Nesamostatnost

Príspevok v téme: Nesamostatnost
PetkoM

Mam priatelku, ktora je podla mna v urcitych veciach dost nesamostatna, aj ked su to uplne trivialne zalezitosti. Spolieha sa na mamu, ze to za nu vyriesi a zisti. Napr. povie mame nech zavola doktorovi, ci tam je, aby sa zbytocne neprehnala, ako keby si nevedela sama zavolat. Ona povie, ze sa hanbi. Ma aj starsiu sestru, ktora robi presne toto iste. Dost mi to prekaza, aj som jej to povedal, pretoze byt zavisly na mame ohladom takychto veci, to mozu byt tak deti a nie vyse 23 rocne baby.
Ja som dost samostatny narozdiel od mojej priatelky. Dokazem si vybavit X veci sam. Ano som Vaha, tak sa potrebujem niekedy poradit s niekym napr. aj mamou, ale zakladne veci dokazem vybavit aj sam.
Ste aj vy taki/take?

[zruseny35]

Petko.....je to všetko tým,že ona je mladší surodenec.Taký sa len "vezie"popritom staršom, a rodičom je miláčikom,čo sa prenho rozkrájaju.
Najstarší a jedináčikovia su vzdy samostatný,lebo za "vzor " ako to robiť,mali dospeleho človeka-rodičov.Nie surodenca-dieťa.
Bud budeš ty ten,"čo všetko vybaví" alebo si najdi babu čo je jedináčik či starším surodencom.
PS: baby zvyknu byt ale rozmaznávané,tak pozor na to.To nezmeníš lebo rodina im to neumožnuje :)

Sejla

Hej je to vychovou, nechapem takych rodicov, vsak mat dieta je aj o tom, vychovat z neho samostatneho, zivotaschopneho cloveka, ktoreho mozu druhi respektovat, nie o tom, dozivotne mu robit sekretarku, preboha...
Podla mna, ked spolu akoze chodite, tak by ste sa mali byt schopni porozpravat o vsetkom, tak sa jej na rovinu spytaj, ci jej to nepride blbe takto v podstate zneuzivat mamu a ci si nemysli, ze je najvyssi cas naucit sa veci vybavovat sama. Akoze by ma tiez zaujimalo, ze ked sa hanbi zavolat lekarke, ci jej to pride normalne.

kikirikiki

aj ja poznam dve take nezavisle od seba baby ktore niesu ochotne opustit rodicov ani po vydaji. Jedna zije s rodicmi aj ked je muz sa chcel prestahovat do blavy kde nasiel lukrativny byt a ona by si nasla skor pracu. Aj tak nechcela a on musi cestovat za pracou. Pritom rodicia su zdravi a este plni sily cize niesu odkazani na nu skor ona na nich.
Dalsi pripad slecna sa po vydati sice odstahovala do podnajmu s muzom ale o par mesiacov nacvalala opat domov k rodicom. Ani pocas odstahovania nezmeskala aby jeden den ich neprisla navstivit,kazdy den k nim nabehla a nehovoriac o vikendoch kedy sa natrepala k rodicom uz na doobeda. Zije pri rodicoch dodnes a to uz ma dve decka a pred 40tkou. Niektori aj ked maju moznost sa osamostatnit a naskytne sa im sanca odstahovat prec tak to nevedia alebo nechcu vyuzit. Vecne s matkou spojeny pupocnou snurou.

ihranova

ja poznám zopár takých dospelákov čo im rodičia nielenže vybavujú veci úradné a objednávajú ich k lekárovi ale im dokonca aj hovoria ako sa majú obliekať, budia ich ráno aby nezaspali do práce, servírujú im jedlo na tanier. To si tí mamičkiný miláčikovia a často sú to práve synovia ktorí sa nevedia vymaniť z matkínho náručia. U dcér čo viem je to zase tak že matky im často aj po 30 nakazujú aké šaty si majú obliecť na najaké podujatie aby nepôsobili vulgárne. Najhoršie je ak sa syn dcéra ožení a vydá a matka si neuvedomujú že už by mala pribrzdiť a nekaprať im do života. Inak to končí často rozvodom mladých lebo milý synak viac počúva svoju mater ako manželku. Také matky ale aj otcovia si neuvedomujú ako svojím deťom ničia život a vychovávajú z nich nesamostatné potomstvo. Nepoviem kecať do života ešte tak 20 25 ročnému lebo mladosť pochabosť ale kecať do života 30 a viac ročnému je už na zamyslenie aj keď dieťa stále býva s rodičmi čo v dnešnej dobe nieje nič výnimočné.

sweater*

ovecka to je dobry pristup. jak tu uz niekto spomina, je to prehnanou naviazanostou rodica na decko, ze mu chce co 'najlepsie' a tak za neho robi a vybavuje mozne aj nemozne a potom z nich vyrastu nesamostatny tlci, ale nie ich vinou...

0vecka

ale nechapem to akoze decko na zakladke ok.. ale uz na strednej by si mali ludia vybavovat veci sami...

ja mat take decko tak si s nim sadnem vysvetlim ako dana vec ktoru ideme vybavit funguje a predomnou si same zavola a vybavi si to...

hviezda01

Presne takú kolegyňu mám aj ja.Doma má 35 ročnú dcéru a tiež ju objednáva k lekárovi a vybavuje jej veci po telefóne,a to isté robi aj 40-ročnému synovi.Niekedy až žasnem.Potom si uvedomím,že je to vlastne jej chyba(myslím tú moju kolegyňu).....preto si potom dávam pozor na to,ako sa správam ja k svojim deťom..nakolko su to ešte puberťaci na zakladke.Dcéra si vie vybaviť vela vecí sama,ale syn skoro ku všetkému potrebuje mňa,niekedy sa snažím ho donútiť si vybaviť samému,samozrejme v rámci možností.
Ale určite si myslím,že je to výchovou.Aj keď každý sme iný..vidím to doma na svojich.

sweater*

je to urcite vychovou. poznam to sam na sebe. nastastie som si uvedomil aky som bol strasne nepouzitelny a vymotal sa z toho ale tiez mi to zabralo nejaky cas...