Problemy s DM

Príspevok v téme: Problemy s DM
bg

Dobry den. Mam problem, no skor, ako o nom zacnem, musim to trochu rozviest.

O svojom DM viem cca 4 roky, posledny rok sa liecim, moja diabetologicka mi predpisala Stadamet 500 a kedze mi tato davka nepomomaha, napokon mi zacala predpisovat Stadamet 850.
Teraz k mojmu problemu. Je nim vlastne fakt, neviem, ako sa mam rozhodnut, pomohla by mi teda kvalifikovana pomoc.

9 mesiacov som poctivo uzival lieky, 9 mesiacov som nedodrziaval dietu, takze sa hodnoty cukru v mojej krvi, pohybovali v rozmedzi 8-12 mmol/l. Dozvedel som sa, nie od mojej diabetologicky, tu vobec nezaujimam, ze pri hodnotach vyssich ako 9, diabetes nici cloveku cievy, postupne vo vas odchadzaju niektore organy, zhorsuje sa vam zrak, apod.
Pred tromi mesiacmi som si povedal A dost!
Zacal som dietovat a od tych cias si uz nenameriam nikdy viac ako 8mmol/l a aj to po jedle, inzulin vo mne, opat akoby pracoval, cukor mi znizi na hodnoty blizke zdravemu cloveku, co je 5-6,5 mmol/l, co nie je vobec zle, ked uvazime, ze som pravidelne nachádzal nad hodnotami 10.
Stačila dieta, Stadamet uz neberiem, riskoval by som nim smrt, cukor by mi klesol do hypa a to vsetci vieme, co znamena.
Moj problem tkvie v tom, ze neviem co mam robit, zajtra ma caka dalsia kontrola u mojej diabetologicky, o ktorej radsej pomlcim.
Kedze je taka, aka je, nedbanliva, zaujimaju len informacia v akej poistovni je clovek evidovany, vaham, ci k nej chodit. Pruzky si kupujem sam, lieky od nej uz neuzivam, predsa len vsak vo mne preziva strach, ze sa moze nieco zhorsit a ja si budem musiet hladat novu lekarku, co by v mojom pripade ani nebolo na skodu. Prosim, poradte mi, co mam robit? Co mi zdravotne hrozi, ked tam nepojdem?
Dietovat mienim do konca zivota, takze...
Kdesi som cital, mnohi sa informuju na to, ci je mozne diabetes vyliecit. Ja si myslim, ze to tak nie je. Je to choroba na cely zivot.
Mozeme ju zmiernit dietovanim, jedine to nam moze pomoct. Takze, je to vlastne zivot, ktory je iba o prisnom dodrziavani diety.
Jest vela zeleniny, z masovych vyrobkov kuracinu, ine neodporucam a ak chlieb a pecivo, tak len viaczrnne, bezny psenicny chlieb a vyrobky zo psenice, rozhodne zo svojho jedalnicka vyradit. Prajem vam vsetkym iba vitazstva, cukrovka je, ako viete, velmi hnusna choroba.

lombardo1981

Áno, hyperglykémia ničí cievy. Moja babka, ktorá nedodržiavala diétu a kašľala na liečbu na to dopadla... najskôr slepota, potom dialýza a na sklonku aj diabetická noha.
Pri DM2 je diéta najdôležitejšia. Lieky ti v podstate nasadila preto, že si nedodržiaval diétu a tvoje hodnoty sa pohybovali vo vyšších číslach.

Určite vieš, že na vyšetruje glykovaný hemoglobín. To je hodnota, ktorá dokáže odhaliť nepoctivcov. Ukazuje aká bola kompenzovaná hladina za posledné tri mesiace (najmä 6-8 týždňov). Pokiaľ ti hodnoty vyjdu v norme a ak je tvoja lekárka normálna, tak by sa s ňou dalo dohodnúť. Samozrejme jej povedať, že si začal dodržiavať diétu a že aj bez liekov je hodnota v norme. Samovoľné vysádzanie lekári neradi počujú, ale snáď to prežiješ. :)

Ak ti nevyhovuje lekárka, tak si nájdi inú/iného. Obvolaj lekárov a popýtaj sa, či by ťa nevzali do evidencie. Samozrejme si zisti nejaké referencie. Nech nejdeš na blind. Pokiaľ si nenájdeš niekoho iného, chodila by som k nej.