Menovka na vchodove dvere

DocEntka

Učím na VŠ. Mám titul Doc. PhDr. + CSc. Rozhodne nikomu žiadny titul nezávidím, nemám prečo. Tituly vyjadrujú dosiahnuté vzdelanie a napr. na vysokých školách nimi študenti oslovujú vyučujúcich. Pokiaľ ide o uvádzanie titulu na vchodových dverách ako tu už niekto uviedol aj ja si myslím, že titul MUDr. opodstatnenie má,pretože to dáva ďalším obyvateľom informáciu, že v prípade vážnej život ohrozujúcej situácie je v bytovke niekto, kto by možno dokázal pomôcť. Každý iný titul je irelevantný. Uvádzať ho na menovke na dverách môže svedčiť iba o zvláštne nastavenom sebavedomí. Titul nikomu z nás nepridá na ľudskej hodnote. Je pravda, že sú ľudia, ktorí si ho radi uvádzajú všade v mylnom presvedčení, že tak okoliu demonštrujú svoju nadradenosť. Domnievam sa však, že opak je pravdou. Naši susedia sa určite nestarajú o to, čo všetko som ja vyštudovala, koľko to predstavovalo námahy a odriekania. To je len a len moja súkromná vec. Určite som to nerobila pre okolie, preto ani okoliu nepredvádzam stupeň svojho vzdelania. Inak všimla som si - až na malé výnimky - že najviac si na tituloch potrpia tí, ktorí ich majú krátko, alebo majú titul iba jeden. Ako ich počet narastá ľudia sú čoraz pokornejší, pretože chápu, že ich hodnota je kdesi inde.

ewelin2828

my tiež ešte nie sme "svoji" a máme ako na dverách, tak aj na schránke meno, priezvisko oboch, nielen jedného...kvôli pošte je to takto lepšie :)
inak na dverách máme aj tituly, na schránke a na zvončeku zas nie....sme ani veľmi nevedeli či dať titul, alebo nie...ale tak sused naproti má titul...ešte keď som žila s rodičmi, aj môj otec mal pred menom Ing. a keď sme si my dvaja objednávali menovku cez netu, pýtali sa tam aj na tituly, tak sme ich uviedli...a nevidím na tom nič divné a ani nevidím nič divné na tom, ak si tam niekto titul nedá....akože podľa mňa je to úplne jedno a ani jednej skupine ľudí by ma nenapadlo sa vysmievať....veď je to každého vec...
Inak čo sa týka tých titulov, tak hlavne tí, čo vyštudovali tie ľahšie odbory a ešte to vyštudovali "tak ako to vyštudovali", tak práve taktío ľudia by si ten titul dali hádam aj vytetovať na čelo :D

DontWorry

Toto nepotrebovalo ani zalozenie temy. Je uplne logicke, ze ak ti raz pride balik k dveram tak nebude chudera postarka behat a hladat kde dotycny byva. Je to efektivne a prakticke a ohladuplne si to tak zariadit. Ak budete manzelia a mat spolocne priezvisko, potom staci len meno jednej osoby.
U nas sa napr moja mama vola inak ako ja...ale stale tam je moje priezvisko - aj ja si totiz objednavam veci a aj mne chodi posta.

liberta25

Slobodna, dakujem, ze si uviedla aj zdroj, cenim si to. chcem vsak upozornit, ze zamlcanie nie je trestne ani protizakonne v zmysle trestneho, obcianskeho ani spravneho predpisu, ziadny zakonny postih za zamlcanie titulu neexistuje. v clanku je uvedena urcita analogia pravnych predpisov, preco sa zamlcanie moze brat ako trestne.

Slobodna

Narážala som na to, že niekto má veľa titulov - takže ich musí uvádzať buď všetky alebo vôbec. Nie tak ako ste to pochopili, že všeobecne sa musia uvádzať. Človek má právo uvádzať svoje tituly, nie povinnosť. A keď má to právo, prečo by ich neuvádzal?

liberta25

co sa tyka titulov, jednoznacne ako pise Juma a Slobodna. inak, zamlcanie titulov nie je protizakonne. mena obe, clovek nie je majetok, mate svoje osobnostne prava, tiez ste dvaja vlastnici, dve mena.tituly pochopi len ten, kto vystudoval VS, nemal vybavene skusky a vedel, ze nestuduje somarinu kvoli titulu. inak povedane, niektore VS a ich tituly degraduju to skutocne studium.
Martinka, neviem, co si vystudovala ty, ale mne by bolo trapne zas hanbit sa za svoj titul alebo ho zamlcat, ked viem, co som preto spravila a je sucastou mojho zivota.