Kralik odmieta potravu

Príspevok v téme: Kralik odmieta potravu
ivana44

dobrý deň, mám problém s králikom, ktorý odmieta potravu. už asi štvrtý deň nechce skoro vôbec jesť, a keď už si niečo dá, tak veľmi škrípe zubami, akoby dlho hrýzol a ťažko sa mu prehĺtalo. jediné čo zje je suchý chlieb, oriešky zo žrádla a cukríky pre králiky, lebo tie zbožňuje. včera som s ním bola u veterinára, ten mu prezrel zuby a povedal, že sú v poriadku. pichol mu injekciu na trávenie a dal nám probiotiká pre králikov. tie sme mu zriedili s vodou, tak dúfam, že ich nejako vypije, ale stále nechce jesť. ani zelené, ani žrádlo, občas zje trochu mrkvy, ale to minimálne. vždy keď mu dám suchý chlieb alebo cukrík, tak sa má preto potrhať, preto viem, že musí byť veľmi hladný, okrem toho aj dosť schudol. ako mu pomôcť?

Katarina098

Dobrý deň môj 1a pol ročný zajko prestal jesť...spapa len sušene jablčka .Moc sa o neho bojíme, normalne pije a niekedy si da seno....často jej padaju chumačiky chlpov a často zíva ...
Vopred ďakujrm za odpoveď....

Kristinsjkv11

Dobrý deň, mám zakrsleho králika približne 4-5mesiacov starého, postupom týždňa znižoval množstvo jedla ktoré zjedol, seno prestal jesť úplne, odmieta aj pod nos ak niečo ponúknem, včera sa mu podarilo zjesť petržlen kusok, dnes kusok sena pár stebiel, prestal postupne piť vodu, má zapchu už 3-4den, nevieme si s ním rady, so striekačkou sme mu podali aj olej aj vodu čo sa podarilo aspoň kusok, je dosť apatický určite má bolesti, naťahuje sa tlači čaká vo svojom wc no nič, bruško nemá zduté čerstvé zelené nedostáva má ho navreté prirodzene nie veľmi tvrdé , dnes dostal sulfacox no malo s tou striekačkou protestuje... ockovany nebol mali sme ho len doma ... mame on vážne obavy:( za každú radu ďakujem

123 koinkhkhfhgddj

ja som mal rovnaký problém ťahalo sa to odvtedy čo som ho kúpil ale po 5 mesiacoch uhynul nedalo sa pomôcť

ivana44

Deria áno, prezrel mu zuby s tým, že sú v poriadku predné aj zadné, dal injekciu a probiotiká.

tiež mi odporučil to seno, ja by som bola veľmi rada, keby som ho doňho dostala, lenže ako mu mám dať seno, keď sa "dusí" a nemôže to prehltnúť?

in blossom tekuté seno by som doňho dostala jedine striekačkou, že? lenže pri ňom má aj veterinár problém otvoriť papuľku, tak si neviem predstaviť, ako by som ho doňho dostala.

tie cukríky asi tiež obmedzím po tom, čo ste mi napísali. inak má tiež dennodenný prísun ovocia a zeleniny + granulky a seno, ale on je v tomto strašne vymýšľavý. asi ako každý králik.

in blossom

no to je pravda, tie vseliake curkiry su nie zdrave pre nich. nas to zje len vynimocne, teda lubi to, ale my mu to davame minimalne, precitala som si zlozenie takych gulocok a bola som zhrozena ze v tom je aj nejaky hydinovy koncentrat, wtf, kraliky su predsa bylinozravce! ale oni im to tak ochutia, ze im to chuti. takze ked taketo susene granulkove, tak to pozorne citam, aby v tom boli len rastlinne zlozky a to ako vravim, maaalokedy. nas jedava vlastne zvacsa surovy ovo-zel, na tom je vychovany, od jari do jesene mu nosievame z luk a lesov pupavu, datelinu, travu, to miluje, inak ma stale nejaky salat, kalerabove listy, mrkvu, jablko, suchy chlieb kvoli zubkom, slnecnicove semiacka, obcas ovsene vlocky, to velmi lubi a raz za tyzden dostane kusok cokolady, lebo na tej je uplny zavislak, ale to tiez obmedzujeme, lebo to nie je dvakrat zdrave, ale on je rozmlsany a tak mu sem-tam doprajeme radost, alebo susene hrozienka, marhule, za tym sa ide potrhat, to stale zobracikuje, ale to tiez radsej s mierou. ale kazdy den ma kopu zeleneho a jablcko ma tiez stale k dispozicii. a na svoj vek je vo vybornom stave, to aj vetos ho vzdy pochvali, vyzera ako babatko

in blossom

no aj nas bol hravy, akurat zacal prezuvat tazko, malo jedol, schudol, to sme taky mesiac pomaly pozorovali, az sme ho zobrali k vetosovi, ked sa nam to zacalo zdat nie dobre (dovtedy sme mysleli, ze mozno mu len menej chuti, ved aj my sme vseliak chorlavi boli a on nikdy nemal ziadnu chorobu, tak ze ved aj na neho moze nieco liezt). a az po tych injekciach bol taky uboleny a apaticky cely nasledujuci den a od dalsieho dna bol uplne ok a jedol s takym apetitom ako uz dlho nie.
on inak mal aj take bobky mokre obcas, ako tam pisu, ze robil "vianocky" a potom naopak uplne vysusene male gulocky alebo ziadne. a potom sa to upravilo.je to pomerne casta ich choroba ako som sa docitala, vsetko sme mu vydezinfikovali po injekcii, vymenili podstielky v klietke, na externom zachodiku, komplet vsetko.
ak bude problem ze mas pocit ze je podviziveny a nechce poriadne jest, da sa kupit u vetosa tzv. tekute seno, malo by byt v tom vsetko co potrebuje pre zivot a je to vo forme, kedy to do neho dostat ak aj ma problemy so zuvanim. vas kralicek je este mladucky, nemal by mat vazne problemy, ale jeden nikdy nevie

Deria

Ano, ked zvieratko nechce jest, je to väcsinou signálom, ze je za tym choroba. Zial, tvoj vet nezistil, co mu je. Ako ho vysetril, to len kukol do papulky? Pouvazuj, ci by si sa nemala poradit aj s druhym vet. Kraliky, ci zajaciky maju velmi citlivy traviaci system, teda o to dolezitejsia je ich potrava. Neprospievaju im vselijake zmesi zrn a "cukrikov", (aj ked to majitel mysli dobre,)ktorých su plne obchody a ktorym sa robi este aj reklama. Najzdravsie je pre nich potrava, ktoru najde aj v prirode. Ak ma traviace problemy, doporucuje sa len cerstve seno, lebo je prenho lahko stravitelne.

ivana44

in blossom náš králik je práve veselý, normálne skáče, dáva sa hladkať, všetko. z tých príznakov k chorobe má len to nechutenstvo a chudnutie a škrípanie zubov. tiež už som rozmýšľala, že nech ho veterinár uspí a tak prezrie, komplet všetko, lebo viem, že sa musí trápiť, keď je hladný a nemôže jesť. ďakujem veľmi pekne za pomoc

in blossom

teda treti den bol uz ok, ten druhy sme mysleli, ze melie z posledneho, ale prekonal to a je krasny, zdravy, vesely.

este nam vetos vravel, ze ked ho da do narkozy kvoli pozretiu zubov tak mu moze spravit aj CT ze ci nie je inde problem, nastastie to potom nebolo potrebne. ak nie si spokojna, chod za inym, tvoj milacik za to stoji

in blossom

moze mat problem so zadnymi zubami, tie mu veterinar pozriet nevie, jedine v narkoze. my sme mali tiez takyto problem vo februari, nas kralicek ma 8,5 roka a bola tato moznost, ze mu prerastaju zadne zuby (predne mal uplne ok), ale musel by ho uspat a az tak mu ich pozriet a pripadne zbrusit. mal taketo iste problemy, ze dlho prezuval, nechcel moc jest, schudol. ale pomohla mu vitaminova injekcia a injekcia proti kokcidiam (to daj vysetrit, casta kralicia choroba), na druhy den nejedol vobec a mal velke bolesti bruska, velmi sme sa o neho bali, ani pit nechcel, dala som mu vodu a urobila mu kamilkovy caj na krce a taky chladny potom pil a aj vodu pil. a na druhy den mu uz nic nebolo, bol vesely, jasil sa, jedol.

pozri si o tej kokcidioze, priznaky, aj skripanie zubov tam je kralik.plivnik.cz