Mobbing na pracovisku!

Príspevok v téme: Mobbing na pracovisku!
Anjelik 1805

Zdravím všetkých, ktorý prežívajú alebo prežívali to čo ja.
Už pomaly rok pracujem v jednej spoločnosti, kde to najprv vyzeralo dobre, ale postupom času som zistila, že nič nie je v poriadku.
Začalo sa to nevinne a až neskôr som si všimla, že ma mobbingujú moje kolegyne na pracovisku.
A tak isto aj moja nadriadená...
Nedokážem sa brániť a ani neviem ako.
Áno zažívala som mobbing aj na základnej a strednej škole a tak isto som sa nevedela brániť.
Ale povedala som si dosť!
No potrebovala by som vaše rady, ak máte s mobbingom na pracovisku skúsenosti.

Ďakujem veľmi pekne.

Angel

Carie

No bohuzial, si ta typicka obet mobbingu, ono staci len to, ze sa nedokazes branit, oni to vycitia a zneuzivaju. Kup si nejake knizky o asertivite, najdi si dobru psychologicku, ktora ti bude radit ako tieto situacie zvladat. V prvom rade, snaz sa byt mila, ale samozrejme nie za kazdu cenu, ak ti moc ublizuju, tak bud aj zla. S tymto tvojim kolegom napr., proste chod za nim, bud mila, porozpravaj sa s nim a kludne mu vysvetli, ze preco si nemohla. Povedz, ze ta to mrzi lebo si sa na to fakt tesila a bohuzial ti prislo do toho nieco dolezite. A nabuduce ked bude nejaka akcia tak chod, vztahy sa dobre upevnuju na takychto akciach. Drzim palce!

Anjelik 1805

Ďakujem Vám za odpovede a ja prikladam svoje na vase komentare:

majkyyy111:
v prvom rade dakujem za radu.
áno, máš pravdu že som málo sebavedomá a že sa nedokážem v spoločnosti uvolniť, ale má to pár háčikov.
Samozrejme, že ked ides do soplocnosti kde si novacik, tak mas zo zaciatku strach ale pomaly sa snazis nadviazat kontakty s ostatnymi...mne sa to postupne darilo a aj to vyzeralo, ze to bude ok, aj ked ma riaditelka mobbingovala ako sa len dalo...kolegovia ako sa mi zdalo sa mi zo zaciatku posmievali, myslim chalani co pracuju u nas...no potom sa to zacalo formovat a vybudovavala som si dobre vztahy a vyzeralo to proste slubne, no dosla nova kolegyna(podotykam robila tu pred dvoma rokmi), a vsetko sa zacalo rucat. Spikla sa proti mne s kolegynou a velmi rychlo nadviazala znova kontakt s otatnymi, ktorí sa zaujímajú o nu ako o mna...cize nemam sancu to uz napravit...vsetci jej do zadku lezu a odkedy tu je to nepostupuje ale ustupuje...vsetko ustupuje...

ja40:
ticho som už bola, no chcem im aj uakazat ze so mnou zametat nebudu vies?
Uz sa nevladzem divat sama na svoj zivot ako mi ho nicia nejaky blbci...
Ale naozaj dakujem za radu, vazim si to.

wear:
pracujem v oblasti stavebnictva ako uctovnicka.

analyn:
u nas vo firme je to okolo 18 ludi...

aisha5:
niej e to zly napad, ale nad sebou sa zamyslam cely svoj zivot...kazdy mame svoje chyby ano, ale ked ja sa spravam ku kazdemu slusne, nie som typ cloveka, ktorý nema kvapku slusnosti v sebe...
bohuzial, nie je tu nik kto by so mnou sympatizoval, ten ktory tu bol tak ho prepustili..on jediny ma vedel rozosmiat, podrzat ma a vzdy ked ku mne prisiel ma lutoval, ze co mi to robia...
samozrejme kazdy si chrani svoj zadok, takze nikdy nic nikomu o tom nepovedal, pokial ja viem...
usmievat sa na nich neda, pretoze mi usmev neopetuju, skusala som...
a vtipy? alebo srandovanie? nehrozi!
aj to som skusala a nik sa na nichnikdy nezasmial, len pokrutil hlavou a kaslal na mna...
nie som zla osoba, viem to! pretoze kade chodim tade ma maju radi a chvalia ma, mam mnoho priatelov, na ktorich sa mozem spolahnut...nikomu koho poznam nepridem blba alebo strnula ked som s nimi...kazdy mojej mame rozprava ze som skvela a obdivuje moju mdurost...to len tu sa citim menej cenna a podobne...
ani moja mama nechape co sa to deje...odkedy som tu, stracam chut na vsetko...
takze urcite to nie je mnou, to som si ista na tisic percent!
takze uz naozaj neviem co sa deje :-(

maoam:
mas pravdu...najlepsie je asi odist, no platim si s priatelom pozicku a energie, takze o pracu nemozem len tak prist...co ma dost stve...
no toto bude asi jediny sposob ako zacat znova...

ak este nieco viete, co mi moze pomoct, prosim napiste to, ja sa len potesim, dakujem Vam.

PS: aj teraz tu dosiel kolega z ciech, oni boli aj s nasimi na raftingu, ja mam strach z vody a mala somich istp odporovat, no prislo mi do toho nieco a musela som to zrusit, no napisala som im mail a pekne sa ospravedlnila.
A on na to ze ako sa mi dari, ja ze dobre a on ze preco som nesla na ten rafting ze mam bod dole a ani ma nenechal vysvetlit ze preco...ja uz nevladzem....zasa vyzeram ako debil :-(

Maoam

druha vec je ta, ze u nich vo firme nejde iba o mobbing, ale aj bossing (ked mobbing pouziva sef), cize je to vo firme zauzivane a rozsirene vsade, ona nie je prva ani posledna obet

v takychto kolektivoch sa niekedy neda prezit, jedine riesenie je odist

Maoam

ja40: ty si mobbing zrejme v zivote nezazila, ked pises, co pises :-)

Aisha5 - suhlas, myslim, ze u nej je hlavny problem v tom, ze ludia hned vycitia, ze sa nevie branit, nie je asertivna, väcsina ludi podvedome toto vyuzije,niektori aj podvedome/nevedome

ak vycitia strach a neschopnost branit sa, vrhnu sa na nu, to je klasika

Aisha5

To je naozaj tazke branit sa proti mobbingu na pracovisku. To je ako keby sa ovca mala branit proti svorke vlkov. Sama branit,to sa neda. Aj ked to nevyzera, tak v tvojej robote musi byt niekto, kto tebou aspon trosku sympatizuje, len muu je to tazke dat najavo, aby sa aj on alebo ona nestala obatou mobbingu. Vravela si, ze sa ti to stavalo na zakladnej a na strednej. Ty si teraz sadni a porozmyslaj nad sebou, co kazdemu moze na tebe vadit? Normalne, kriticky a tvrdo sa sama ohodnot. Aka si osobnost? Ako sa ku druhym chovas ty? Chovas sa vazne? Nepriatelsky? Porozmyslaj, ako by si chcela, aby sa druhi chovali k tebe, a tak sa aj ty zacni chovat k nim. Hovori sa, ze zivot je kolobeh, vsetko sa nam vracia. Tak, ked si chladna k druhym ty, tak su chladni aj oni k tebe. tvoj chlad moze mat vela nevinnych pricin - strach z odmietnutia, strach z posmechu. Ale tym, ze sa bojis, si to aj sama privolavas. Zabudni na stres a strach a skus sa usmiat a posrandovat s niekym. Uvidis, ako im to padne prijemne. kazdemu padne prijemne, ak mu niekto venuje pozornost v podobe usmevu... Ak nechces, aby ta vlci zozrali, nauc sa medzi nimi zit. Si rovnocenny clovek, tak ako kazdy iny a mas aj ty pravo citit sa dobre a byt akceptovana medzi ludmi, tak sa zacni chovat tak, akokby si chcela, aby sa oni chovali k tebe. Posradnuj, prejav uctu, pochopenie, vsimaj si ludi a vysledok sa dostavi. Jedine takto sa mozes zbavit mobbingu na cely zivot. ODVAHOU A OTVORENOSTOU. Zmen seba.

majkyy111

ja40, ty si pisala toto
"Vzdy si pri nejakom slovnom utoku spomen,ze si lepsia nez oni a usmej sa. Nic nemusis hovorit,mrmli si svoje a oni to casom pochopia a urcite s tym prestanu."

ja som povedal, ze to je hlupost. potom si napisala ze ma byt nad vecou a nema sa branit utokom:
1 - asertivita nie je utok a nemylte si to uz s agresivitou
2 - byt nad vecou neznamena sa prihluplo usmievat a "mrmlat si svoje" a uz vobec nie byt nepriatelsky.. to si akurat ostatni pomyslia ze dotycny je zrely na psychiatriu
3 - ona si musi ziskat respekt a nie zo seba spravit psychiatrickeho pacienta, ani byt nepriatelska.
4 - ja40, podla toho ako ty vnimas medziludske vztahy by som si tipol ze ty sama v kolektivoch moc vychadzat teda nevies:D

ja40

Majky :-)

Ona sa musi branit,ale nie utokom. Ak bude nad vecou a trosku nepriatelska tak ziska nad vecou kontrolu a oni sa stiahnu. Oni si uvedomia,ze s nou neni jednoducha hra. Lebo zrazu je z nej osobnost,ktora si nenecha s*at na hlavu chapete jak to myslim?