Syndróm dráždivého čreva - strava?

Príspevok v téme: Syndróm dráždivého čreva - strava?
Zakina

Dobrý deň,
prosím o radu "nešťastníkov",ktorých tak, ako mňa, trápi Syndróm dráždivého čreva. Za posledný mesiac som absolvovala niekoľko vyšetrení na vylúčenie iných príčin, spôsobujúcich moje problémy. Ide o to, že už zhruba 5 mesiacov mám denno denne hnačky, väčšinou vodové. začalo to pred mojou svadbou, tak som tomu neprikladala príliš veľký význam, stresov a nervov bolo neúrekom, tak som si to odôvodňovala tým. Avšak už mám tieto extrémne stresové obdobie za sebou, no problém neustúpil. Tak som vyhľadala gastroenterológa a začala sa moja túra po nemocnici. Najprv gastro s odberom vzorky na histológiu, odber krvi, vzorka stolice...Všetko negatívne, vrátane výsledkov vyšetrenia na celiakiu...potom nasledovalo sono, kde mi zistili zápal na konci tenkého čreva...potom nasledovala MRI enteroklýza, ktorá mala vylúčiť Crohnovu chorobu a tá mi vylúčila aj to a aj akýkoľvek zápal (ktorý však pani doktorka na sone vraj videla, avšak v krvi ani inde sa neukázal)...podľa všetkých výsledkov som zdravá ako ryba, avšak hnačky pokračujú, deň čo deň...s liekom Loperamid sa mi podarilo ich aspoň obmedziť na 1 - 2 denne. Liek mi spočiatku stolicu aj zahustil, ale potom akoby tento účinok zmizol. Ešte ma čaká imunoalergológ, ktorý má zistiť, či nemám nejakú potravinovú intoleranciu, ale na toho ešte čakám. Lekár mi však povedal, že určite musím zmeniť aj stravovacie návyky. A tu nastáva problém...Ja som taký "všežravec", jesť ľúbim a vždy som jedla všetko, čo mi chutilo a koľko mi chutilo. A zrazu neviem čo jesť, čo variť...mám vraj vylúčiť mliečne výrobky a lepok (aj keď celiakiu nemám), lenže tým pádom naozaj neviem, čo by som mala jesť, keď aj cestoviny, pečivo, všetko, z čoho sa skladala moja strava, obsahujú lepok...viem, že existujú aj bezlepkové, avšak to je veľmi drahé a hlavne, nie veľmi chutné...syry milujem a často používam pri varení, aj smotanu a podobne...Ďalej neviem, akú zeleninu, ovocie...Viete mi, prosím, niekto poradiť, ak máte skúsenosti? Čítala som mnoho článkov, ale podľa nich by som nemohla jesť takmer nič :( Budem vďačná za každú radu, prípadne skúsenosť.

jeanValjean

Určite radšej menej a kvalitne.Mäso je úplne presiaknuté toxinmy okrem fakt bio chovu,tam môže byť problém aj keď predtým nebol.Za 40rokov sa počet dní potrebných na chov kureniec znížil o polovicu!Vitamíny klesli až o 1000°/!Cukor,Tuk je motor metabolicke dráhy tuku voči bielkovine sú diametrálne odlišné v jednoduchosti bunka dokáže tuk premeniť na energiu hneď kdezto bielkovina sa musí rozstiepit použiť na opravu svalov ak došlo k poškodeniu (cvičením,prácou)ak nie premeniť na tuk uložiť na neskôr ale z tuku bielkovina nikdy nebude.

jeanValjean

Určite radšej menej a kvalitne.Mäso je úplne presiaknuté toxinmy okrem fakt bio chovu,tam môže byť problém aj keď predtým nebol.Za 40rokov sa počet dní potrebných na chov kureniec znížil o polovicu!Vitamíny klesli až o 1000°/!Cukor,Tuk je motor metabolicke dráhy tuku voči bielkovine sú diametrálne odlišné v jednoduchosti bunka dokáže tuk premeniť na energiu hneď kdezto bielkovina sa musí rozstiepit použiť na opravu svalov ak došlo k poškodeniu (cvičením,prácou)ak nie premeniť na tuk uložiť na neskôr ale z tuku bielkovina nikdy nebude.

mamibs

zivot s ibsd je naozaj tazky. clovek sa dostava do zacarovaneho kruhu, z ktoreho sa len tazko da dostat prec bez pomoci. postupne zacina okresavat svoje konicky a stretavanie sa s kamaratmi, zacina si kontrolovat svoj zdravotny stav aj 20x denne, cele dni riesi stravu a otazky preco prave on musel dostat ibsd a aky super to bol zivot bez ibsd. postupom casu moze mat striedanie nalad - hnev, smutok, depresie, uzkost. vzhladom k tomu, ze clovek spravil so svojho zivota rutinu praca, wc, jedlo, spanok a kontrola svojho zdravia tak si musi uvedomit, ze tadeto cesta nevedie. to je ako keby zacal jest 4-5 druhov potravin dokola.

TAKZE:
1. je potrebne sa prestat pozorovat ako mys v laboratoriu 20x denne a hlavne nebyt vyplaseny z kazdej telesnej zmeny - v detstve sa nikto zaujimal o to, ci zvlastne preskoci tep alebo ci dostane v zivote nejaku chorobu.
2. treba prihodit do zivota to, co si clovek zacal postupne odpierat. staci zacat niecim jednoduchym na zaciatok. kniha, stolne/digitalne hry, chodit na navsetvy k blizkym, ist sa prejst okolo domu, baraku, do lesa, pozriet si dobry film, vypocut si dobru hudbu. starat sa o nejaku rastlinu alebo zviera
3. vratit sa k povodnej strave pred ibsd (s intoleranciami pozor, ale tu moze vela zohravat aj psychika - placebo efekty su velmi mocne pre ludi s IBS). par zmien bude ale nutnych. treba pridat viac vlakniny do stravy - takze vzorovy den: 7:00 2 cajove lyzicky psyllia do 2,5deci vody vypit na lacno. 7:30 lahke ranajky - napr jeden alebo jeden a pol krajca chlebu natrety maslom, popripade 2-3 polievkove lyzice ovsenych vlocek zaliate horucou vodou a k tomu 1 cely banan alebo prazenica s 3 vajicok. atd, 8:45 nejaky fajnovy cajik, 10:00 jedno jablko, alebo jeden banan. 12:00 obed - uplne hocico, to je naozaj jedno. 16:00 ovocie - melon / jablko / banan. 18:00 tepelne upravena zelenina. hocijaka patrzlen, mrkva, cuketa,... 20:00 2 cajove lyzicky psyllium s 2,5deci vody, 21:00 probiotika s kuskom jablka. pocas dna ako snack mozu byt orechy. vodu pit aspon pol hodinu pred jedlom a 1 hodinu po jedle az.
- cize pridat vlakninu a probiotika
4. zacat postupne experimentovat. najjednoduchsi experiment je chodenie do kina, restauracii, obchodov - je to ine ako byt doma v klude a vsade su toalety
5. skusit nejake supplementy, idealne co maju obsiahnute vacsinu vitaminov a mineralov. treba brat s 1-2 hodinovym odstupom od psyllia
6. skusit meditacie - nie kazdemu sadne joga, niekomu mozu vyhovovat dychove cvicenia, inym akupunktura, atd
7. psycholog - urcite pomoze so psychikou
8. prestat sa hodnotit, kritizovat a podcenovat. treba nechat cas a vysledky pozerat s 1 mesacnym odstupom napriklad. len pozorovat, nie hodnotit. ono to bude velmi dlho trvat a stavy budu kolisat

ak ma niekto chut zacat komunikovat cez email tak staci napisat. ve dvou sa tahne lip!

Siab

stres je velkou pricinou problemov so zaludkom a crevami, len je tazke sa ho zbavit... Ale za mna odporucam probiotika s kvasinkou s boulardii ako to uz niekto spominal... Da ti to creva doporiadku... Ucinkuju lepsie ako obucajne tabletky na hnacku, tie maju kratkodoby efekt - aspon u mna

mjanik

akupunktúra-najskôr preliečiť hnačky(to je vtedy,keď je slabá slezina-posilniť ju):Ak to nieje slezina tak liečiť hrubé črevo,lepšie výsledky sú ak preliečime celé trávenie

Miska164

na ibs s hnackami ti mozu pomoct probiotika s kvasinkami, vlaknina pomaha skor pri zapche J inak co sa tyka jedla, podla mna nemusis nutne vylucit vetko s lepkom, aspon nie navzdy. Skus postupne vylucit apotom naspat zaradzovat a uvidis, co ti robi zle. Mne pomohol aj pohyb, viem, ze obcas sa pri hnackach bojime ist niekam sportovat, ze co ked to na nas pride, ale aj kratsie prechadzky, beh ci joga, plites... pomozu. Alebo proste najst nieco co ta bude bavit, to zvykne odburat stres. Drzim prsty!

Gima

Kúpte si Psylium - vláknina na trávenie. Ja ho mám doma z lekárne a nedám nan dopustiť. Dalej tam maju šumivé tablety Acidofit ktoré upravuju črevnu floru.

Karamelka 222

Je pravda, že väčšina bezlepkových potravín nie je veľmi chutná. Ale samozrejme existujú aj také, ktoré chutia navyše sú chutné aj bezlepkové sladkosti. Ja mám veľmi rada stravu bez lepku z eshopu celia.sk. Vyskúšala som stravu z hypermarketov aj z lekární a nejak mi to nezachutilo ako tie z celie :/

Jana_555

Dobrý deň,
mala som rovnaké problémy ako vy. Vyskúšala som rúzne diety - bezlepkovú, bezlaktózovú, raw stravu.. nič mi nepomohlo :(
Kamarátka mi odporučila výživový doplnok - Vitaberin.
Nie som veľmi na tabletky ale tento som vyskúšala, lebo je to prírodný produkt a už som si nevedela rady.

užívam ho skoro mesiac a stav sa mi zlepšuje, hnačky ústúpili a už ma ani tak často neboli brucho.

Moireal

Diagnoza IBS je velmi vseobecna diagnoza, najlepsie by bolo absolvovat ten test na intolerancie potravin a mozno aj intolerancie cukrov. Mam podobne problemy ale skor zapchoveho typu a plynatosti. Nakoniec mozno clovek zisti, ze uplne uplne vsetko skodi a nic sa neda jest.