Mám syfilis - ako s tým žiť?

Príspevok v téme: Mám syfilis - ako s tým žiť?
syfilis

Asi pred 5 mesiacmi mi zistili ze mam syfilis. Kde kedy a ako som ho dostal sa uz asi nikdy nedozviem pretoze mi povedali ze som ho mal uz v tretom stadiu. Nastupil som do nemocnice kde som mal byt 21 dni ale hned na uvode mi zistili tretie stadium tak som tam bol mesiac a bral som krystalicky penicilin 4 krat denne do zili. Teraz som asi 3 tyzden doma z nemocnice. Za tri mesiace mam ist na kontrolu v akom stave to stoji. Ak ma niekto skusenosti s touto chorobou tak poradte. budem rad kazdemu prispevku. Ak sa chce niekto na nieco spytat taktiey poradim.

ladka

Hugo1,
ďakujem Ti za odpoveď. Odkedy som sa tak vysypala, tak len študujem o tejto chorobe. Nikde sa o tom síce veľa nepíše, ale niekde som predsa len čítala, že predvolajú aj rodinných príslušníkov- teda rodičov- z toho mam najväčšiu obavu. Hlavou sa mi premietajú tie najhoršie scenáre. Možno sa pýtam predčasne, možno zbytočne, ale ako to je v nemocnici pri tomto: myslím vyšetrenia.

hugo1

Ahoj Ladka
Oznamia to len tebe. nikomu inemu.- je na tebe komu to ty povies.
Rovnaka odpoved je aj na druhu otazku- nikde sa to nehlasi.
No pokial si uzivala antibiotika tak to mohlo ovplyvnit vysledky. Ja nechapem preco pri testoch na to neprihliadaju.
Ladka.- vsetkym to tu pisem- nie kazda vyrazka znamena syfilis. no ale to ci testy na syfilis moze ovplyvnit uzivanie antiobiotik presne neviem.- viem ze ked mne oznamili ze mam syfilis v tretom stadiu tak mi povedali ze preto sa to tak dlho nezistilo lebo antibiotika tuto ochorobu utlmuju (teda myslim jej priznaky oddialuju) ale ked ti priamo robili testy na syfilis tak by to asi zistili aj ked si uzivala antiobiotika.- skus sa opytat priamo lekara ktory ti to robil.

ladka

Ahojte, som tu nová, chcem Vás poprosiť, tí ktorí máte skúsenosť s liečbou, o zodpovedanie pár otázok.
Aký je postup nemocnice pri odhalení tej diagnózy, oboznamujú alebo predvolajú rodinu, resp. rodičov (aj v prípade plnoletosti)
Kde všade sa to hlási?
Môj problém je ten, že mám po tele vyrážku, bola som aj v nemocnici ( s tým, že nejaká vyrážka), kde mi robili testy, vyšli negatívne, ale pred nimi som užívala antibiotiká, asi 2 týždne. Od nechráneného styku ubehli tri mesiace.
Je možné, že má niekto vyrážku na tele a testy RPR a TPHA sú negatívne, nakoľko predtým som užívala antibiotiká, môže to mať na príslušné testy vplyv? Ako dlho sa držia antibiotiká v tele? Ďakujem

hugo1

Cau Cudzinka,- to ze si preliecena znamena ze uz nie si ty ta, ktora moze nakazit niekoho ineho. Syfilis uz mas v sebe nastalo- budes stale sledovana ako sa budu pohybovat hodnoty (krvne testy)- nasledne to pride do stadia (kde som momentalne aj ja)a nazyva sa to syfiliticka jazva- kvazi vylieceny ale preto sa to vola jazva lebo ako som napisal hore zostava to v nas. - cize dostat to este raz nemozes iba ak by sa ti zvysili hodnoty natolko ze budes musiet ist znova na preliecenie

CUDZINKA

ahojte mam 19 a pred dvoma rokmi mi zystili syfilis. som preliecena ale chcem sa opitat ci je mozne aby sa clovek prelieceny na takuto chorobu mohol znovu nakazit?? dakujem

hugo1

bojka31 - tebe som uz odpisal mailom. ked budes mat este nejake otazky tak napis.
dalsi clen - dakujem za tvoj prispevok a gratulujem k liecbe- a neboj tak ako si napisal teraz budes mat sledovanu krv. Neklesaj na duchu ked ti hodnoty nepojdu hned dolu- mne isli az po roku a pol. ale tak ja som mal tretie stadium. tak ti drzim palce nech ti to zacne cim skor klesat. a myslim ze ty teraz budes presne ako ja a budes sa snazit taktiez podat pomocnu ruku vsetkym ktorych to postretne. tak sa drz a vela zdravicka aj tebe.

dalsi clen

Ahojte vsetci a cau cau Hugo,

Pisem s dost velkou pauzou, ale predsa. Takze liecbu mam konecne za sebou, predvcerom ma prepustili z nemocnice. Trvala 15 dni (dva tyzdne). Dakujem vsetkym za psychicku podporu a aj tebe Hugo za to, ze vedies tento portal a tvoje slova v predoslej odpovedi.

Nastastie mi to zistili vo vcasnom stadiu (2 stadium latentne). Nechcem si predstavit co by bolo keby som nesiel na operaciu a nenasli by mi seropozitivtu na syfilis pred 3 tyzdnami, ale mozno neskor. A nechcem si predstavit ani devastacne trvale nasledky, keby sa to zistilo ovela ovela neskor. Nastastie, teraz som uz zdravy a neinfekcny, bez trvalych nasledkov na vnutornych organoch.

Budem musiet sice chodit na kontrolne odbery krvi, ale OK, neberiem to ako ziadne minus alebo nieco obmedzujuce. No co, moja krv bude pod "monitoringom" lekarov :-)

V nemocnici boli velmi prijemni lekari, sestricky a personal. Vzdy zlati a usmievavi. Aj taka podpora a starostlivost z ich strany pomohla velmi. Patri im za to velka vdaka. Klobuk dolu nad ich profesionalitou.

No a okrem jednej penicilinovej injekcie do zadku kazde rano bol cely den "kantare" :-) Sladke nic nerobenie, citanie knih, pocuvanie hudby a pozeranie filmov, pripadne internet cez smartfon. Cas presiel ako voda a 2 tyzdne presli ako dni.

Rada pre chlapov a chlapcov. Ak ste mali nechraneny sex, aj oralny a zistite na penise alebo vnutornej strane predkozky co i len scervenanie alebo mokvajuci fliacik, ktory sa moze zdat ako docasne a neskodne scervenanie napriklad z onanie, bezte s tym k urologovi alebo na kozne. Tu akakolvek hanba ide bokom a nema opodstatnenie. Lekari su na take veci zvyknuti a oni uz videli tolko genitalii, ze ci odkryjete prave svoj bananovy list alebo nie je suma fuk. Zdravie a vcasne odhalnie (pripadne potvrdenie si, ze nic nemas) je dolezitejsie.

Tak.... prajem vsetko dobre a hlavne vela zdravicka, lasky a priatelov naokolo. Keby ste mali nejake otazky alebo nieco nejasne, opytajte sa.

bojka31

ahojte :) chcem sa ťa opýtať, som už mimo z toho... všade hocičo popísané, ale chystam sa ku gynekologičke
bojím sa... no chcem sa opýtať na ten prejav na S... ako dostala som
najprv kvasinky, teda si myslim, že to boli oni... som mala aj takú
vyražku ale klasicku ako hnisavú, šiel hnis nej a tak sa hojila :(
ale tak viete nie vždy sa to da špecifikovať.. kvasinky som
vyliečila aspoň som si myslela... ale len asi vnútri... a teraz to najdôležitejšie... na pyskoch mám taký biely povlak na koži - s malými pupačikmi keď natiahnem viac kožu to tam vidno a také malé bodky bez toho povlaku sa mi vyhadzuje aj medzi stehnami a ohanbia v zárezoch... chcem sa spýtať, či to môže byť príznak S... ako v
ústach nemám nič.. ani na jazyku... ani vyrážky. Len som sa oholila a dako som sa extra vyhádzala.. až sa mi to nezdá. buď to je ten S alebo to tie kvasinky? joooj.. poraďte. som mimo už... lebo keď som pozrela na nete obrázky tak to tam vypada ako keby to bola dierka do
tela a okolo červené? či sa mýlim? a tie vyrážky/vredy sú vypukle abo ako? bo fakt som z toho mimo :( abo sú daké pod kožou a tak si ich nahmatáte? a ďakujem Vám za vaše odpovede a rady :)

hugo1

Cau cau dalsi clen. Ked som v maji 2007 zakladal toto forum ani som netusil, ze sa tato choroba tak rozvrhne.Zacina to byt uz tak bezne ako chripka na jesen.Napisal si krasny prispevok aj pre tych co to maju ale taktiez aj pre tych ktori sa tu len snazia odsudzovat.Co som pocul tak vela veci sa zmenilo, co som bol hospitalizovany a lieceny ja. Vraj sa liecba skratila. Zalezi od toho ake stadium ti zistia. Pokial to bude pociatocne stadium tak ta caka (povodne dva tyzdne, ale myslim ze teraz uz to je len jeden tyzden na koznom oddeleni, kde ti budu pichat do svalu (zadku) raz denne krystalicky penicilin. Ak by to bolo vysoke tretie stadium( co bolo u mna) tak je to na infekcnom- kde davaju vyssie davky toho penicilinu priamo do zily a to tri krat denne. Chapem ta ze to uvodne zistenie je priserne.- pre kazdeho z nas co mame tuto pliagu. Ale je vzdy lepsie to zistit skor a liecit sa ako to nevediet. Drz sa a daj potom vediet ako prebiehala tvoja liecba.. ak by si este nieco potreboval tak daj vediet. Napis sem na forum alebo mne na mail. Hugo

dalsi clen

Ahojte vsetci. Som velmi rad, ze som nasiel toto diskusne forum na internete. Aj ja sa chcem s vami vsetkymi podelit so svojimi pocitmi a v ziadnom pripade nechcem vzbudzovat lutost, ale ponaucenie pre tych, ktori diagnozu RRR, syfilis a dalsie podobne pomenovania nevideli na vymennom listku od svojho lekara.

Som tiez zo slusnej rodiny a neviedol som promiskutny zivot. No bol som hlupy a naivny. Hoci som pouzival ochranu, pri oralnom sexe nie (hoci sa o tom vsade v zdravovede a v clankoch na internete pise, vsak?), ved svet gombicka, mne sa to predsa take nemoze stat-myslel som si.... Ach ake sproste a naivne. A pytat si pisomne potvrdenie o zdravotnom stave od partnerky pri zoznamovani a pred pohlavnym stykom? Kdeze! Naco! Aky som bol hlupak.....

Na podozrenie zo syfilisu som prisiel uplnou nahodou v ramci predoperacnych vysetreni. Necitil som na sebe ziadne priznaky a citil som sa uplne fit. Ked mi prakticky lekar povedal v ambulancii, ze mam v krvi protilatky proti syfilisu, totalne ma schladilo. Este hned v ten den som isiel na obvodne kozne oddelenie, kde mi zobrali dalsi odber krvi na sedimentaciu a zajtra dalsi odber do KE. Citil som sa ako zbity a zahanbeny ako pes. Som si vedomy, ze ta diagnoza je jasna na 90 percent a niet pochyb, ze to mam. OK, stalo sa co sa stalo. A dakujem Bohu, ze som sa to dozvedel a budem sa moct ist preliecit v najblizsich dnoch. Uvidim, v ktorom stadiu som a kolko rokov alebo mesiacov tu pliagu v sebe mam na zaklade dalsich testov a vyjadreni lekarov. Dost tazko to zatial psychicky znasam. Uplne sa mi zmenil pohlad na zivot a moje priority sa obratili opacnym smerom.

Svoj zivotny zazitok beriem ako vztyceny palec s padesiatimi vykricnikmi. Verim, ze aj tato negativna skusenost ma nejaky hlbsi zmysel, ze mi pomoze zmenit moj pohlad na svet, alebo stretnem zaujimavy ch ludi, ktori mi poradia alebo pomozu rast vyssie. Uz teraz sa mi otvorili oci. Citim sa ako keby som sa prebudil zo sladkeho sna, spadol z nejakeho oblacika prudko do zumpy.

Kedze ma caka o par dni hospitalizacia, chel by som poprosit, ci by sa niekto nepodelil so skusenostami z nemocnice. Je to tam naozaj peklo?

Na zaver by som chcel vsetkym popriat vela zdaru a sily a tym, ktori syfilis nemaju a maju tendenciu nad nami ohrnat nosom, viac tolerancie. Moze to stretnut kohokolvek ani nevie ako. Davajte si pozor a pocuvajte rady lekarov a odbornikov co sa nam snazia vtlct do hlav o prevencii pred pohlavne prenosnymi chorobami.