Mam 45 rokov. Pred 2 rokmi som pri vyske 182 cm vazil 96 kg. Vadilo mi najma brucho. Pomocou jednej takej tej praskovej diety som schudol o 12 kg za 2 tyzdne. Bolo mi vysvetlene, ze jojo efekt znamena, ze ak sa vratim k takemu jedeniu ako predtym, tak to naberiem naspat. Kedze som si pocas tej diety zvykol na pocit hladu a nemam problem jest naozaj minimalne, tak som si to odsledoval, ale dosiel som na velmi prekvapujucu vec (medzitym som pribral 2 kg, kym som na to prisiel). Ak nechcem pribrat, tak na ranajky si dam iba kavu. Na obed nejake menu (tie nebyvaju velke porcie) aj to bez polievky, cize iba druhe a na veceru nejaky 1 rohlik alebo oval chleba s niecim (maslo, pastika, sunka, salama, rybicky, lekvar a pod.) a nejaku paradajku, papriku a pod. Necitim sa byt slaby, naopak, lepsie sa mi hybe. Pracu mam viacmenej kancelarsku. Ide mi o to, ze ma velmi prekvapuje, ze tak malo jedla staci cloveku na normalne fungovanie a bojim sa, aby sa mi to nejako nevypomstilo napr. tym, ze by sa po case prejavilo, ze mam niecoho nedostatok (vitaminy, mineraly a pod.). Aj kolegovia vobec nechapu, ze tak malo zjem a ze mi to staci, najma, ked ma poznali predtym. Niekolko z nich to skusa tak ako ja, ale nevedia potlacit pocit hladu v zaludku a potom to zase prehnaju s jedlom od toho pocitu. O co mi ide je, ze sa chcem opytat, ci neexistuje nejake meranie, ktore by mi povedalo, ci mam v tele dost vitaminov, mineralov a pod. Chodim pravidelne na lekarske prehliadky aj s odberom krvi a EKG, ale tie nic neukazu - vsetko v najlepsom poriadku. Moja lekarka internistka mi k tomu nevie nic relevantne povedat.
Strasne malo zjem
vyskusaj B12, ja som mala v tekutej forme, lepsie sa vstrebava do tela, pribrala som 7 kil, maju ho na vitarian.sk
Každý živý tvor potrebuje k prežitiu potravu. Podľa toho, koľko a v akej kvalite jej dostane môže rásť a vyvíjať sa. Ak jej nie je dostatok, pomaly chradne, ak ju nedostane vôbec, pomaly ale isto zomrie. Ako k tomu však vôbec dôjde?
Tri mesiace nevydržíte
Priebežné hladovky o šťavách či bez príjmu akéhokoľvek jedla sú dnes chudnúcim hitom. Pochopiteľne, že bez príjmu kalórií vaše telo začne z kilogramov zhadzovať. Ak sa k jedlu vrátite, počítajte však s tým, že kalórie budú späť a obranný mechanizmus omámeného metabolizmu dokonca zariadi, že priberiete ešte viac ako ste mali predtým. Čo sa však stane, ak prestane prijímať potravu nadobro? V záujme vyriešenia otázky hladovania v najchudobnejších častiach sveta sa na túto otázku pozreli vedci z Kráľovskej akadémie v Londýne. Podľa nich bez jedla je možné prežiť približne 21 – 70 dní. Ak vôbec ešte možno hovoriť o živote, nakoľko dôsledky pre telo sú devastačné.
Hladovkou sa neočistíte, ale intoxikujete: A klystír je ešte horší!
Posledné je srdce
Už 72 hodín po poslednom jedle sa pomaly zhoršujú mozgové funkcie. Telo využije všetky zásoby glukózy, tukov a svalov, aby malo z čoho čerpať energiu. Ak telu po nejakom čase dodáte jedlo, približne na 6 hodín sa organizmus ešte dokáže dostať do bežného režimu. Ak však v hladovaní pokračujete, telo sa vám doslova zamorí toxínmi. „Dlhodobé hladovanie neznamená detoxikáciu, ale, naopak, intoxikáciu,“ hovorí docentka MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., čo sa stane keď telo postupne strávi všetky tuky, cukry i bielkoviny. Postupne začne upadať kvalita a hustota kostí i libido, ženy prestávajú menštruovať. Začnú ochabovať svaly a nakoniec sa oslabí a zlyhá i srdce. Aj preto je častou príčinou smrti anorektikov práve infarkt. Po totálnom vyčerpaní organizmu nasleduje nevyhnutná smrť.
Len s odborníkom
Kým extrémnou podváhou trpí približne každý deviaty človek na planéte, každý piaty má jedla až príliš. Podľa odhadov do roku 2025 bude obéznych až pätina ľudstva. Ak patríte medzi nich, už viete, že hladovka nie je najvhodnejší spôsob schudnutia, ale len vystriedanie jedného extrému druhým. Hladovku neodporúčajú ani odborníci ako spôsob detoxikácie. O zdravých a najmä bezpečných spôsoboch by ste sa mali rozhodne poradiť s lekárom či výživovým špecialistom.
Top recepty na domáce müsli tyčinky
Raňajkové tyčinky sú rýchle jedlo, ktorého nutričná hodnota je doslova bomba. No nie vždy to platí pri tyčinkách z obchodu, ktoré sú plné cukru a prídavných látok. Preto nie je na škodu, urobiť si doma vlastné, ktoré neobsahujú cukor, ale skutočné ovocie a nepražené vločky.
Arašidová tyčinka
Táto tyčinka je už podľa názvu vyrobená zo zložiek, ako je arašidové maslo, banány, ovsené vločky. Poskytuje dokonale vyvážené porcie bielkovín. Banány dodajú telu draslík, čo je dôležité pre zdravý krvný tlak. Arašidové maslo dodáva proteín, ktorý podporuje zdravé svaly a vločky poskytujú vlákninu, pre pocit sýtosti až do obeda. K príprave stačia dva banány s jednou šálkou ovsených vločiek, 2/3 šálky sušeného mlieka, 1/4 šálky arašidového masla, 4 lyžičky medu, prášok do pečiva, škorica a 2 lyžičky vanilky. Hmotu zmixujte a nalejte na vymastený plech a pečte po dobu 20 až 25 minút. Urobíte z toho štyri tyčinky.
Marhuľová cereálna tyčinka
Na to, aby ste si zdravo pochutili vám stačí iba med a sušené ovocie. Napríklad marhule, plus vlašské orechy. Na prípravu potrebujete upiecť tri šálky ovsených vločiek s 1/2 šálkou sekaných vlašských orechov, pridajte 2 šálky nasekaných sušených marhúľ, 1/4 šálky hladkej múky a 1/2 lyžičky soli. Samostatné pyré urobíte z tofu s jedným vajcom, 1/2 šálky repkového oleja, polievkovej lyžice vanilkového extraktu a 2 lyžíc čerstvo nastrúhanej citrónovej kôry.
Kvôli tomuto treba jesť špagety!
Bezplepková müsli tyčinka
Nemusíte veľmi špekuľovať. Stačí si vyrobiť aj obyčajnú zdravú domácu müsli tyčinku. Budete potrebovať tieto ingrediencie: ½ šálky (125 ml) medu, ¼ šálky práškového cukru, 125 g masla, 3 hrnčeky bezlepkových ovsených vločiek, 1 hrnček ryže, 1 šálka hrozienok, ½ šálky sušený kokos, ¼ šálky tekvicových jadierok. Predhrejte rúru na 180 ° C. Skombinujte med a maslo a varte v hrnci na miernom ohni za stáleho miešania, po dobu 2-3 minút kým sa maslo nerozpustí. Priveďte do varu kým sirup mierne nezhustne. Mix zalejeme horúcim sirupom. Všetko potom pečte v rúre 15-20 minút dozlatista.
5 zaručených tipov, ako udržať kilá na uzde
5 zaručených tipov, ako udržať kilá na uzde
Súvisiace články
4 dôležité fakty o celozrnnom pečive
Letné diéty, ktoré vás „skolia“
Ryža vs. chudnutie: Čo treba vedieť?
Dôvody, kvôli ktorým NIKDY neschudnete
6 tipov, ako ovládať svoje chute
Niekedy nebýva až takým veľkým problémom schudnúť, skôr ide o skutočnosť, že si stratené kilogramy dokážete udržať navždy „od tela". Nie je to zložité, stačí poznať zopár základných zásad a držať sa ich.
Neprejedať sa dlhodobo
Každého občas prepadnú pažravé stavy alebo sa tak okolnosti jednoducho vyvinú a vás v jeden víkend čaká svadba, oslava aj krstiny. No a potom nežer! Zásada je neholdovať takémuto spôsobu stravovania viac ako 2-3 dni. V opačnom prípade sa už prehrešky začnú na tele ukazovať. Býva ťažké sa po takýchto mlsných dňoch dostať opäť do normálu, disciplína je ale dôležitá. Lebo však chcete zostať štíhla, nie?
Udržiavať si postavu znamená osvojiť si vyvážený spôsob stravovania, to znamená prijímať všetky potrebné živiny a zároveň jesť natoľko striedmo, aby príjem energie vždy pokrýval výdaj. Nejde však ani tak o množstvo ako skôr o zloženie konzumovanej potravy. Pokiaľ si z času na čas dáte tri kopčeky zmrzliny alebo ten hriešne dobrý cheesecake, nič sa nedeje. Uspokojíte predovšetkým psychickú potrebu a aj chuťové kanáliky budú na isté obdobie pokojné.
Vždy aktívna
Hlavným nepriateľom „nízkotučného" tela je pohodlný spôsob života. Lenivosť je skutočne vážna diagnóza, a to nielen čo sa štíhlosti týka. Vekom môže spôsobiť i závažné ochorenia. Preto, čím skôr ju zo svojho života vylúčite, tým lepšie. Nemyslíme tým len zaradenie pravidelného športovania do vášho týždenného programu, ale predovšetkým celkom bežné každodenné aktivity.
Pravidelné prechádzky, víkendové výlety do prírody, nahrádzanie dopravných prostriedkov vlastnými nohami, ignorovanie výťahov... To sú drobné triky, ktoré však môžu vo vzhľade postavy spraviť divy. Verte či nie, môže to byť aj 500 spálených kalórií denne!
Šport ako zábava
Je rozdiel chodiť do fitka, lebo to treba a ísť si párkrát do týždňa zabehať alebo na bike, lebo vás to jednoducho baví. Aktivita, ktorú prevádzate, by vám mala prinášať predovšetkým psychické uspokojenie. Iba tak môže mať dlhodobú trvácnosť a pomôže vám dosiahnuť i fyzické ciele. Zvoľte si preto taký šport, ktorý vás aspoň trochu baví, pokojne aj niekoľko a záťaž obmieňajte.
Telo nemá rado stereotyp, má však rado disciplínu. Preto si nemôžete na potrebu hýbať sa spomenúť raz za dva týždne a očakávať výsledky. Dva až trikrát do týždňa je nevyhnutné minimum. Nezabúdajte však, že váš tréning musí mať aj systém. Vedieť, čo a ako konkrétnou aktivitou dosiahnete je základom úspechu.
Oddychovať
Ruka v ruke s aktivitou prichádza aj odpočinok. Čo telu zoberiete, to mu musíte i vrátiť. Ináč prepína na stav núdze a začne sa podľa toho správať. Vyčerpaný organizmus nedokáže zdravo fungovať a bude pýtať rýchlu energiu. Nielenže budete stále hladné, budú sa vám žiadať predovšetkým vysoko kalorické pokrmy. A vďaka spomalenému metabolizmu sa všetky tieto sladké a mastné pochutiny budú pekne krásne ukladať na vašich bokoch.
Nezabúdajte preto na dostatok spánku, pravidelný odpočinok aj relaxačné aktivity. Pozor však, popíjanie s kamoškami ako prostriedok odbúrania stresu vás v konečnom dôsledku ešte viac vyčerpá. Nezakazujeme zábavu, všetko však musí byť v rovnováhe.
Byť pozitívna
Aj dobrá nálada môže pomôcť k tomu, že vaše telo nebude vlastniť zbytočné faldy. Videli ste už niekedy vyslovene negatívneho športovca? Keď je človek spokojný sám so sebou, obyčajne tomu zodpovedá aj jeho postava. Áno, je kopec veselých tlsťochov, tí si však dobrú náladu vytvárajú prejedaním. Obyčajne ide o krátkodobý proces a večne začarovaný kruh.
Vďaka pohybu sa do ľudského organizmu vyplavujú endorfíny - hormóny, ktoré nám vykúzlia úsmev na tvári. A pozitívny prístup k životu prináša kladné situácie. Optimista vždy vidí veci z tej lepšej stránky. Aj vy máte na výber. Frflať na to, že neviete schudnúť ďalších päť kilogramov alebo sa uspokojiť s už zhodenou desiatkou. Čo myslíte, s ktorým prístupom sa vám skôr podarí udržať si postavu?
Ako sa však zdravo priberá?
Možno sa budete čudovať, ak vás pošleme zapísať sa do fitnes centra. Áno, zdravý a pravidelný pohyb je v tomto prípade veľmi dôležitý, ak však máte zdravotné problémy, pre ktoré ste výrazne stratili v minulosti hmotnosť, poraďte sa o vhodnom cvičení s lekárom.
Cvičenie je v rámci priberania dôležité z toho dôvodu, že popracovať na svalstve je omnoho vhodnejšie, než sa obaľovať tukom. Mohli by ste totiž nakoniec skončiť s opačným extrémom. Báť sa však nemusíte, aj napriek cvičeniu a svalom nebudete vyzerať ako profesionálna kulturistka. Cvičením štíhlu postavu vyformujete a hlavne posilníte svoje zdravie, ktoré je neraz kvôli podváhe podlomené.
Ak sa snažíte nabrať pár kíl, mali by ste podľa možnosti vylúčiť aktivity vytrvalostného charakteru – dlhé behy či vyčerpávajúce hry. Aerobná činnosť prispieva naopak k rýchlejšiemu spaľovaniu, a preto je s obľubou využívaná práve pri chudnutí.
Zdravie na tanieri
Áno, tušili ste správne, najdôležitejšia časť priberania sa odohráva práve v oblasti stravovania. Zatiaľ čo pri chudnutí je potrebné znížiť príjem energie a zvyšovať jej výdaj, pri priberaní ide o presný opak. Zabudnite však na to, že to dosiahnete mastnými, tučnými, či sladkými jedlami. Priberať môžete aj pomocou zdravých potravín!
Tak ako pri chudnutí, aj v prípade zdravého priberania platí, že jesť treba pravidelne – ideálne 5-6 krát denne. Pokojne môžete prijať aj 14 000 kJ (3350 kcal) denne, čo je pre osoby, ktoré redukujú hmotnosť nepredstaviteľné. Stravujte sa čo najpestrejšie, aby vás jedálniček nezačal nudiť.
Denne si doprajte chlieb, pečivo, ryžu, cestoviny, alebo zemiaky, ktoré sú bohaté na škrob. V prípade tukov sa tiež nemusíte výrazne obmedzovať. V tomto prípade však dbajte na ich pôvod. Ak by ste sa denne prepchávali mäsom, slaninkou a maslom, vaše srdce by vám určite nepoďakovalo. Efekt niekoľkých kilogramov navyše by ste pravdepodobne dosiahli, no na úkor zvyšujúcej sa hladiny cholesterolu, čo nie je ani v prípade štíhlych osôb žiaduce. Radšej zaraďte do svojho menu tuky rastlinné, šalátové dressingy na báze rastlinného oleja, olivový olej, či rastlinné maslá.
Pochutnajte si
Pravidelne konzumujte syry a jedlá zo strukovín, ktoré sú zväčša energeticky výdatné a naozaj sýte. Medzi jednotlivými jedlami si môžete dopriať aj zdravé energetické pochúťky. Vhodné sú napríklad energetické mussli tyčinky, sušené ovocie, či nesolené oriešky.
ach tak zacni jest
jeskove oci
Vlastne som len chcela napisat ze jedenie je velmi precenovana zalezitost a ludia by vobec nemuseli tolko zrat co zeru :) a vlastne choroby maju z prejedania sa.
Ludia sa vseobecne prejedaju. Takze to ako jes ty nie je az take divne. Naopak,je divne, i ked je to "normalne" ako sa ludia bezne prejedaju. Vsetci ti co jedia biac ako 2 - 3 kray denne jedia nadmieru. A potom sa cuduju ze su unaveni a chori.
Takzeto ako sa citis je v poho. Ma to tak byt. Pri spravnej zivotosprave sa mame cítiť lahko, sviezo, cerstvo :)
blbe je ze sa vopred strachujes ze by si mohol mať nedostatok vitaminov atd. Lebo ked na to tolko myslis on sa ti vytvori. Nase tela,bunky su nesmierne inteligentne a pocuvaju nas. A riadia sa nasimi prikazmi. U 99% ludi su tieto prikazy nevedome - myšlienky typu starosti, strachu, stresu...
takze miesto toho aby si sa bal, uzivaj si, ze si sa vymanil zo zavislosti na jedle napr. Ano vacsina ludi je na jedle nezdravo zavisla. Uzivaj si zivot. Ale ak sa chces uistit,testy existuju. Sa divim ze ti doktorka nevie zobrat krv. Ale daju sa aj z vlasov. Najdi si to na nete.
este k strave: ja jem tak 1krat denne, malokedy jem 2 jedla a 3 uz vobec. Neranajkujem nikdy,len vacsinu ran si dam citronovu vodu. Potom mam stavu okolo obeda - s tym ze ja sa neriadim tymi stanovenymi casmi na obed, cize mozem mat obed o 12 ako aj o 15. A potom mam surovu veceru. A som dokonale zdrava a mam super vela energie, vitim sa skvele a fungujem takto uz dlho. Mam aj dni ked zjem aj 2 jedla denne, cize jedno z toho je ovocie a druhe raw chlebiky s kopcami zeleniny.
latimed, praveze naopak, co sa cudujem. Lahsie sa mi hybe, som taky sviznejsi, aj v praci. Menej ospaly. Chce sa mi vybehnut po schodoch, ked treba, predtym som hladal dovod preco nie alebo poslat niekoho. Aj manzelka si pochvaluje - som bez brucha, mam vacsiu vydrz a aj castejsie. Aj sa jej viac pacim :) Ale nie o tom som chcel. Nikto nevie nic, co by meralo nejake pre zdrave fungovanie tela potrebne ziviny?