Náboženský problém vo vzťahu

Príspevok v téme: Náboženský problém vo vzťahu
1Ester

Dobrý deň,
s priateľom sme spolu 8 mesiacov a doteraz náš vzťah fungoval bez problémov.
On už poznal mojich rodičov, zhodli sa, nemajú spolu ani najmenší problém a ani moji rodičia nemajú nič proti nemu.
V sobotu ma predstavil on svojim rodičom a problém nastal až tam. On mi nikdy nepovedal, že sú Židia a prísne dodržiavajú väčšinu zvykov. Nemám nič proti nábožensky založeným ľuďom, ale niektoré ich zvyky sú mi jednoducho cudzie a neviem či by som sa im vedela prispôsobiť.
Rodičov má veľmi zlatých, ale jeho stará mama, ktorá žije s nimi na mňa dosť tlačila už teraz, aby som sa im prispôsobila a dala mi najavo, že bez toho to nepôjde. Jednoducho neviem ako sa tam mám správať.
Včera som mu povedala, že mi to mohol povedať už predtým, lebo som sa cítila trápne a on mi len odvetil, že je to ich bežný život. Jemu to bolo čudné, že som očakávala, že mi aspoň o niektorých zvykoch povie predtým ako spoznám jeho rodičov, lebo inak som tam stratená.
Stretol sa už niekto z vás s podobným problémom? Ako ste ho riešili? Ďakujem za všetky odpovede.

BN001

V každom prípade si musím vyjasniť s priateľom čo od Teba očakáva a ako si predstavuje budúcnosť.
Na tom, že je Žid nie je nič zlého, ale skôr by som sa zamyslela nad tým, že Ti nič nepovedal počas 8 mesiacov. Tu je už reč o dôvere a nie o náboženstve. Zrejme nepoznáš židovské zvyky, lebo ak si už u nich bola, tak by si pri prvej návšteve zistila, že sú Židia. ... to len na okraj. :-)
Ja som pred necelým mesiacov vydala tiež do židovskej rodiny, ale to, že sú Židia som vedela od nášho druhého stretnutia. Poniektoré rodiny dodržujú striktne všetky zvyky, ale niektorí dodržiavajú len niektoré zvyky a aj to len pri väčších sviatkoch. Možno Ti budú niektoré zvyky cudzie, ba dokonca smiešne, ale nie je to nič strašného načo sa nedá zvyknúť, alebo ich rešpektovať. Čo ja viem, tak od Teba by nikto nemal chcieť, aby si prijala ich náboženstvo.
Určite si už od niekoho počula takú "múdru" vetu, že Židia si ženy nevážia. Never tomu, nie je to pravda. Môžem Ti z vlastnej skúsenosti povedať, že mňa si maximálne vážia a nikdy mi nedali pocítiť, že nie som Židka.
Čo sa týka stravovania, tak dnes sa už kóšer stravuje málokto, nakoľko kóšer obchody sú len v BA, popr. v KE a sú dosť drahé. Jedia hlavne hydinu, ryby (len, ktoré majú šupiny a plutvy), ale takisto zjedia aj hovädzinu. Zväčša majú 2 nože, alebo aj nádoby a poniektoré silne veriace rodiny aj 2 kuchyne - jedna mliečna, jedna na mäso.
Svoje zvyky, ktoré sú nám cudzie majú pri pohreboch a na svadbách, ale neverím, že Ťa budú nútiť ich dodržiavať.
V prvom rade sa porozprávaj s priateľom, lebo každá rodina dodržiava zvyky v rôznej intenzite a pod..

Lola033

Najlepšie, čo môžeš urobiť je porozprávať sa so svojim priateľom, jednak nech ti presne vysvetlí všetky židovské zvyky a potom to, nakoľko je on veriaci a či to všetko mieni aj dodržiavať. Môže byť, že jeho rodina je síce dosť ortodoxná, ale on to moc vážne neberie. A tiež, či očakáva od teba, že konvertuješ a prispôsobíš sa. Z toho si potom môžeš urobiť záver, či niečo také je pre teba akceptovateľné, či tak dokážeš žiť a byť šťastná. Ja moc nepoznám zvyky Židov, preto ti v tomto neviem radiť, to ti musí vysvetliť priateľ.

cloude1

Mojko, utekaj kým môžeš! Židia málokedy pustia medzi seba iného a ani ťa medzi seba neprijmú. Máš asi šťastie, že si narazila rovno na žida keď ich je na Slovensku asi tak 500.

ABCDE_1

Nuž, nie každá židovská rodina musí byť automaticky taká, že ti nanúti svoje vierovyznanie.
Ja som síce nemala priateľa zo židovskej rodiny, ale bola som u nich ako au-pairka a nemám na nich vôbec zlé spomienky, ba dokonca len tie najkrajšie.
Bola to bohatšia rodina, ale usporiadaná a strašne priateľská. Najprv som sa o ich zvyky začala zaujímať ja, neskôr mi o nich začali rozprávať oni. Postupne ma zaťahovali do ich zvykov, zažila som pravú židovskú svadbu, prvýkrát bola v synagóge a prvýkrát spoznala čo je to kóšer.
Oni svoje zvyky nevnucovali nikomu, hoci kontakty udržiavali skôr so židovskými rodinami. Nikdy mi nedali pocítiť, že nie som židka. Odvtedy uplynulo 11 rokov, ale dodnes sme v kontakte a hocikedy by som sa tam vrátila.
Ak ti môžem poradiť zaujímaj sa o ich zvyky, snaž sa s nimi stráviť čo najviac času a oni ťa časom prijmú.

RNG

Najlepsie je sa takemu problemu vyhnut, lebo ta moze prenasledpovat cely zivot. Podla prislovia: "rovny rovneho si hlada"

daniuska

Na rovinu sa priatela opytat, ako si to dalej predstavuje. Ci ocakava, ze prijimes ich nabozenstvo, alebo v tomto smere na teba nikdy nebude robit natlaky, je dolezite si to proste uz teraz vyjasnit a zhodnotit, co chces a co nechces akceptovat.

27ck

Nechcem ti dávať rozumy, ale radšej sa vráť z kratšej cesty. Ešte nie ste až tak dlho spolu, aby sa to dalo ukončiť, ale budeš mať v tej rodine peklo.
Už tvoj priateľ sa nezachoval férovo, lebo ti tajil svoj pôvod, takže podobné podrazy od neho môžeš čakať vždy. Nikdy ťa nebudú akceptovať, žiaľ je to tak.

mam56

Áno, je to tak, že najprv si spravíme milión zákonov na všetko, všetko utajíme a keď človek utečie do svojho súkromia, tak zase musí počúvať reči o tom ako je niečo veľmi prospešné a treba sa prispôsobiť.
Vieme sa dobre pobaviť na tom, ako je niekto šialený, ale pri tom si neuvedomíme, že nie celkom normálni sme aj my.
Celé zle, ale nech je ako chce.
Mne bude dávať kamarát rozumy, že aké je skvelé byť v manželstve, a pritom so ženou spí tak maximálne raz za mesiac.
Čo je čo za filozofia?
Domovnice říka, že jsem na hlavičku pádly:-)