Argumenty pre akupunktúru:
Akupunktúra funguje. Meta-analýza účinnosti akupunktúry na chronickú bolesť z roku 2012 hovorí, že akupunktúra má síce len mierne účinky, ale je viac ako placebo. Iná štúdia hovorí, že akupunktúra je účinná, ale nie na všetky druhy bolesti. Meta-analýza z roku 2009 poukázala na možnosť, že akupunktúra má mierne analgetický účinok, ale zároveň dodáva, že je nejasné, či nejde iba o psychologickú reakciu. Pozitívne výsledky má prinášať aj pri liečbe fibromyalgie.
2. Účinok akupunktúry sa dá vysvetliť vedecky. Existujú lekári, ktorí síce odmietajú teóriu meridiánov a energie čchi, avšak na druhej strane tvrdia, že akupunktúra funguje a dá sa vedecky vysvetliť. Tvrdia, že pri vpichávaní ihiel do konkrétnych bodov tela, dochádza k uvoľňovaniu endorfínov, látok, ktoré navodzujú príjemné pocity a majú aj analgetický účinok. Neexistuje však nijaký dôkaz pre toto tvrdenie.
3. Akupunktúra lieči celého človeka, nielen jeho časť. Toto je argument, ktorý je pomerne rozšírený u viacerých alternatívnych metód. Z nejakého dôvodu sa alternatívna strana snaží presvedčiť verejnosť, že tzv. západná medicína lieči len orgán a nie telo. Áno, v súčasnosti je medicína rozdelená do množstva pododborov a každý lekár sa špecializuje na niečo iné. Je to dôsledok enormného množstva vedomostí, ktoré si jednoducho jeden človek nemôže zapamätať. Keďže mesačne vychádzajú stále nové štúdie, prinášajúce aj nové vedomosti, je logické, že vznikla snaha rozdeliť si úlohy. Existuje príslovie: Dobrý lekár vie o všetkom niečo a o niečom všetko. Tvrdiť ale, že sa kvôli tomu nelieči človek ako celok, je mylné. Na lekárskej fakulte nám viackrát vraveli, že ide o pacienta, nie o čísla a tabuľky. Lekár, ktorý sa tohto pravidla nedrží, je zlý lekár. A je potrebné dodať, že ide opäť iba o tvrdenie bez dôkazu.
4. Akupunktúra je akreditovaný špecializačný odbor. Na Slovensku môže lekár od roku 2012 absolvovať špecializačný odbor, akupunktúra, na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.
5. WHO uznáva, že akupunktúra má svoje pozitíva. V roku 1979 zorganizovalo WHO sympózium v Pekingu, kde sa preberala otázka účinnosti akupunktúry. Odborníci na akupunktúru zanalyzovali množstvo štúdií, na základe ktorých vyhlásili, že účinok akupunktúry bol potvrdený v nasledujúcich prípadoch: terapia bolesti, biliárna a renálna kolika, depresia, alergická rinitída, esenciálna hypertenzia, reumatoidná artritída, atď. Ďalej WHO priznáva, že metodológia štúdií účinnosti akupunktúry je stále nedoriešená záležitosť a výsledky vychádzajú zo štúdií, ktoré boli vykonané do roku 1998. Priznávajú, že údaje analyzovaných štúdií neboli vždy dostatočne zdokumentované. V roku 1991 WHO vydalo správu, podľa ktorej je využívanie tradičnej čínskej medicíny lege artis (čiže v poriadku) v krajinách, kde je akupunktúra súčasťou kultúrneho dedičstva . V ostatných krajinách je na indikáciu akupunktúry potrebný silný objektívny dôkaz o jej účinku na dané ochorenie/stav.
Povedať, že akupunktúra jednoznačne nefunguje alebo naopak, že určite funguje, by bolo, v snahe zachovať maximálnu objektivitu, nesprávne. Údaje, ktoré máme k dispozícii si protirečia, je teda potrebné navrhnúť definitívny model štúdie, ktorá by rozhodla ako sa veci majú (čo sa ľahko povie). Každopádne môžeme tvrdiť, že ak sa chceme držať EBM, tak neexistujú presvedčivé dôkazy o efektivite tejto metódy. Pre ďalšie štúdium odporúčame knihu AKUPUNKTURA, ktorej autormi sú českí profesori Heřt, Klener, ako aj doktor Hnízdil. Publikácia prináša maximálne objektívny pohľad na celú problematiku a rozoberá všetky aspekty akupunktúry.