Existujú lieky, ktoré majú antiestrogénový účinok (tzv. inhibítory aromatázy), ale to sú cytostatiká určené na liečbu rakoviny prsníka.
Možno ti niektoré z týchto rád pomôžu:
Vyhýbať sa alkoholu (najmä pivu) a potravinám s vysokým obsahom estrogénu (sója a jej výrobky, jačmeň, proso, ľanové semiačka, šošovica, žito, fenykel, cícer, pšenica, sezamové semiačka).
V strave uprednostniť kapustu, brokolicu, rúžičkový kel, čínska kapusta, karfiol a podobnú zelenú zeleninu s obsahom zinku a DIM.
Tmavé boboľové ovocie (čučoriedka, čierne ríbezle, baza, arónia) obsahujú vlákninu Calcium-D-Glukarate.
Ďalej je dobrá vláknina, olivový olej, kokosový olej, hríby, hrozno (predovšetkým červené), zelený čaj, citrusy, orechy (akékoľvek, neupravované), ovos, chia semiačka, cibuľa, cesnak, kurkuma, pažítka, kyslá kapusta (predovšetkým šťava)
DIM (diindoylymethane) zasahuje do estrogénového metabolizmu. A zabraňuje tak enormnému zvýšeniu alebo zníženiu hladiny. V nižších dávkach dokáže zabrániť premene testosterónu na estrogén či menej účinnej forme estrogénu na účinnejšiu. Súčasne dokáže premeniť účinnejšiu formu estrogénu na tú menej účinnú (pri vyšších je to opačne).
Calcium-D-Glukarate je vláknina, ktorá má s testosterónom či estrogénom spoločnú tzv. glukonidáciu. Ale zdá sa, že účinok je dočasný.
U rastliny Maca neboli spozorované účinky na hladinu v krvi testosterónu či estrogénu. Na hormóny má skôr harmonizačný účinok.
Katechíny v zelenom (bielom) čaji dokážu inhibovať enzým slúžiaci na glukonidáciu testosterónu (premenu na menej účinný testosterón). U žien to vplyv na hladinu testosterónu nemalo, no pri niektorých štúdiách na "mužských" potkanoch ku zvýšeniu došlo. Napríklad na bunkových kultúrach dokázal inhibovať 5-alfa reduktázu (enzým, ktorý premieňa testosterón na účinnejší DHT). Ale pri pokusoch na potkanoch už k tomu nedochádzalo.
Koreň žihľavy dvojdomej môže zvýšiť hladinu testosterónu. Pri štúdiách na potkanoch ku zvýšeniu aj došlo, ale pri ľuďoch žiaľ nie.
Zinok a jeho deficit môže znížiť schopnosť androgénnych receptorov syntetizovať testosterón, čo má za následok zníženie hladiny v krvi. Pri pokusoch na myšiach došlo ku zvýšeniu hladiny, ale pri mužoch bez deficitu už nie (no pri spojení s cvičením áno). Takisto kofeín dokáže spolu s fyzickou aktivitou zvýšiť hladinu testosterónu.
Chrysin je bioflavonoid, pri ktorom sa zdá, že dokáže zvýšiť hladinu testosterónu. Ale zatiaľ všetky štúdie, ktoré som čítala sa zaoberali jeho kombináciou s inými látkami.