Chronická pankreatitída

Príspevok v téme: Chronická pankreatitída
*tina*

Ahojte, chcela by som sa poradiť lebo
mám problémy so zažívaním,
ak zjem niečo ťažké, tak mi býva zle od žalúdku, problémy s plynatosťou, mám
problémy aj so zápchou. Často mávam stavy, ako by som potrebovala sa
vyprázdniť, no nedarí sa mi, začne ma napínať na zvracanie, cítim sa veľmi zle, hneď potom ako sa vyprázdnim všetko prejde a cítim sa dobre. Bola som u obvodného lekára, ktorý mi robil vyšetrenia z krvi, zo zbytkov zo stolice (tri dni som zbierala), tu našiel zostatky po nestrávenej stolici. Uzavrel to ako chronickú pankreatitídu (dedičná dispozícia) a naordinoval mi pankreolan, ktorý
mám užívať po každom väčšom jedle. Na internete som sa dočítala, že
pri takejto diagnóze je potrebné dodržiavať nejakú diétu, obmedziť alkohol, že nie je vhodné užívanie antikoncepcie. O ničom takom som nebola informovaná, tak
by som sa rada na to spýtala. Neviete niekto prosím, niečo o tejto chorobe??? Veľmi by mi to pomohlo, ďakujeeem :-)

zitta

aj ja sa trápim s pancreasom uz cele roky, viem poradit len prisnu dietu,ziadny alkohol,kava,cigareta,pecené maso,cerstvé pecivo.Treba jest celozrnné pecivo-nie cerstvé,sunky,banány,jogurty so zivou kulturou,zeleninové polievky, nie horuce ani velmi studené nápoje, a hlavne sa nestresovat. prajem vela uspechov

*tina*

jeej, ďakujem veľmi pekne... určite skúsim ešte zájsť aj k svojmu lekárovi a s ním sa poradiť. Musím získať čo najviac informácii.

pišta

-aspoň obmedziť veľa „rýchlych cukrov – biely cukor, sladkosti...
-ak ješ škrobové potraviny (chlieb, ryža, zemiaky, rožky...) dobre ich pohryz. Ptyalín (enzým na škroby), ktorý sa nachádza v slinách, dobre škroby „predtrávi“
-týchto potravín by tiež nemalo byť „na mraky“
-tuky spálené preč! – fritovanie, pečenie určite, ...vyprážanie len s citom
-určite zaraď do jedálnička kvalitné tuky – za studena lisované oleje – sézamový, olivový...
-zabráň kombinácii, kde sa takého jedlá stretávajú – napr. obľúbený biely chlieb s maslom a džemom
-kde si si nie istá, konzultuj toto s lekárom!
-začni sa vzdelávať na tému zdravia, napr. na tomto webe:
www.zdravie.sk
Nech sa ti darí :)

pišta

-Lieč sa ďalej podľa doporučení lekárov, vrátane diétnych doporučení (ak ti dali)
-pankreas poskytuje telu niekoľko dôležitých enzýmov. Najmú na trávenie cukrov (inzulín), škrobov (amyláza), lipáza (tuky)...
-má spoločný vývod so žlčníkom do dvanástorníka (začiatok tenkého čreva)
Od tohoto základného pohľadu sa môže odvíjať tvoj postup, ktorým doplníš lekársku medikamentóznu liečbu

pišta

Tinka, trošku vieme.
Len každý problém vytrhnutý z kontextu „ponúka“ riešenie len čiastočné. Preto je ťažké reagovať na takéto otázky úplne uspokojivo.
Preto ti posielam aspoň základný pohľad na „vec“.