Bulímia, nutkavé prejedanie sa

Príspevok v téme: Bulímia, nutkavé prejedanie sa
eliška123

Ahojte

Trpím bulímiou 4 rok, po roku pozorovania, rozoberania, skúmania som pochopila, že už hoc už nejde o postavu (aby som bola 100% úprimná, stále to tam trochu je, ale nie v takej miere ako to bolo pred rokom, že som mala amoky z pribratého pol kila, do dňa som sa vážila niekoľkokrát, neustále sa sledovala, bála sa zjesť jablko. Teraz sa nevážim už asi 3 mesiace. stále si opakujem, že ak začnem jesť moja váha sa upraví, budem v pohybe ako som stále bola, nie preto, že by som sa nútila, ale šport bola a je moja vášeň, radosť. Milujem tú eufóriu, ktorú mi vyprodukuje, milujem adrenalín pri rýchlej jazde na biku a pod. milujem prírodu, takže nemám to v hlave porušené ako to bolo, pri 44kg a výške 165 cm som sa stále videla tučná. teraz mám 50 a vidím sa chudá, lebo ňou aj som.) lenže jedlo sa zmenilo na drogu, mám záchvaty prejedania, neviem sa zastaviť hoc sa cítim plná a už mi je zle, spúčťače sú biely cukor, biela múka. A tu sa trochu strácam, tu je niečo čo ešte nemám prebádané. Vážne je cesta abstinencia? Myslím si, že áno, ale potom ma stále prepadnú myšlienky, či tá abstinencia nie je len ďalšie obmedzovanie sa. Lebo strašne veľa ľudí čo to lieči, myslím bulímiu, tvrdia, že sa nesmiem obmedzovať, jesť všetko. Ale ako, keď niektoré jedlo, no hlavne cukor, je spúčťač záchvatu? záchvatu, ktorý už zastaviť neviem? Viem zabrániť prvému sústu, no po tom prvom to už nedokážem. Lenže potom stále tie pohľady rodiny, myslia si, že sa obmedzujem kvôli postave. A potom sa začnem pýtať samej seba, že kvôli čomu to vlastne je. Normálne ma zmätú a mňa tie výčitky už zabijú. .. a prečo vlastne píšem. Prosím o radu, pravdepodobne. Vyliečené bulimičky. Niekto, kto si to odžil, niekto kto by mi pomohol. Potrebujem povzbudenie, už nevládzem stále zlyhávať, hoc sa neskutočne snažím, opäť ma to ťahá na dno svojich síl. prešla som si depresiami a hlavu mám už dokonalé spoznanú, viem ako tie myšlienky zastaviť, viem s nimi pracovať. Len sa bojím, že neustále padanie na hubu ma zničí a ja sa vzdám. Hoc sa nevzdávam už rok. Furt mám nejaké dni, keď som to vzdala, no vždy si dokážem nejak dohovoriť a sa nakopnúť. Tvrdili mi, že potrebujem lieky, že na depresiu akú mám, tak už moja vôľa má z toho nedostane. No odmietam ich a vždy budem. Prečo mi potom pomohlo ísť do prírody si zašportovať, dovoliť športu vyplaviť mi endorfíny, potom smiať sa s ľuďmi, lebo humor je jedno veľké antidepresívum, hoc som mala stavy, že sa mi smiať už nechcelo, dlho. A to, že vlastne tú chorobu svojim spôsobom skúmam, hľadám čo najviac informácii. A chcem to posúvať ďalej. Rozčuľuje ma, ako sa to na Slovensku slabo rieši. Česi sú zapojení do európskych projektov, propagujú to na školách. Chcem s tým niečo robiť... Myslela som si, že ak sa z toho dostanem tak už o tom v živote nechcem počuť. Lenže potom som pochopila, že to sama riešim už 4 roky. pravda je, že prvé tri bola bieda. NO Intenzívne už rok a myslím si, že mám užitočné informácie, ktoré by niekomu isto pomohli. Preto by som veľmi rada zmobilizovala čo najviac dievčat. Veď my samé môžme vytvoriť komunitu, ktorá pomôže. A nie len nám, ale aj hlavne rodičom a dievčatám, ktoré PPP trpia a majú len 12-15 rokov, veď božinku, tie dievčatká nemôžu tušiť čo sa deje. Keď si predstavím svoje depresie, ktoré som mala. Lenže ja mám 22, som dospelá. Naučila som sa nebáť sa samoty a pochopiť, že jediné bezpečné útočisko môžem nájsť v pokoji svojej duše. Ten pokoj tam nebol straaašne dlho. A čo keď to cíti len 12 ročné dievčatka, tú bezmocnosť, beznádej, samotu. ach. :( ...lenže viem, že ak nepomôžem najprv sebe, nemôžem pomôcť nikomu ďalšiemu. Ako by to vyzeralo ? :D... Ja doslovne prosím o rady. Ak by niekto mal záujem. Môj mail je eliskarysava123@gmail.com ... kľudne by som sa aj stretla, ak by niekto chcel. neviem vždy mám pocit, že tým otravujem. Nechcem sa vnucovať ani nič podobné. Ja len ma to trápi. Nechcem, aby mi život utekal pred očami ako doteraz. Dostala som život od BOha a túžim, aby spôsob môjho života bol darom pre ňho. Túžim po tom, aby som v svojom živote videla zmysel. Verím, že som vzala svoj kríž a on ma ponesie. Verím, že netrpím tým len tak, aby som trpela. Ja nie, že verím, ja chcem, aby tie premrhané roky niekomu pomohli...

eliška123

Obidvom Vám dievčatá uniká pointa života pomedzi prsty... Tým pádom nie ste pripravené na vyliečenie.. Je mi z toho smutno. Na jednej lodi, snažiac sa utopiť sa navzájom, pri čom podpora, porozumenie, empatia, pravda a láska je to čo potrebujete obe, všetky, aj ja. Nikto nás viac nemôže pochopiť ako tie, čo sme v tých sračkách plávali, plávame... A vy si hádžete polená pod nohy... to je fest smutné

eliška123

ešte náhodou nemá niekto recept ako odolať nutkaniu na sladké ? keď príde? tu asi jediná rada, vydržať, že ? ...

Maoam

tak doma budu musiet pochopit, ze pre teba znamena kusok kolaca to, co pre abstinujuceho alkoholika pohar whisky...

oni to proste NECHAPU; lebo nechapu system za tym a fakt, ze je to ovela komplexnejsie

oni si zrejme daju kus kolaca a nic to s nimi nerobi (okrem toho, ze do seba dzgaju lepok a cukor a tuk a je to nezdrave), ale nespusti to u nich to, co u teba, ak si raz mala bulimiu a to tazku formu, musia akceptovat fakt,ze u teba je to nieco uplne ine ako u nich

navyse jestvuje vela ludi, ktori velmi citlivo (aj bez PPP) reaguju na biely cukor, fruktozovy cukor v malinovkach sladkostiach a Co., na bielu muku ako ostatni

mozno mas fakt problem aj s tym, ze rychlo padas do hypoglykemie, alebo klasicky problem, ktory sa spusti po konzumacii danych potravin (vysoky inzulin, ktory prudko klesne, pride automaticky zasa zachvat zravosti na cukor atd.)

ty potrebujes potraviny, ktore zastabilizuju toto vsetko a hlavne VYZIVU, lebo ked bude telo vyzivene latkami vratane mineralov, vitaminov a stop. prvkov, ktore skutocne potrebuje (ziadny sajrajt), tak ta zachvatovost postupne bude ustupovat, len potrebujes fakt trpezlivost a hlavne doslednost

vyborny je celozrnny tmavy chlieb, ale skutocny, nie farbeny, s celymi zrnami, to ostatne uz vies, doplnaj magnezium, draslik, malo soli (zvysuje c hut na sladkosti), surove ovocie, zelenina, bielkoviny, strukoviny, atd., aby si telo vyzivila, ako treba

pri masivnom prijme cukru chybaju telu mineraly a to tiez robi problemy (napr. v nervovej sustave)

je to taky uzavrety diabolsky kruh, ten treba pretat

a to mozes iba vyzivou, ktora ti bude robit dobre a CAS, cas treba...

a vela pi (voda, caje atd)

eliška123

Jééj ďakujem mockrát za túto odpoveď. Vlastne všetko toto čo si písal/a viem, len hovorím, vždy som videla ako doma na mňa chtiac nechtiac vyčítavo pozerajú, že prečo si ten kúsok koláču nedám, že to robím všetko kvôli tomu, aby som nepribrala a ma to úplne zmiatlo, či fakt neklamem samú seba a nechcem to kvôli tej postave. A vždy som si povedala, veď kúsok si daj.. potom prišiel záchvat. a konečne mi to niekto aj odbornejšie potvrdil, že ja už v podstate ani za to nemôžem... Ďakujem. Idem na to. Začiatok je fest ťažký, je to ako absťák. V hlave len, chcem sladké, chcem sladké, chcem sladké.... ale upokojilo ma to, že sa to časom znormalizuje a oslabne to. takže musím proste vydržať. :)

Maoam

myslim, ze je to aj chemicky a metabolicky problem, pretoze biela muka a biely cukor, dalej fruktozovy sirup v sladkostiach a Co. sposobuju v tele chemicke reakcie, ktore vedu k zachvatom, ktore opisujes, na ktore sa zdas byt este citlivejsia ako pospolity lud

riesenim by bolo definitivne vyciarknut bielu muku a biely cukor zo svojho jedalnicka, takisto hotove produkty plne prisad a farbiv

cukor ako taky mozes prijimat z ovocia alebo z jedal ako celozrnny chlieb s celymi zrnami, obilne kase, atd., to vsetko su sacharidy, ktore ta nasytia a sposobuju ustalenie hladiny cukru v krvi a po istom case (musis vydrzat par tyzdnov) zachvaty u ludi ustupuju az uplne prestavaju, pretoze uz nemaju preco vznikat

existuje XY alternativ, surove ovocie, celozrnne vyrobky, vyzivna strava, dostatok bielkovin, surova zelenina, atd., vyhybaj sa proste vsetkemu co spusta zachvaty, ale to neznamena, ze nemozes prijimat plnohodnotnu vyzivnu stravu

ty vlastne velmi presne vies, CO sposobuje tvoje zachvaty, tak sa tomu vyhybaj, rovnako umelo sladenym napojom, malinovkam, lebo tam je zasa fruktozovy sirup a podobne sajrajty

mozes si urobit smoothie z cerstveho ovocia alebo pit ovocnu stavu s vodou, ovocny caj a pod.

co sa sladidiel tyka, mohla by si vyskust napr. Steviu, proste SKUSAJ, nenavid sa za to, ked pride zachvat, iste ich este budes mat dost, ale mozno ich bude coraz menej, postupne, ako sa ti upravi hladina cukru v krvi a uz ti nebude skakat ako jojo

dolezity je aj dostatok bielkovin, mineralov, stopovych prvkov, lebo zachvaty su casto vyvolavane aj nedostatkom tychto latok

urcite mas problem s magneziom, zinkom, selenom, chromom, medou a t d.

je to komplexny problem, pomoct by ti mohol aj vyzivovy poradca specializovany na PPP-pacientov

eliška123

Svoje vyliečenia nosíš v sebe! ani tabletky, ani doktorka. Nikto Ti nepomôže, ak ty nebudeš chcieť pomôcť sama sebe. A to, že chceš, aby to prestalo, znamená vysrať sa na postavu. TY nebudeš tučná, nikdy. Pretože budeš športovať, budeš aktívna, telo príjme a telo to premení na energiu. To je zákon prírody. Zákon, ktorý fungoval a vždy aj funguje... Verím, že si silná a verím, že ľúbiš milovať. Stromy, vtáčiky, motýle na lúke a lúku samú, kvety, v záhrade, na tvojom stole vo váze, úsmev, humor, malé deti, ktoré sa vedia úprimne radovať zo všetkého pekného.... prosím ťa, nepodľahni zlu. Už si mu podľahla, ale skús sa mu vymamiť. Skús to... prosím :)

eliška123

oj... Nechcem byť nijak krutá ani podobne, ale niekedy k nám musí byť niekto krutý, lebo si to potom neuvedomíme. Posadnutie postavov je ako diabol, je to niečo, čo nechce, aby si bola šťastná, ani aby si bola spokojná, ani aby si milovala a už vôbec nie, aby niekto miloval teba. Chce len tvoju vychudnutú postavu, žiadnu lásku. Všetko čo sa na lásku podobá chce zničiť. A preto ty si musíš vybrať. Tu nie je žiadna stredná cesta. Buď ideš s láskou, (láska je pre mňa Boh) alebo ideš proti nej. Nie je nič medzi tým. Kým si neuvedomíš, že tvoja túžba po nejakej predstavej postave ti zničila 20 rokov života a bude ničiť aj tie ďalšie, kým sa nerozhodneš, že chceš mať v prvom rade v sebe lásku. Viem to aj ja, vieš to aj ty a to už určite veľmi dávno, ale ešte stále si sa nerozhodla vysrať sa na tú postavu. Začiatok vyliečenia začína tam... Môžeš byť krásna žena, aktívna, produktívna, s charizmou, milujúca, cieľavedomá a hlavne vyrovnaná. Naozaj to všetko prekoná postava? postava, ktorá sa aj tak nikomu nepáči? dokonca ani tebe... po troch mesiacoch od začiatku choroby som si hovorila : ,, ty veľmi dobre vieš čo musíš robiť, aby to prestalo. Vysrať sa na posavu" a potom som si povedala, ešte nie, ešte nie. keď budem chudá, potom... teraz je z jedla závislosť. pretože kvôli tomu potom...

antiana

áno, stále mám v hlave postavu, dokonca čoraz viac...keď priberiem čo i len jedno-dve kilá, cítim sa ako prasa...ale ja naozaj vidím v zrkadle len tučné, neforemné "niečo" a strašne nenávidím svoje telo, hoci všetci vravia že som vychudnutá a mám pribrať, lenže ja chcem SCHUDNÚŤ!!! už viem že sa nikdy nevyliečim, veď to trvá už tak dlho, v marci bude už 20 (!!!!!!) rokov čo trpím PPP!!! a doktorka mi povedala, že sa to ani nedá úplne vyliečiť, je to vraj u mňa už chronická choroba na celý život! a tak som sa teda tomu poddala a vzdala som už liečbu...

eliška123

Fúha... tvoj príbeh je smutnejší :). nesmejem sa, snažím sa uľahčiť situáciu ... vieš.... takto, ja si nemyslím, že mám trpieť. ja to vnímam tak, že cez to utrpenie sa mám niečo naučiť. Ja som si veľmi veľa vecí uvedomila na základe toho, že mi bolo veľmi zle. Vlastne dno, je väčšinou štartovací mostík... ono tabletky ti nepomôžu, ak ty sama si nebudeš chcieť pomôcť... jediný zodpovedný človek, ktorý to má v rukách sme my samé..smiem sa spýtať? máš v hlave stále postavu ? alebo toto je už dávno preč?...