Syndróm dráždivého čreva - strava?

Príspevok v téme: Syndróm dráždivého čreva - strava?
Zakina

Dobrý deň,
prosím o radu "nešťastníkov",ktorých tak, ako mňa, trápi Syndróm dráždivého čreva. Za posledný mesiac som absolvovala niekoľko vyšetrení na vylúčenie iných príčin, spôsobujúcich moje problémy. Ide o to, že už zhruba 5 mesiacov mám denno denne hnačky, väčšinou vodové. začalo to pred mojou svadbou, tak som tomu neprikladala príliš veľký význam, stresov a nervov bolo neúrekom, tak som si to odôvodňovala tým. Avšak už mám tieto extrémne stresové obdobie za sebou, no problém neustúpil. Tak som vyhľadala gastroenterológa a začala sa moja túra po nemocnici. Najprv gastro s odberom vzorky na histológiu, odber krvi, vzorka stolice...Všetko negatívne, vrátane výsledkov vyšetrenia na celiakiu...potom nasledovalo sono, kde mi zistili zápal na konci tenkého čreva...potom nasledovala MRI enteroklýza, ktorá mala vylúčiť Crohnovu chorobu a tá mi vylúčila aj to a aj akýkoľvek zápal (ktorý však pani doktorka na sone vraj videla, avšak v krvi ani inde sa neukázal)...podľa všetkých výsledkov som zdravá ako ryba, avšak hnačky pokračujú, deň čo deň...s liekom Loperamid sa mi podarilo ich aspoň obmedziť na 1 - 2 denne. Liek mi spočiatku stolicu aj zahustil, ale potom akoby tento účinok zmizol. Ešte ma čaká imunoalergológ, ktorý má zistiť, či nemám nejakú potravinovú intoleranciu, ale na toho ešte čakám. Lekár mi však povedal, že určite musím zmeniť aj stravovacie návyky. A tu nastáva problém...Ja som taký "všežravec", jesť ľúbim a vždy som jedla všetko, čo mi chutilo a koľko mi chutilo. A zrazu neviem čo jesť, čo variť...mám vraj vylúčiť mliečne výrobky a lepok (aj keď celiakiu nemám), lenže tým pádom naozaj neviem, čo by som mala jesť, keď aj cestoviny, pečivo, všetko, z čoho sa skladala moja strava, obsahujú lepok...viem, že existujú aj bezlepkové, avšak to je veľmi drahé a hlavne, nie veľmi chutné...syry milujem a často používam pri varení, aj smotanu a podobne...Ďalej neviem, akú zeleninu, ovocie...Viete mi, prosím, niekto poradiť, ak máte skúsenosti? Čítala som mnoho článkov, ale podľa nich by som nemohla jesť takmer nič :( Budem vďačná za každú radu, prípadne skúsenosť.

RNG

IBS je najma z nespravnej crevnej flory, kde miesta probiotik prevkladaju rozne skodlive kultury, ktore sa telo snazi vyhodit. Preto v prvom rade treba znizit prijem sacharidov a cukrov, tiez lepku a mlieka, a brat pravidelne mikrovlakniny a kvalitne probiotika, co tie neziaduce mikroby postupne vytlacia a nahradia.
Bezlepkove su ryza, kukurica,zemiaky, quinoa, chia, pohanka teff, a rozne muky z orechov. Z toho sa daju piect placky, vyrabat rozne cestoviny a dokonca aj piect chlieb
Na mlieko su dnes uz dostatocne ucinne enzymy, ako napr prdukt firmy Enzymedica, Lacto, complete dairy digestion, kde ti kazda kapsula dovoli vypit az pohar mlieka .

ViktoriaT616

Dobrý deň. Mám ten istý problém, takže rovnaký syndróm ako Vy... Avšak, rozdiel je v tom, že mám len 16 rokov a často som doma sama. Rada varím, ale nevarím každodenne a nepoznám veľa jedál. Takže, sama neviem, čo si môžem doma navariť, keď budem zrovna sama... Naozaj ma nič nenapadá, keďže nepoznám veľa jedál. A samozrejme, tiež som bola tzv. ,,všežravec", mala som niečo okolo 57 kíl a nejako sa mi postupne začalo ,,hnusiť" jedlo, takže som aj schudla takmer 10 kíl. Často mi je aj nevoľno, mávam kŕče v bruchu a vtedy by som najradšej presedela celý deň na WC. Lekári a moja psychologička vravia, že to mám zo stresu a psychických problémov... Poraďte prosím, ako aspoň predísť bolestiam na pár hodín...

vitavi

Je toho dosť, čo môžeš a zároveň ti to pomôže vyliečiť. Základom by mala byť u teba uvarená ryža natural a pšeno.
Vystriedať ich môžeš i kukuricou, pohankou a neskôr občas i uvarenou celou pšenicou alebo ovsom. K tomuto základu pridáš tepelne upravené zeleniny domáceho pôvodu - kapusta, cibuľa,mrkva, karfiol, kaleráb ... atď.
Tuk používaj len kvalitný panenský alebo semienka, oriešky v malom množstve. Jedz ryby a po čase i kvalitne uvarené strukoviny so zeleninou. Použi troch kvasenej zeleniny po jedle.
Nejedz sladkosti ani ovocie, povzbudzujúce nápoje a látky, vynechaj mliečne výrobky y mlieko.
Takto sa ti črevo spevní a vyčistí. Budeš mať dobrú náladu a jasné myslenie.