
Môžeš si odskočiť do BA na Interklinik, čo je blízko Auparku. Tam to vedia urobiť. Je to odber krvi z prsta a ide do toho 220 potravín, priprav si okolo 400 €.
V teste nemáš cukry:
>>Laktóza: prípadnú intoleranciu zistí gastroenterológ z hadice.
>>Fruktóza: za tým treba do Rakúska na dychový test. Meria sa pri ňom hladina vodíka vo vydychovanom vzduchu pred vypitím fruktózy a po jej vypití, potom sa porovnajú hodnoty a na základe toho sa stanoví, či je to pozitívne. Môžeš skúsiť napríklad Allergiezentrum Floridsdorf, tam to robia, ale aj na mnohých iných miestach.
>>Sorbit: platí to isté, čo pre fruktózu. Viac ako 60 € by to nemalo byť za jeden cukor.

gima

Žiadny lepok, ale viac tukov a cukrov

Doktorka Reillyová predovšetkým vysvetľuje, že dodržiavanie bezlepkovej výživy musí sledovať dietológ, ktorý zabezpečí, aby diéta obsahovala všetko nevyhnutné pre naše zdravie. Navyše produkty bez lepku často obsahujú viac cukrov a tukov. Hrozí teda nebezpečenstvo zvyšovania hmotnosti, obezity, metabolického syndrómu a inzulínovej rezistencie. Bezlepková diéta môže vyvolať nedostatok vitamínov skupiny B, kyseliny listovej a železa. Konečne táto diéta bez dostatočnej diverzifikácie vystavuje organizmus väčším dávkam toxických látok, ako je arzén (prítomný najmä v ryži) alebo ortuť.
Nebojte sa ho

Ďalší mýtus: mnohí veria, že je lepok toxický, a teda zdraviu škodlivý. V skutočnosti početné štúdie ukazujú opak: lepok je bezpečná látka, čo neplatí len pre osoby s celiakiou. Neexistujú dôkazy, že nadmerná konzumácia lepku by mohla viesť k celiakii. V posledných rokoch sa veľa diskutuje o vhodnosti lepku u detí. Mnohí špecialisti odporúčajú vynechať ho v prvom roku života, ďalší radia, aby ho deti konzumovali skoro, už okolo štyroch mesiacov. Podľa analýzy Reillyovej sa však zdá, že skorá ani neskoršia konzumácia lepku riziko vzniku celiakie nijako neovplyvňuje.

Mohlo by vás zaujať: Trpíte hnačkami a migrénami? Nepodceňujte ich, môžete mať celiakiu!
Touto diétou neschudnete

,,Strava bez lepku sama o sebe vedľajšie účinky nemá, nerobí ani dobre, ani zle," vysvetľuje doktor Luca Elli z Centra pre prevenciu a diagnózu celiakie z milánskej polikliniky. ,,Rozhodne sa po nej nechudne, ako mnohí veria. Nie sú žiadne vedecky podložené dôvody, ktoré by oprávňovali vynechanie lepku u osôb, ktoré netrpia celiakiou a netrpia citlivosťou na lepok. V skutočnosti sa človek môže rozhodnúť lepok nejesť, ale potom je veľmi dôležitá voľba potravín, ktoré ho nahrádzajú, pretože od toho závisí kalorický prísun a vyváženosť stravy. Je jasné, že keď namiesto taniera cestovín zjem kilo pancetty, nielen že priberiem, ale začnem mať aj vážne zdravotné problémy," uvádza doktor Luca Elli.