Bezci - beham, ale nechudnem, poradte!

gabča

Asi beháš rýchlo, nemyslím, že šprint, ale pri chudnutí treba behať POMALY! ako keby si chodila, len trochu rýchlejšie.:D Držím prsty!

Gima

Beháte a chcete schudnúť? Toto jedlo je pre vás vhodné po tréningu
Mnohí jedenie po behu podceňujú alebo si myslia, že ak predtým vydali dostatok energie, môžu jesť hocičo. Beh však vyčerpáva zásoby svalového glykogénu a preto je potom potrebné zvoliť takú stravu, aby ste si svalovú hmotu udržali a telo bolo schopné v tréningoch napredovať.

jogurt_ovocie_jedlo_pobehu_14-2-2016_hlavny

Zdroj foto: Shutterstock.com
Grécky jogurt a ovocie

Grécky jogurt má vyšší obsah bielkovín ako tradičné jogurty - 17 g bielkovín v 200 gramoch. Tento vynikajúci zdroj proteínov je dobrý s ovocím, to je zdrojom sacharidov, ktoré vám pomôžu doplniť zásoby glykogénu. Ovocie vám tiež čiastočne doplní stratenú vodu v tele, vypotenú pri tréningu.

Prečítajte si tiež:

6 pravidiel, ktoré treba dodržiavať, aby bol tréning efektívny
Banán a mandľovým maslom

Banány majú vysoký obsah draslíka, elektrolytu, ktorý je často po behu vyčerpaný. Mandľové maslo zahŕňa bielkoviny a malé množstvo zdravých tukov, ktoré vás nasýtia na dlhšiu dobu a neskôr sa tak nebudete prejedať. Ale dajte si pozor na to, koľko mandľového masla zjete, je totižto dosť kalorické, tak si denne doprajte maximálne lyžicu – dve.
Čokoládové mlieko

Ak vám po behu nechutí jesť, stavte na tekutiny. Čokoládové mlieko má optimálny pomer sacharidov na bielkoviny, a okrem toho, pitie čokoládového mlieka medzi dvoma náročnými tréningami zvyšuje vytrvalosť. Jedna šálka nízkotučného čokoládového mlieka má 178 kalórií, 32 g sacharidov a 8 gramov bielkovín. mlieko_cokoladove_14-2-2016

Zdroj foto: Shutterstock.com
Morčací sendvič z celozrnného chleba s hummusom

Morčacie prsia sú zdrojom nízkokalorických bielkovín, 100 gramov pŕs má 125 kalórii a 26 gramov bielkovín. Hummus je chuťovou alternatívou k majonéze, obsahuje zdravé tuky a udržuje pocit plnosti. V celozrnnom chlebe sa nachádzajú komplexné sacharidy, ktoré sa uvoľňujú do krvného obehu pomalšie ako biely chlieb. Takto sa plnohodnotne najete bez rizika, že by ste pribrali.

Gima

Stredomorská (krétska) diéta

Krétska diéta je plná olív, chleba a vína. Vedci sú presvedčení, že tento spôsob stravovania je cestou k dlhovekosti.

V porovnaní s ostatnými národmi vraj majú Kréťania najnižšie percento smrtí v dôsledku srdcovocievnych chorôb a niekto-
rých foriem rakoviny. Navyše, je plná dobrého jedla, jednoduchá, ale noblesná.

Krétska diéta v praxi:

Základom diéty je olivový olej, ktorý nahrádza ostatné tuky v potrave a tvorí jednu tretinu všetkých kalórií, ktoré človek prijme. Podáva sa v surovom stave. Dôležitá je aj jeho kvalita, panenský alebo extra panenský olivový olej je bohatý na nenasýtené tuky, ktoré sú výborným prírodným antioxidantom, teda prostriedkom boja proti rakovine.
Krétska diéta je tiež veľmi bohatá na chlieb, obsahuje až trikrát viac chleba ako prijímame my. Ide však iba o celozrnný chlieb. Do stravy pridávajte čo najviac zdrojov z rastlín: ovocie, zeleninu, chlieb, strukoviny, orechy a semiačka. Denne by ste mali zjesť 7 – 10 porcií zeleniny.
Hydina a ryby tvoria len malú časť menu. Červené mäso by ste do stravy mali zahrnúť len jedenkrát do týždňa.
Sladké nie je povolené, nahrádzajte ho však ovocím.
Zamerajte sa na síce malé porcie, ale kvalitného jedla. Odporučená kalorická dávka je 1 800 – 2 000 kalórií, z čoho 20 - 25 % prijímajte ráno, 45 - 50 % na obed a okolo 30 % večer.
Červené víno je dovolené pri hlavnom jedle, denná dávka by však nemala byť vyššia ako jeden až dva poháre pre muža alebo jeden pohár pre ženu. Pite veľa vody, bylinkových čajov alebo riedených ovocných džúsov.
Limitujte tiež syry, jogurty a týždenne by ste mali zjesť maximálne 4 vajcia.

munz

no kilečná určite nepôjdu dole z piperne, sú to zbytočne vyhodené peniaze, je to super zárobok pre firmy, aj sem chodia predajcovia pchat ho do každej témy o chudnutí

odpovedam

Jane, stagnacia je uplne normalna vec pri kazdom sporte. Tiez odporucam intervaly, tie ti staci robit 20 - 25 minut a spalis viac, pretoze intervalovym behom spalujes kalorie aj po skonceni behu, pri vytrvalostnom palis energiu len pocas vykonavania behu. Pripadne si mozes do treningu pridat drepy, vypady, kliky, jumping jacks, nech mas nejaku zmenu. Stagnacia nastava vacsinou vtedy, ak si telo zvykne na namahu nan kladenu. Preto musis narocnost stupnovat alebo menit treningy. Ale aj tak pre istotu skus napisat viac o tvojom jedalnicku - idealne aj vysku a vahu.

jane124

V "zrani" teda problem naozaj nevidim.
Asi budem musiet zmenit styl behania. Skusali ste behat s trenerom? Kolko to asi vyjde?

Gima

Tvoje telo stagnuje, pretože už nemá z čoho chudnúť. Už iba stačí doplniť vitaminy a mineraly Pripadne nejake ovocné šťavy ....Goji, Noni v tescu ich je dosť a za pár centov.