Silvester a zvierence

goriliazena

Deria nerobila by som to, ale raz mi pes so slabsimi nervami skolaboval na silvestra a na novy rok aj zomrel. viem ze su z toho zmatene a ze dost riskujem aj tymto. nedavam im velku davku. a som s nimi zavreta. ver mi tiez nie som velkym zastancom tohto. ale u nas to fakt hrozne pocut a bojim sa proste. dala som jednej, ktora sa bezne boji uz len ked telefon zvoni. ta mala to zvlada kupodivu celkom v pohode. neako to dame.

Deria

goriliazena, nebolo to tak, ze ty si to tobre znasala, ze nerobia problemy a su kludne? ludia, ved sa nedajte ucicikat tym, ze jedna pilulka urobi zazrak, to zviera nie je ani hluche ani slepe a je pri vedomi!! takze: co sa asi odohrava v jeho dusi, ked zisti, ze je bezmocne, viete si to predstavit? asi nie, inac by ste tie chudence s tym nenapchavali!
moja lajka mala 15 rokov, bola chora a strasne sa bala na silvestra. nikdy v zivote by som to nebola riskla a dala jej nejake svinstvo. neskor som jej davala homeopatiu. to je urcite lepsia alternativa.

goriliazena

mily pan d. byvam v byte s papierovymi stenami. je to dost pocut.

a hej snazim sa ich ukludnovat aj vsetkymi ostatnymi sposobmi. aj ked som mala predtym tie psy. vzdy som bola s nimi, pustenu hudbu, rolety zavesy, vsetko.

no uz su chudiatka priposrate tuna pri mne.

Deria

naopak, cim dalej, tym viac sa diskutuje o tom, ako zmiernit prirodzenou cestou strach zvierata v takych situaciach ako je silvester. jedna ochranarka zvierat, psychologicka dava prakticke rady. ja sa to snazim praktizovat a trochu sa to zlepsilo.
1. rozhodne nereagovat, ak sa zacne strielat! treba pokracovat dalej vo svojej cinnosti a nevsimat si to. (my doma sme vzdy reagovali sposobom asi ako: aky hajzel to zas buchol, joj ako som sa zlakla, kedy to uz prestane a pod.) pes vyciti, ak nas nieco rozladi a to prenasame na neho.
2. nelutovat psa ale mozno ho sem-tam pohladit a nechat ho v nasej tesnej blizkosti, ak chce.
3. radio, ci televiziu treba zosilit, pripadne stiahnut rolety, mozme dat psovi nejaku pochutku (ak si ovsem vezme!:)) atd.

Deria

ani ja nie som lekarka ale uz som dost citala o tom a aj pocula od majitelov psov o velmi zlych skusenostiach so sedativami, aplikovane psom na silvestra. z toho sameho dovodu si odpustia mnohi podat akekolvek sedativum psovi aj do lietadla.
moja sestra raz uzila tiez nejake sedativum v dobe, ked nemohla stravit smrt blizkej osoby, teda v depresivnom stave a aj u nej nastal uplne opacny efekt. povedala, ze uz nikdy viac zivote! psychicky bola na tom ovela horsie, pochytili ju stavy uzkosti a strachu a myslela, ze sa zblazni.

olivienka

ja nie som lekárka, ani som neštudovala účinky liekov na organizmus, ale dosť pochybujem, že lieky na ukľudnenie pôsobia len ako nejaké znehybňovače. či myslíš, že aj ľuďom keď sa to dáva, je to na to, aby dali pokoj, a nie na to, aby im to skutočne pomohlo sa upokojiť? vnútorne, nielen navonok?

Deria

olivienka, nieze by mu to nejako pomohlo, keby mohol prejavit strach ale rozhodne mu moze sedativum velmi uskodit. po ich podani je pes akoby zcasti ochrnuty. nakolko je ten strach z vybuchov v nom uz zakoreneny, citi ho v podvedomi aj tak, mozno o nieco menej ale...! skutocnu paniku chyti, ak zisti, ze plus s jeho telom sa nieco deje a nemoze utiect, ci sa niekde schovat tam, kam by chcel. z toho ten kolaps. je to individualne, isteze, mladi, zdravi psi nemusia skolabovat ale vies, co asi musia prezivat v takom momente, ked sa citia bezmocni a okolo to trieska!? ze ty vidis svojho psa po sedativach navonok kludneho, este neznamena, ze si mu zobrala strach. ty mu zoberies len moc nad sebou a to je ovela horsie, nez prezivat strach prirodzene so svojou panickou.

olivienka

Deria, a ako by prosím ťa tomu psovi, čo skolaboval, pomohlo, keby viditeľne prejavil strach? ak skolaboval od strachu, tak mal asi slabé srdce alebo niečo iné a bol by skolaboval aj bez sedatív. a práve že účinok diazepamu je ukľudnenie, tj. nebudú prežívať ten strach, nie že ho len nebudú prejavovať.
ale jasné, že nie som za to, aby sa zvieratá oblbovali len tak pre nič za nič, lenže ak majú mať ešte niekoľko dní problémy vôbec vyjsť von, alebo majú mať z toho epileptický záchvat ako naša fenka, 100x lepšie je im ten diazepam dať...