Lekari, zdrav. sestry ale aj ludia v zdravotnictve - vas nazor

Príspevok v téme: Lekari, zdrav. sestry ale aj ludia v zdravotnictve - vas nazor
lekarka112

rozmyslam nad studiom mediciny, alebo ineho zdravotnickeho odboru.
Viete mi poradit co robit po studiu, ci sa mi oplati ist na tu medicinu a denne 6 rokov studovat a potom mat plat z ktoreho ledva s rodinou vyzijem. Bude to stat za tu drinu??
Mate nejake znameho lekara alebo niekoho kto robi v zdravotnicte? prosim o vas rady, skusenosti a nazory.
DAKUJEM

sob rudolf

Byť dobrým lekárom neznamená byť iba odborníkom vo svojom odbore, prípadne viacerých odboroch. Skutočne dobrý lekár je po všetkých stránkach vyrovnaný človek, ktorý vie, čo chce od života a ide za tým, no nie cez mŕtvoly a to obrazne aj doslova. Nemá problém presadiť sa, no zároveň ochotne vypočuje názory iných a racionálne posúdi prínos týchto názorov. Je empatický aj asertívny. Nežije len prácou, nenamýšľa si, že všetkých spasí a že musí byť všeobecne obľúbený. Vie vo svojom okolí rozpoznať ľudí, ktorí svoju prácu robia nadštandardne, následne s nimi spolupracuje na vysokej úrovni a ocení ich snahu. Svojim pacientom a kolegom nesľubuje všetko na svete, ale o to viac pre nich robí. Zakladá si na svojom citovom zázemí, jeho priatelia a rodina tvoria protipól k jeho práci a poskytujú mu oporu tak ako on im. Vie čo chce od života, kam sa chce ešte dostať a čo ho to bude stáť. Vieš lekarka112, ja už roky pracujem v zdravotníctve ako sestra pri lôžku a takéhoto lekára poznám len jedného. Nie, nie je to môj manžel, ani partner. Zdravotníctvo je plné nevyrovnaných, úchylných, namyslených, vyhorených a iných zúfalcov, ktorí v ňom robia. A robia to tak, ako to najlepšie vedia, prípadne do výšky svojho platu/úplatkov. Ale nájdeš tam aj dobrých ľudí, takých ako je ten človek, ktorého som opísala vyššie. Budeš taká aj ty?

zuzi74

llek, ani sa necuduj, ze vacsina ludi povazuje lekarov za skorumpovanych, pretoze niektori su naozaj tak bezcitni, ze nepochopim naco sa vobec dali na take povolanie. Nie su vsetci taki, ale je ich stale dost.
A nie vsetci zachranuju ludske zivoty...mam skor pocit, ze ta privedu skor do hrobu ako ti ho zachrania. Je to smutne, ale je to zial tak.

llek

No, co sa tyka studia mediciny a prace v zdravotnictve, to musis mat tak trochu vyjasnene este skor nez na tu skolu pojdes. Studim je to narocne v porovnani s niektorymi inymi skolami, ale da sa to zvladnut, je to vec postoja. Ak ta to bude bavit, tak budes schopna sa ucit aj 6 tyzdniv v kuse ako som to zazivala ja pri tych najtazsich skuskach. Okrem toho by si mala mat schopnost komunikovat s chorymi ludmi, mat trpezlivost ich vypocut, aj ked nebudes mat na to naladu (ved aj my sme ludia a mame ludske problemy). Dalej musis akcpetovat, ze tato praca ti vstupi dost intenzivne do zivota a ak to budes s pacientami mysliet vazne, casto to budes mat v hlave aj vo svojom volnom case a nezriedka ta budu prenasledovat pochybnosti. No a s cim sa musi clovek vyrovnat je to, ze nase spolocenske postavenie je take ake je, ze vacsina ludi ta bude povazovat za skorupmovanu farma-firmami, ze vsetko co robis robis len pre peniaze a ze to ze ti na pacientovi skutocne zalezi, bude vzdy povazovane len za frasku. Ale praca je to inak pekna, naplnajuca a pocit, ze sa podari nasimi silami zachranit ludsky zivot sluzi ako zadostucinenie.

sweater*

sak prave preto, ta medicina je brutalna drina, mam namysli studium. a neskor v praci strasna zodpovednost a za povedzme si nieje to almuzna ale ani prisluchajuca odmena co dostavaju na ucet. to by sralo kazdeho zasvatis svoj zivot niecomu a niesi zato spravodlivo odmenovany. preto vela z nich skusa z ludi vytrieskavat kpu prachov, a pomoc stavaju az na druhe miesto, stanu sa poskokmi farmakorporacii a vtedy sa ta pomoc ludom uplne strati... bohuzial je aj takychto velmi vela v radoch lekarov

lekarka112

mozno mas pravdu...len ani ta ich vyplata nie je bohvie aka...poznam vela ludi, ktorí maju vyssi plat ako lekari-. takze tak
a mimochodom slovenske zdravotnictvo je v poriadnych ..... :( co je tiz dooost blbé

sweater*

ty co tu pisete ze byt lekarom je poslanie si tie kecy strcte prosim vas za klobuk, mozno tak 10% ludi to nerobi len kvoli prachom a aj to som este stedri...

lekarka112

myslim, ze nejakych oddeleni by som sa bala, alebo mala aspon velky respekt. Ale to patri k tomu studiu urcite :) a potom tri roky som teda na tom oddeleni ako medik?

Nela41

Prechádza sa postupne cez všetky oddelenia od chirurgie až po psychiatriu.
Mimochodom o všetkých školách sa to hovorí, ale keď sa naučíš a dobre napíšeš prijímačky tak sa nemáš čoho báť.

lekarka112

A Nela to nebudem prechadzak cez vsetky oddelenia? iba to co si ja vyberiem? alebo je toho viac?
no na tie prijmacky sa uz pripravujem :) len blbé je ze som pocula, ze vela ludi sa tam dostane cez znamich