Neviem najst zmysel

Príspevok v téme: Neviem najst zmysel
Elmer

Pisal som do psycho poradne, nechce sa mi to rozpisovat znova, takze copy/paste :) Dakujem za akekolvek nazory, rady, skusenosti

Dobry den,

na internete som nasiel Vasu stranku. Asi je pre mna ovela menej problematicke napisat mail ako navstivit osobne psychologa, kvoli urcitym spolocenskym dogmam na zaklade ktorych si ludia myslia, ze ked ide clovek k "psychovi", tak je dusevne chory :)

Mam problem. V skutocnosti mam vela problemov, ktore na mna vplyvaju v jeden moment a uz to proste nevladzem tahat. Mam skvelu pracu, uzasny plat, 2 vlastne firmy a asi najlepsiu priatelku na svete....Aj napriek tomu mavam hlavne v poslednej dobe samovrazedne sklony, myslim casto na smrt...Asi by som na to nikdy nenasiel odvahu, no keby ma zrazi kamion, alebo na mna padne klavir z 10. poschodia, tak by som sa asi vobec nestazoval...

Moje sebavedomie je v uplnych troskach, nenavidim svoj vyzor, nenavidim svoju povahu...Zial, casto tieto problemy riesim alkoholom...A toto je vlastne problem, preco Vam pisem. Mam 30 rokov, vo firmach utopenych asi 25 tisic eur. Citim sa neuveritelne neuspesny, nakolko ani jedna z mojich firiem mi v sucasnosti neprinasa zisk. Ja si to vsetko plne uvedomujem, ze to trva nejaky cas atd...Ja vlastne ani netusim preco som nestastny, ale uz mi to nejakym sposobom prerasta cez hlavu a neviem co dalej.

Dnes som nesiel do prace, lebo som sa v noci strasne opil, prisiel som domov asi o 5tej rano. To, ze bude na mna priatelka nahnevana plne akceptujem a chapem. Na druhej strane treba povedat, ze rozdodne nie je z tych, ktore by sa urazali za kazdu opicu. V podstate s tym mam ja osobne vacsi problem ako ona.

Kde to cele zacalo? Neviem ci mohol byt toto spustac, ale..V roku 2001 mi pred ocami zomrel moj 13 rocny brat. Na telesnej vychove. Mal iste zdravotne problemy (epilepsiu), no smrt nebola vobec pravdepodobna. Bol to normalny 13 rocny chalan, s ktorym som mal pubertacke konflikty a problemy. Vlastne v case jeho smrti som s nim nevychadzal najlepsie. V zasade to vobec nie je tak, ze by som trpel strasnymi uzkostami alebo depresiami z tejto situacie. Na druhej strane, asi mesiac pred jeho smrtou som povedal, ze by ma vobec nemrzelo, keby zomrel. Mozno si budem protirecit, ale mam z toho strasne vycitky, ktore nemam sancu ziadnym sposobom vyriesit do konca svojho zivota. Ako som uz spominal....Mam sa dobre..Mam kupeny byt, plat 2200 eur v hrubom, perspektivnu firmu a uplne uzasnu priatelku. Stale sa vsak nemozem ubranit nazoru, ze mrtvemu by mi bolo ovela lepsie. Neviem riesit krizove situacie, nenavidim sam seba, neviem si vybudovat blizky vztah s mojimi rodicmi, ktori mi dali vsetko na svete a stale, aj napriek mojemu veku (30) sa o mna neuveritelne "staraju"...Fakt netusim co je zle, ale nieco proste je...Nenachadzam v zivote ziadne potesenie, nic ma nebavi. Naozaj by som rad zomrel nejakou nahodou.

Neviem akym sposobom fungujete, nestudoval som to podrobne. Ak vasa odpoved stoji nejake peniaze, prosim napiste mi, peniaze vobec nie su problem.

Rozmyslam nad protialkoholickym liecenim. Bude to pre mna strasne ponizujuce, na druhej strane citim, ze sa potrebujem zbavit alkoholu, pretoze prave alkohol vo mne prebudza tieto uzkostne a depresivne stavy. Nechcem pit, uvedomujem si, ze je to zle. Milujem dobre pivo, zboznujem talianske a francuzske vina. No ak ma byt toto obeta za moj psychicky pokoj, tak to rad spravim...Netvrdim, ze skoncim s alkoholom na cely zivot. Asi to vino neobetujem, nakolko milujem gastronomiu a k nej neodmyslitelne patri aj dobre vino. Problem je inde. V alkohole hladam riesenie svojich problemov. Chcem sa naucit pit, povedat si dost, dat si iba pohar vina namiesto flase.

Asi moj mail posobi rozhadzane, neupratane. Nechce sa mi rozmyslat nad tym co pisem, potrebujem to len napisat. Hlavne asi naozaj potrebujem odbornu radu. Je lahsie si priznat problemy ako skocit pod vlak. Ja to chcem riesit, chcem byt stastny, chcem mat rodinu, deti...Len som sa nejak stratil...

Za akukolvek radu Vam bude viac ako vdacny. Ak je vasa odpoved podmienena financiami, rad ich zaplatim...Hlavne potrebujem pomoct.

Dakujem pekne za odpoved.

_meno

Ahoj Elmer

Ukazem extremy - clovek v jednom kole, naplanovane schodzky, denny rezim, vikendy a praca na mesiac dopredu. Druhy extrem nemam ziadny majetok, ziadnu pracu, neviem co budem robit ani o hodinu, ani zajtra.

Jedna osoba mysli neustale, druha nemysli vobec. Ktora z nich je stastna? Tazko povedat, laska nesuvisi s myslenim.

Mne osobne velmi pomaha princip jednoduchosti : vzdy sa oddelim od vsetkeho. Napr. mas firmu v ktorej sa ti financne az tak nedari-nemusis to robit, dokazes existovat bez vsetkeho. Mozes to nechat tak. Ked to tak nechas a nerobis to casto zistis, preco si s tym zacal (lebo mas rad dany odbor, lebo rad pomahas ludom, lebo je radost robit s prijemnymi ludmi, lebo je dobre financne ohodnotena).

V sucasnosti ta tvoje myslienky zaneprazdnuju a obedaju o pozitok z pritomnosti. Alebo (toto si skor myslim ze je tvoj pripad) si prestal rozmyslat nad tym, co robis.

Vravis, ze mas super priatelku, vybornu pracu. Chcel by si zlepsit vztahy s rodinou a vdychnut zivot do firiem ako aj do seba a trochu zivotneho zazemia.

Poradim ti, clovek ma len jedno ja. Jeden pohlad na svet, jeden pohlad na svoj zivotom, jeden pohlad na ludi, jeden pohlad na seba, jeden pohlad na Boha : to, ze nemas rad Boha je abstrakcia (Boha si zrejme nikdy nevidel, nepocul ...ako mozes nemat rad nieco s cim si este nebol). To, ze nemas rad seba znamena ze nemas aj rad ludi, nemas rad jedlo, nemas rad kamaratov, nemas rad pracu, nemas rad zivot ...kolega ma rakovinu a Co s tym ma Boh? ...zrejme si myslis ze Boh sa hra na schovavacku, ze sa zjavi a vytvori mu rakovinu (co nikto nikdy nedokaze) a potomje zrazu ticho a nerobi nic. Je to taka klasika, clovek prijima svoje uspechy a za ne je zodpovedny on sam, ale za neuspech sa vzdava zodpovednosti a na chybe je niekto iny. My ludia nie sme spravidlivi - pretoze ludia sa menia, a tym sa meni aj ich spravodlivost (od narodenia sa menime neustale az po smrt tela)..a ty chces konstantne spravanie od premenliveho cloveka? :-) Boh je stale rovnaky ci prsi, ci snezi, ci je den, ci je noc, ci voci mne, ci voci tebe...neni ze Boh mne robi zle a jemu pomaha.....s mozgom macky nedokazeme pochopit spravanie cloveka, rovnako s clovecim mozgom nedokazeme pochopit spravanie Boha (netreba ale chapat niecomu, staci to prijat...nechapem ako molekuly vody drzia v kvapalnom stave ani z kade je voda, ale dokazem sa napit). Boh nestvoril ludi, aby sa snazili pochopit svet a pochopit jeho praci....Hlupi a stastni - mnoho ludi nema nic a nemame ich radi len preto, ze su stastni.

Podobne aj ty, chyba ti vdaka za to, ze ty si zdravy. Pises ako sa hnevas na Boha za tvoj kamarat ma rakovinu (co sa da liecit, resp. staci ju prestat vytvarat...). Kde je tvoja vdaka za to, co mas? Na co chces od zivota viac, ked by si si to aj tak nevsimol.

Veeelmi osozne je pozerat na seba: aku emociu citim. Napr. chces ist pit,as nutkanie ist pit. Aku emociu citis? Je to hnev? Je to nadsenie? Je to strach (a chces utiect)?

Pozeraj v prvom rade na svoje emocie, az v druhom rade co ich sposobuje.

Mnoho problemov zapadneho sveta spociva v zavislosti : zavislost na novych myslienkacn, zavislost na novych cinoch, zavislost na naplanovanom zivote, zavislost na istote.....vsetky tieto veci nie su nevyhnute pre zivot-ked to v ti zivote zistis/prezijes (vrcholy/dna) vratis sa vzdy vzdy vzdy na zaciatok - do pritomnosti.

Neutoc voci svojej zavislosti na piti. A neburcuj svojich kamaratov aby do teba utocili tiez.... Vo svojej zavislosti len utekas (zistis pred cim / alebo kam), alebo sa uz neovladas - ani nevies preco pijes, ani ti to nechuti, ani nechces...vtedy treba rozmyslat podla pocitov co ti chyba.

Dobra rada, prestan robit vsetko a zacni robit co ta tesi. Spomen si, ked si sa z niecoho naposledy tesil.

Osud je pritomnost. Vzdy bol a vzdy bude. Zrejme si len dosiel na koniec svojej zivotneho obrazu a ...Uz nevidis co viac od zivota. A nevies sa s tym zmierit, ze v zivote nie su ziadne tajne dvere buducnosti....

Zivot je pritomnost, kto sedi a hryzie jablko, tesi sa z toho ako dycha, ako sedi, ake je jablko - vyhral. Zije zivot. Kto hlada krasy zivota a je za na vdacny a pomaha ich sirit pochopil zivot.

Zlozitost je castokrat len nevola prijat jednoduchost.

Vela zdravia, radosti a uspechov do zivota Elmer :-)

neheujo

ELMER
ahoj, poviem ti, poznam taky isty pripad ako ten tvoj, tie depresie, opijanie, atd atd...ALE je v tom jeden rozdiel..ten clovek ma 40 rokov, vyzera ako strasny tutmak, ma 5 kilo dokopy, pokazene zuby, no proste vyzor hrozny, v 18 prisiel na to že je gay, nema zadnych kamaratov a ak sa niekto taky najde tak ho len vyuziva, nema ziadne peniaze, nieco zdedil ale vsetko minul na "firmu" ktoru sa snazil rozbehnut, ale kvoli depresiam to nezvladol, teraz zije u rodicov ktory ho v podstate odsudzuju ze je gay, ma samovrazebne myslienky kazdy jeden den, pije tvoje oblubene vino kazdy den, nema sa ani na koho obratit, nemal nikdy ziaden vztah (ani ten homo), je uplne sam a bezradny......a este mozem pokracovat!
CHLAPE pozbieraj sa !!! tento clovek ktoreho som ti opisal sa moze opustat a mysliet na smrt lebo na neho sa cely svet vys*al! ty si uspesny clovek s priatelkou a kamaratmi, predpokladam že nemas ziadne vazne zdravotne problemy tak čo do kelu robíš?! ty si clovek ktory si ten zivot moze uzivat a nie nim plytvat !!!
odporucam ti ist napr na detsku onkologiu a mozno ta tam osvieti..viem ze psychika je svina ale si uvedom jedno, ty si jeden z tych predposlednych ludi ktory by sa mali stazovat na tento svet.
drzim prsty nech sa das dokopy

asal

Vieš čo, ja som s Bohom bola na tom podobne ako ty. Vychovaná som bola vo viere, ale v posledných rokoch mi to nič nehovorilo, pretože som za celý život nič dobré od Boha necítila. Pred tromi mesiacmi sa na mňa vykašlal úplne nečakane manžel kvôli inej!!! Jednoducho ma postavil pred hotovú vec a odsťahoval sa. Vôbec sa so mnou nechcel o ničom baviť. Zrútil sa mi celý svet, celý môj život - minulosť, prítomnosť aj budúcnosť. Chcelo sa mi zomrieť. Hneď. Na mieste. Po pár dňoch si ma Boh pritiahol k sebe. Len tak, obyčajne. Nie je to o nikom inom a o ničom inom. Iba o mne a o Ňom. Povedz mu, ako sa cítiš. Povedz mu, že sa naňho hneváš, že ho neznášaš, kľudne mu nadávaj - uvidíš, možno ti odpovie...
Raz som sa s ním rozprávala v práci na záchode a povedala som mu nakoniec, aby mi láskavo odpovedal, že čakám od neho odpoveď na moje otázky...a predstav si, že mi odpovedal ešte v ten večer. Zrejme mi neuveríš, že je to možné a akým spôsobom je to možné...to zistíš sám, keď odpovie aj tebe

klara19

Boh nám dal slobodu, aby sme ho mohli v slobode poznávať a milovať,to že v neho neveríš kvôli pokrytectvu v cirkvi atď. chápe,
keď máš toľko proti nemu,vybav si to sním, rozprávaj sa s ním na ten svoj spôsob vzdorovitého dieťaťa,verím, že ti odpovie, možno skôr kým spadneš úplne na dno, aby si precitol, mohol vstať a začať od znova

elmer

hmm, vratil som sa k tejto diskusii asi po tyzdni....cuduj sa svete, opat mierne pod parou, inac by som asi nemal odvahu sem nic napisat :) dnes sa kamaratovi narodila dcera - tym padom bola prilezitost...taka ista prilezitost bola pred tyzdnom v piatok, vtedy som to ustal a nedal som si ani kvapku chlastu....neviem, preco som to dnes znova nevydrzal a dal som si...na uvod musim povedat, ze nie som naozaj opity, som trocha pod parou....minuly tyzden som napisal mail mojim 3 najlepsim kamaratom v zneni : chalani, nepodporujte ma v tom, ked ma uvidite, ze zas pijem, poslite ma do p* domov spat...prave som dosiel domov po tom, co ma jeden z kamaratov poslal do p* :) najprv ma to mierne nasralo, ale teraz si uvedomujem, ze to asi bolo dobre...zacal som sa venovat urcitej fyzickej aktivite, z ktorej sa docela tesim...dnes to beriem ako taky posledny vykrik do tmy...sice som to mal cely vecer pod kontrolou, no keby ma kamarat neposlal domov, bola by kratka cesta do "pekla"...

Ok, tu nadviazem na rady ako ist do kostola a vyspovedat sa Bohu...nic v zlom, dakujem za Vase rady, ale s Bohom som ja do konca svojho zivota skoncil! Viera pre mna predstavuje neuveritelne pokrytectvo a strata casu na svete. Verte v co chcete, ja v Boha neverim a uz nikdy nebudem. Pravdupovediac nim opovrhujem. Takze asi tolko...

V kazdom pripade....Dakujem za vsetky nazory a rady. Po dnesnom veceri som este viac presvedceny, ze chcem s alkoholom skoncit, je ovela vacsia pravdepodobnost, ze navstivim psychologa. Posledne dni v praci su zas o trocha tazsie, nakolko mojmu 37 rocnemu kolegovi zistili rakovinu na peceni. Chalan sportoval cely zivot. Toto je ten spravodlivy Boh? Z mojho pohladu je to nespravodlivy hajzel!

Majli

Pozdravujem vas,
Ak mavate časté vyčitky z toho,ako ste povedal pred smrťou svojmu bratovi-ak sa to zacalo takymi samovražednymi myslienkami po jeho smrti-dôvod je jasný... zažil ste stratu svojho brata,navyše ste nevychadzali spolu naj.... To velmi poznači psychiku. super,že ste sa odhodlal ist k psychologičke,niekedy je už velkou pomocou len to,že človek sa vyrozpráva a skuša do svojho života vniesť rady od profesionalky. I ked mozno nebudete suhlasiť,lieky niekedy velmi pomozu,dnes su antidepresiva,ktore obsahuju ,,hormon šťastia",ktory deprimovany clovek nemá,mozog mu už ten hormon nevytvára... nedajte sa odradiť,ak vam psych.dá lieky,,skuste ich a neodrazajte sa ani tym,ak vam nebudu hned učinkovať...... A zaroven-skuste najsť v hlbke duše nejakú vieru- skuste zajst do chramu,skuste sa vyžalovať Bohu,,,pretože viera je liek .. s pozdravom Maja

unodotre

UVedom si že máš niečo o čom plno ludí može len snívať.. ono nejde len o tie materialistické veci, peniaze a majetok.. vidíš samo svedomie si ťa našlo..
Vyznie to divne, ja nie som ani katolíčka ani žiadna vyznávačka niečoho, no skús navštíviť nejaký blízky kostol.. skús nahliadnut do hlbky svojej duše.. uvedom si akú silu vo svojich rukáš máš, že si sebavedomí muž čo si žije nádherný život.
Smrť je síce jeho súčasťou a je pre nás dosť ťažké sa s nou zmieriť hlavne ak ide o niekoho blízkeho ale ber to tak že je to prirodzené.. jeho duša má teraz večný pokoj a on sa na teba určite nehnevá :)
Alkohol.. alkohol rýchlo vymen za šport! Zober svoju priatelku a chodte niekam športovať odreagovať sa a tým pádom spolu trávit aj spoločný čas.. čo viac človeku možeš dať ako jeho čas? :) Život je tak krásny je len škoda že je tak krátky, tak ho nezabíjajte zbytočne alkoholom :)

klara19

ja tvoj súčasný stav vidím ako dôsledok problémov z minulosti,zažil si veľké zranenie,ktoré si riešil nesprávnym spôsobom a to potlačením pocitov,aj keď brata nemôžeš poprosiť o odpustenie fyzicky,dá sa to aj mentálne,on na to čaká,pre spokojnosť tvojej duše,mal by odpustenie a zmierenie potvrdiť nejaký duchovný,verím,že sa to musí obrátiť na dobré,to ti aj prajem..

žaneta9

Skúste psychoterapeuta,snáď pomôže keď už človek nevie čo ďalej,aj veľmi pekne to napísal anielik.Držím palce, čím skôr začnite so zmenou.