Nechcem, aby ma zomlel systém!

Príspevok v téme: Nechcem, aby ma zomlel systém!
Klára.z.TN

Zdravím všetkých :-)

Keďže sa na tomto fóre nachádzajú zrelí a životom skúsení ľudia - aspoň dúfam -, rozhodla som sa požiadať o pomoc a dobré rady práve tu. Dúfam, že som urobila dobre.

O chvíľu je zo mňa dospelá osoba a po prvýkrát v živote sa začínam vážne zamýšľať nad tým, čo so svojím životom. Akým smerom sa uberať? Čo robiť, aby som sa cítila naplnená a neľutovala mrhanie vzácnymi dňami?

Možno si poviete, že je samozrejmé, čo by som mala robiť... jednoducho sa zaradiť do stáda ovečiek a byť otrokom systému, čiže: študovať, makať, odtrpieť si dôchodok, pričom si budem neustále vyčítať nenaplnenie života a nakoniec otrčiť kopytá s pocitom prázdnoty a akejsi nenaplnenosti. Lenže presne to NECHCEM.

Viete, keď sa pozriem na svojich rodičov alebo ľudí šinúcich sa po námestí ako múmie, stíska mi srdce. Chýba im životná iskra, radosť, sloboda. Sú prázdni, nešťastní, nevedia ako sa z toho začarovaného kolobehu vymaniť.

Takto by to nemalo byť. Aspoň nie v mojom prípade... jednoducho cítim, že takto dopadnúť nemôžem. Nenávidela by som sa za to. Nikdy by som si to neodpustila.

Lenže ako do toho nespadnúť? Dá sa to vôbec?

Mojím životným snom je žiť hlboko v lesoch, venovať sa liečeniu, bylinkám, zvieratám, hudbe, pomáhať ľuďom, jednoducho čo najďalej od skazenej civilizácie, ktorá ničí ľudské životy a ich čistotu.

Viem, znie to detsky naivne, no, doriti, prečo by to nemohlo byť realitou? Prečo by som si nemohla splniť sen? Je to také jednoduché, a pritom... takmer nemožné.

Keď sa o svojom sne zmienim pred rodičmi alebo niekým v škole, pozerajú na mňa, akoby som povedala niečo nehorázne.
„Bez titulu si dnes nikým."
„Chceš sa vrátiť na späť na stromy?“
Tie momenty nenávidím. Nechápu, že sa dá žiť aj ináč ako v reťaziach systému. Pokiaľ človek úprimne chce. A to ani nehovorím o reakciách, keď sa zmienim o tom, že som vegetariánka a postupne chcem prejsť na vegánsky spôsob života, neubližovať zvieratám, nesprávať sa k nim sebecky a nebrať ich iba ako zdroj jedla, ale ako bytosti s právom na život...

Chcela by som vedieť, čo hovoríte na môj sen. Mám možnosť splniť si ho? Alebo skončím ako oživená mŕtvola šinúca sa mestom do práce?

Vopred ďakujem za vaše pripomienky a rady :-)

Pekný večer.

frdm

podla mna ak sa raz do tohto systemu narodite, uz niet cesty spat, teda aspon inej nez sa stat bezdomovcom a zivit sa odpadom spolocnosti, alebo sa odstahovat niekam na antarktidu.
ak by sme uvazovali zit niekde v lese - les niekomu patri, treba kupit pozemok. ak chcete byt sebestacny, musite nieco pestovat a chovat, lebo lov je zakazany. musite kupit nastroje na pestovanie, nakupit zvierata. kym vam nevyrastu musite ale aj tak jest. dalsie peniaze. nieco sa vam pokazi na pribytku, a to su dalsie peniaze, pretoze material tiez cosi stoji a len tak si ist vyrubat kvalitne stromy je zakazane. a aj naradie cosi stoji. a co zdravie? nebudete mat zdravotne poistenie, nebudete mat vela penazi v hotovosti na samoplatbu - nikto vas neosetri, nedostanete ziadne lieky.
a co partner? takymto stylom zivota sa vam zuzuje vyber partnera na uplne minimum, mozno ho ani nikdy nenajdete, pretoze okrem sympatii k zivotnemu stylu treba aj sympatie osobnostne.
a tak dalej, a tak dalej...
zivot v tomto systeme uz je nastaveny, kocky su hodene a nie navratu.
jedine by sa dalo odstahovat niekam do dzungle, do juznej ameriky, do amazonskeho pralesa, a priclenit sa k nejakemu domorodemu kmenu. tu potrebujete uz len peniaze na cestu tam. otazka je, ci vas prijmu. dalsia otazka je, ci budete schopny takto prezit, pretoze clovek ktory sa narodil v civilizacii nema velke ani mentalne ani fyzicke predispozicie na zivot divocine.
nuz naozaj si neviem predstavit ako sa v dnesnej dobe vyhnut systemu...

katy350

krasne si to vyjadrila.. citim to presne tak isto.. a myslim ze aj vela inych ludi.. len nechcu a netrufaju si vycnievat z radu... drzim palce!!!

lala go

takze :D chcem ti povedat, ze vsetko je mozne, len to musis naozaj chciet. A nie len tak, ze si si povedala ze toto chces a budes sediet doma na gauci a pokracovat vo svojom zivote ako lemra. To , co si pisala , ze sa nechces zaradit , to mi hovoris z duse. Dievca, cim skor si uvedomis, ze svet ti ponuka milion moznosti , len sa musis postavit a vziat si to, tym lepsie. Ten tvoj sen si nakresli , alebo aspon napis, rozmyslaj nad nim, ked nevies ako by to asi vyzeralo , ziti to ! Pracuj na tom... nebolo to tak davno a aj ja som mala podobny sen a aj ho stale mam, lenze teraz to uz nevolam \\\"sen\\\" ale CIEĽ. No ja ich mam vela a tento uskutocnim az nakoniec...So now , ako by si mohla asi zacat? Najprv by si sa mala presvedcit vsetkymi moznymi prostriedkam ze ten ciel sa ti splni, lebo ocividne , kedze tu pises o tom nie si resvedcena... A potom :D ta uz nic nezastavi

vix48

ospravedlnujem sa ze je to take dlhe..ale aj tak neviem celko vyjadrit co myslim a co citim..ale ide o to ze zdielam tvoje pocity a tuzby a plne ta chapem..tuzim presne po tom po com ty

vix48

Vau. Neuveris ale presne sa v poslednej dobe zamyslam nad vsetkym co si sem napisala, dnes to uz bolo tak intenzivne ze som presne rozmyslala ze napisem sem temu s presne s podobnym obsahom ako ty teraz. Presne viem aky pocit prezivas. Tiez som este pred par mesiacmi vobec takto neuvazovala, ale prislo to - skoncila som strednu skolu a v 20 rokoch zistujem, coho som sa stala sucastou. Akeho systemu, ktory nam ma privodit iluziu slobody, ze to ako zijeme, ze tak to ma byt a nijak inak. Pravda je, ze sme drzani na retazoch vdaka kontrole, moci, ktoru ma iba par ludi, ktori nas maju takto pekne spisanych na jednej listine, kde maju nase mena, a vsetko o nas - kde sme sa narodili, kolko mame rokov, ako sa volame, kde sme studovali, kde sme vyrastali, ake mame povolanie a staci jedna chyba, jedna vec, ktora sa im na tom liste o nas nebude pacit - a maju nas - co i len pri najmensom naznaku spoluprace. Staci ked si nietko vsimne ze myslis inak ako vacsina - automaticky sa stavas hrozbou. Lebo si zacinas uvedomovat, ze vsetko v com zijeme a co robime denne su puta, retaze,ktore nas drzia tak ako to system chce. Toto si v poslednej dobe uvedomujem ja - a presne ma napadla myslienka ake by to bolo zit slobodne - hoci aj v lese? preco nie.. ale ano..viem..je to tazke, bez penazi, vsetko co sme doteraz mali prakticky len vymenou jednej mince ci bankovky, aby sme prezili - to by sme si vsetko museli zadovazit sami - v priorde, bez pomoci, iba vdaka vlastnej sile a vynaliezavosti - platilo by jedno - prezili by sme iba ak by sme boli silni. V prirode to tak funguje. Ale to co si ludstvo vytvorilo nie je priroda, nie je to sloboda, nie je to prirodzene, je to akasi iluzia reality, nieco do coho sme sa uz narodili, nieco co sme nemohli ovplyvnit a nieco co si vacsina ludi za svoj zivot nikdy ani neuvedomila. Co si vsimam? Preco su ludia viac nestastni ako stastni? Preco ziju v neustalom strese a strachu? Preco? aha! lebo robota! Lebo peniaze! Lebo nemaju na najom! Lebo im hrozi to a to, lebo nemaju na lieky, a lebo ked zatuzia po slobode - bude im vynadane, dostanu nepochopenia. Su viazani vlastnym strachom a zufalstvom. Zufalstvom z toho ze su sucastou cohosi tak velkeho z coho sa neda lahko uniknut. A ked sa o to pokusia - bude im venovana specialna pozornost. Kto vytrca z davu, ostane nepochopeny, casto potrestany.

Toto presne prezivam ja a vravim si preco nemozem byt ako vtak ktory si volne lieta? alebo macka ktora chyti mys aby prezila a potom cely den si ide po svojom? proste preco nemozem byt ako kazdy zivy tvor tejto planety, preco sa musim zaoberat problemami, ktore zvysne tvorstvo na tejto planete nema. Peniaze, praca, vztahy, a to ako nas ovyplvnuje cas..to je asi to najhorsie..aku dolezitost prikladame casu, ktory nas iba zenie a stresuje.

Presne uvazujem nad tym co si napisala - ako to spravit aby som uz nebola sucastou celeho tohto fungovania spolocnosti. Ako to urobit aby som hoci mohla ist aj spokojne zit niekam daleko, hoci aj v prirode, bez vsetkych modernych technologii.

Chcem byt stastna a slobodna. To je cosi o co sa usiluje kazdy clovek v zivote. No len malokto je naozaj spokojny so svojim zivotom. A v com to je? ..ja si myslim ze odpoved uz viem..a ked si budem uplne ista, chcem zacat konat. Chcem prist na to ako sa oslobodit od tohto systemu.

Uplne zdielam tvoj sen. Nechcem zit takto. Chcem to zmenit. ALe je to tazke - stale ma ovlada strach - to je to co ludi drzi pod kontrolou. Ale chcem byt jedna z tych ktori sa mu postavia a svoje stastie budu hladat za hranicami toho co je, v com sme nuteni zit. Ale som zbabelec - preto som o tom nikomu este nepovedala, lebo mi je jasne ze ludia na mna budu pozerat ako na blazna. Ale tvoja tema prisla akoby z nicoho, v presne ten isty cas, kedy som uvazovala ze napisem presne to iste, ze sa citim ako otrok. Ze jedine co ma v zivote caka je praca a zivot taky ako ho ma vacsina - nudny, stereotypny, no i tak velmi stresujuci. A to nechcem..ako si mozme pomoct? co preto spravit? a ako potom prezit aby sme neboli zavisli od tohto celeho v com zijeme teraz?

kafe

jej :) to je pekné. Máš ten správny drajv - "no, doriti, prečo by to nemohlo byť realitou?" to si drž. Aby som ťa trochu ukľudnila, ľudí, čo rozmýšľa tak ako ty je dosť. Pred rokmi som videla vo Famílii párik, čo odišiel na opustený domček na lazy, chovali zvieratá, pestovali čo im bolo treba, opravovali domček pre turistov. Ale predtým si na to zarobili v "skazenej civilizácii". Nemusíš úplne odpisovať klasickú spoločnosť, vyber si z nej to, čo ti vyhovuje (možnosť zarobiť si, vedomosti, technické vymoženosti a pod) a čo odmietaš nechaj tak. Viem, že existujú skupiny podobne "šľahnutých" ľudí, ktorí chcú žiť inak a aj tak žijú už hodne dlhý čas. Takže drž sa svojho sna, skôr či neskôr na nich nejakou náhodou (ktorá vôbec neni náhodná) naďabíš. Ver si. A ver tomu, že to čo cítiš že je správne a čo chceš, je možné, že nie si sama, je vás strašne veľa. Držím ti päste.

Delete

Máš skvelý sen, n spoločnosť a jej návody ťa už dávno zasiahli a ani si to neuvedomuješ. Možno práve tým skvelým spôsobom no aj napriek tomu snívaš. Dá sa takto žiť niekde kde musíš v prvom rade zapadnúť, mať dostatok peňazí, stať sa múmiou a až potom snívať? Nie nedá sa to ale je to veľmi krásna idea. Bral by som niečo podobné ihneď. Ak sa ti to niekedy podarí tak máš môj obdiv :)

www.youtube.com

www.youtube.com

Ak nebudeš mať podporu okolia a nebudeš ju aj reálne cítiť tak si vlastne sama. A outsideri sú výlúčení zo spoločnosti vždy - nech je akákoľvek.

MultiLevel

Samozrejme, ze mas moznost splnit si ho :) Zit vsak z niecoho musis, takze nezabudaj, ze peniazky ti bude treba. Poznam jednu pani zo SR, ktora mala tiez podobny sen ako ty. A aj si ho splnila. Byva v takmer vymretej dedine, v krasnom domceku s bielym psikom, zvieratkami. Nepotrebuje k zivotu ani net, ani telku, ma len telefon. Zivi sa liecenim, robi rozne meditacne workshopy, numerologiu, radi ludom vo vztahoch. Za to jej ludia platia a on sa tak dokaze uzivit. Ilustruje knihy ezotericke, kadeco. Tym sa uzivi a aj zije svoj sen. Cize, treba mat nieco, vdaka comu zarobis. A je jedno ci s titulom alebo bez, pretoze ty zrejme nikdy nebudem pracovat pod niekym a na pozicii kde sa titul berie do uvahy :)
Inak mas krasnu predstavu o svojom zivote, drzim ti palce, aby sa ti to podarilo :)