Vysoka skola - naozaj je to len jej vec?

Príspevok v téme: Vysoka skola - naozaj je to len jej vec?
Mama1970

Dcera studuje na vysokej skole. Niektore skusky ustavicne odklada, stale sa vyhovara ze nie je dostatocne naucena, pritom do rana sedi pri pocitaci, pretoze potrebne knihy cita z pocitaca. Studuje totiz odbor, na ktory niet dost literatury, vacsina knih je cudzojazycnych a naozaj sa daju pozriet iba cez internet. Ked vidim jej krvave oci, tak mam obavy co bude s jej zrakom, teraz je iba prvacka. Je to jej druha vysoka skola, tu prvu v druhom rocniku nezvladla tiez preto, lebo neodovzdala vcas seminarne prace. Aj nad tymi seminarkami sedi donekonecna, stale si mysli, ze nie su dost dobre. Nedokaze odovzdat nieco, co podla nej nie je dokonale, pritom sa presvedcila, ze ucitelia tie seminarky casto ani necitaju.
Teraz cez skusobne sa opakuju minule pristupy k skuskam a seminarkam. Zase nie je dobre naucena, zase to nie je dobre napisane. Pritom ked ju donutim na skusku ist, vzdy ju urobi. Aj tak ale odklada skusku za skuskou. Uz s muzom stracame nervy, lebo doma nic nepomoze, nevyjde z izby, vsetko jej strkame pod nos, aj jedlo. V izbe ma bordel, lebo sa vyhovara, ze sa uci a nema cas upratovat. Mala by ist obcas aspon na chvilu von, sediet 15 - 16 hodin v kuse pri pocitaci jej predsa moze iba ublizit. Ale nie je s nou rec. Ked sa s muzom burime, vzdy povie, ze to je jej vec, ze ju mame nechat na pokoji a nestarat sa o nu, je to jej zivot. Len ona si bude rozhodovat kedy pojde a kedy nepojde na skusku alebo kedy odovzda seminarku. Na zaciatku skusobneho vsak vzdy s optimizmom vyhlasuje, ze tentokrat uz vsetko urobi rychlo a v predterminoch, ze uz sa nebude stresovat lebo pochopila, ze to nema vyznam. A zacnu skusky a vsetko je po starom. Keby sa isla aspon von prejst, ale len sedi doma ako morka.
Ma naozaj 22 rocna dcera, ktora v domacnosti s nicim nepomoze, ktoru rodicia komplet zivia a staraju sa o vsetky jej potreby (ciste pradlo, nakupy, jedlo, vreckove atd) vyhlasovat, ze vsetko co robi je jej vec? Ako ju donutit, aby konecne pochopila, ze nezije vo svojom byte, ze v jej veku mnohe zeny sa uz staraju o deti a maju povinnosti? Nasa dcera nikdy neumyje riad, nevyluxuje podlahu, nepoupratuje nic v byte, nanajvys svoju izbu, aj to pomaly raz za rok.
Neurobi si jedlo - okrem caju nevie uvarit nic. Je pritom uzasne pomala, vsetko jej trva rok, akoby nemala energiu ani na zakladne cinnosti. Je mi jasne, ze takto sme ju zhyckali my, ale mame toho s muzom uz plne zuby. Najradsej by som bola, keby sa odstahovala z domu a vyskusala si ake to je, starat sa sama o vsetko a nemat kompletny servis od matky. Ale neviem si predstavit kam by isla a z coho by platila prenajom. Robit nevie nic, skoncila gympel, s tym ju zamestnaju akurat tak v hypermarkete, kde by mohla vykladat tovar. To ale zial nemoze, lebo ma choru chrbticu a dalsi zdravotny problem, ktory jej sice nebrani pomahat v domacnosti, ale obmedzuje ju vo vybere zamestnania.
Viete mi poradit nejaku metodu, ktora by ju naucila zodpovednosti aj voci svojim rodicom a donutila nielen od okolia vyzadovat, ale pre okolie aj nieco robit? Pretoze ona ma pocit, ze ma iba prava a ziadne povinnosti. Vychovali sme ju zle, to mi je jasne, ale hadam este je nejaka naprava, nie? Niekedy by som ju najradsej zbalila a postavila jej kufre pred dvere. Pritom je to velmi inteligentne stvorenie, bystre a nadane, je az zarazajuce, ze na druhej strane k nam dokaze byt taka bezohladna.

frufru

a ano vychadza to asi tak ako ste napisali. nejakych 200 eur mesacne plus sem tam nejake peniaze k narodkam a tak. za tych 200 eur nakupujem vsetky potraviny, varim, upratujem, periem, zehlim. mama mi nekaze aby som to robila sama, ale ja to uz mam tak zorganizovane, ze presne viem kedy mam na co cas a stiham. v stvrtom rocniku uz nie je skola od rana do vecera, tak sa da. horsi bol prvy rocnik, ale teraz je uz fajn. ved su dievcata,ktore maju uz rodinu a este chodia externe do skoly alebo dokonca su zamestnane a aj studuju. ja som na tom podla mna celkom dobre.

frufru

ano Maoam, vazim si to a velmi. a este viac si vazim to, ze som sa vlastne takto naucila uplne vsetko robit. nemam tolko casu ako moje spoluziacky a studujem dost narocnu skolu, takze sa musim vela ucit. musela som si zadelit cas aby som vsetko stihala. velmi ani nechodim von a nemam ani priatela. nie preto ze by som bola stale zapriahnuta v povinnostiach ale skratka zatial sa nezadarilo. nevadi, co neni este moze byt. ani mna velmi nelakaju moji spoluziaci a tiez vidim ze mnohi aj holduju alkoholu a skolu beru len z pleca na plece. dost ich uz aj vyletelo. spoluziacky sa cuduju ze sa mi chce doma makat ze ved rodicia by mi tie peniaze nasetrili tak ci tak. a raz mi po nich aj tak vsetko ostane lebo maju iba mna. ale fakt nie sme bohati a nechcem byt nikomu na obtiaz. ja to robim celkom rada. pred vianocami som vsetko vyupratovala a rodicia zatial isli von na vianocne trhy. a bola som spokojna aj ja aj oni. ja som dostala nejake peniaze a oni stravili pekne chvile. kazdemu toto nemusi vyhovovat ale mne ano.

Maoam

akurat rozdiel medzi FRUFRU a dcerou zakladetelky temy je ten, ze FruFru si to aspon odrobi pracovnymi cinnostami a vazi si to, kdezto dcera zakladatelky doma ani prstom nepohne

Maoam

ma 22r, takze povedzme ak jej zacali platit za to, co doma robi + darceky cojaviem od 12r, tak jej rocny prijem takouto cestou musi cinit cca. 3000 eur a viac(vychadzam z tej sumy 30 000 eur na ucte) a to neratam to, co uz minula

ta druha (dcera zakladatelky) v tom istom veku ma tiez taku sumu na ucte, je to zaujimave, co uz, no ja som vychadzala z toho, ze doma upratovat ci nieco navarit a Co. patri k beznym veciam, ktore decka robia, vsak rodicia ich zivia, satia od narodenia....platia skoly (od jasiel/skolky vsetko nieco stoji)

ale tak co uz, v podstate akoby si platili gazdinu :D

derp

fru fru

30 tisíc. Sk si myslela predpokladám :D neni možné, aby človek, kt. nezarába, nebrigáduje, nepracuje, nedostáva vreckové mal v 22r 30tisic ečiek

frufru

ja som stvrtacka na vysokej a mam nasetrene vyse 30 tisic. vreckove pritom vobec nedostavam a na brigady ani do prace nechodim.
moji rodicia to vyriesili takto: uz ked som bola mala som dostavala odmenu ked som nieco urobila - napriklad som si upratala hracky alebo som pomahala nieco mame - podla mojich moznosti. odmenou vtedy bolo napr. ze mi pustili rozpravku alebo sa so mnou hrali alebo sme isli hrat sa na ihrisko alebo do zoo a tak. neskor som zacala dostavat peniaze. za upratovanie, vypranie a vyvesenie pradla, vyzehlenie pradla, umytie riadu, navarenie jedla. postupne kazda cinnost ktoru robim sa nejako prirodzene ocenila. to ma motivovalo natolko, ze sa snazim doma robit toho co najviac. pre mamu toho uz vela neostava. tie odmeny sa vzdy prisposobuju tomu kolko roboty mam. napr. ked zehlim a pradla je vela, tak mama samozrejme nejake euro prida.
som s tym naramne spokojna. my nie sme bohata rodina, ale rodicia aj tak vzdy planovali ze mi budu nieco setrit. miesto toho sa rozhodli, ze si to musim zasluzit sama. takze tie peniaze ktore dostavam za pracu su pre mna naozaj cenne. zarobila som si ich sama a popri tom som sa aj naucila vsetko robit. kedykolvek mozem odist z domu, mam nielen financny zaklad, ale viem sa aj o seba postarat. ja sama ked raz budem mat deti budem to robit presne tak. vreckove nedostavam, ale ani by ma to netesilo, to su peniaze za nic. som ovela spokojnejsia, ked si vsetko zarobim. obcas dostanem peniaze od jednej alebo druhej babky, od krstnej alebo tety. tiez dostanem niekedy peniaze na narodeniny alebo vianoce od rodicov. vedia, ze nic zbytocne neminam a ze je to pre moju buducnost. samozrejme ze z nasetrenych penazi kupim rodicom aj darcek alebo sem-tam nieco do bytu. nie som zgrlos ani lakomec a rada urobim inym radost. kupujem si z toho aj knihy do skoly a kozmetiku pripadne obcas oblecenie.
to som chcela len k tomu ze student moze mat nasetrene peniaze a pritom nemusi byt z milionarskej rodiny.

30th

Tak tu je jednoduchá rada:
1. nové pravidlá, ktoré budú zahŕňať aj prácu v domácnosti a starostlivosť o základné potreby ako sú jedlo, čisté prádlo, poriadok okolo seba...
2. keď si to dcéra neuvedomuje, tak nájsť nejaký spôsob, ktorý by ju motivoval k pohybu na čerstvom vzduchu a k nejakej športovej aktivite. Nasilu to asi nepôjde, ale pohyb je prvý predpoklad k tomu, aby sa trocha prebrala. Aj učiť sa jej potom bude ľahšie. Toto jej skúste vysvetliť. Veď keď len sedí pri počítači iba škodí sama sebe. Všetko ide s pohybom oveľa ľahšie a bez pohybu oveľa ťažšie. Ale to tu už tuším niekto napísal. Všetci tí zaspatí ľudia majú problém hlavne s pohybom. Škoda že ste ju od detstva neviedli k športu.