Mobbing na pracovisku!

Príspevok v téme: Mobbing na pracovisku!
Anjelik 1805

Zdravím všetkých, ktorý prežívajú alebo prežívali to čo ja.
Už pomaly rok pracujem v jednej spoločnosti, kde to najprv vyzeralo dobre, ale postupom času som zistila, že nič nie je v poriadku.
Začalo sa to nevinne a až neskôr som si všimla, že ma mobbingujú moje kolegyne na pracovisku.
A tak isto aj moja nadriadená...
Nedokážem sa brániť a ani neviem ako.
Áno zažívala som mobbing aj na základnej a strednej škole a tak isto som sa nevedela brániť.
Ale povedala som si dosť!
No potrebovala by som vaše rady, ak máte s mobbingom na pracovisku skúsenosti.

Ďakujem veľmi pekne.

Angel

MrkvovyDzus

len krátka reakcia na tento text už časom zapadnutej správy:

"suhlas, myslim, ze u nej je hlavny problem v tom, ze ludia hned vycitia, ze sa nevie branit, nie je asertivna, väcsina ludi podvedome toto vyuzije,niektori aj podvedome/nevedome

ak vycitia strach a neschopnost branit sa, vrhnu sa na nu, to je klasika"

- a takí ľudia, ktorí vidia, že niekto je slabší a robia mu zle, sú CHUJI

Šťastný nový rok

SSUSATSIKANA

Bossing je definovaný ako psychické šikanovanie v zamestnaní, ktoré vykonáva na svojom podriadenom pracovníkovi nadriadený pracovník (vedúci zamestnanec). Celý život som mala zo seba pocit, že som skôr flegmatička a dokážem byť vždy „nad vecou". Od vysokej školy som už pracovala na viacerých miestach, učila som jazyk na základnej škole a potom som väčšinu kariéry pracovala v tlačovej a mediálnej sfére. Nadriadených som mala rôznych - príjemných a ľudských, ale aj rezervovaných, či workoholikov. Napriek tomu som sa v žiadnom zamestnaní nikdy necítila zle, práca ma vždy bavila a robila som ju s radosťou.

V mojom poslednom zamestnaní na Strednej Sukromnej Umeleckej Skole Animovanej Tvorby v Bratislave, však moje ilúzie o mojej flegmatickej povahe zažili otrasy hodné Richterovej stupnice. Nebojte sa, nepracovala som pre skutočného teroristu, ako naznačuje titulok. Plná optimizmu som sa podujala vycibriť vzťahy s médiami a verejnosťou v jednej slovenskej škole. Prvým výstražným svetielkom, ktoré mi v hlave zablikalo už v deň nástupu bolo povzdychnutie upratovačky: „No, to ste tu už pátá v poradí, létá to tu jak špinavé prádlo". Študenti tiež tipovali, koľko znesiem. Netušila som, prečo. Prvé dni boli fajn, snažila som sa prísť veciam na kĺb, práca pekne odsýpala. Jediné, čo ma zarážalo, boli občasné pripomienky mojej šéfky VIERY ZAVARCIKOVEJ na svoju asistentku. Najprv to bola káva, čo sa nedala piť („No to je otrasné, nájdi si nejaké školenie a nauč sa variť kávu."). Potom to boli jej topánky, čo príliš „klopkali" („Doma si nos topánky, aké chceš. Tu si v škole a nemajú ti čo klopkať."). Na ďalší deň bola „neschopnou šuplikantkou", ktorá nevie ani len obálku vypísať. Doobeda jej prikázala urobiť A a poobede na ňu nakričala, prečo neurobila B. Vystresovaná dievčina si po mesiaci pre istotu pýtala súhlas aj na zjedenie obeda, aby náhodou zle nebolo. Ale bolo. Načo sa predsa toľko vypytuje? Je nesvojprávna? A čo zasa smoklí? Predchádzajúca asistentka to robila ináč, lepšie, rýchlejšie, úžasnejšie... Pomyslíte si, že šéfka si zasadla na asistentku, stáva sa. Lenže bohužiaľ, ona sedela na všetkých. Bola schopná znemožniť zástupkyňu školy pred rodičmi jej študentov počas rodičovského združenia, dokázala šmahom ruky zotrieť vedúcemu pracovníkovi v škole úsmev z tváre a dokola opakovať, aký je neschopný. Každý deň nadávala technikom, že sú „kreténi", vrátnika dokázala kývnutím prsta tiež „dať dole" až tak, že ho jedného dňa odviezla sanitka. No a samozrejme, mráz prišiel aj na mňa. Po mesiaci práce som sa ocitla na 7 dní na PN-ke. Čo vám budem hovoriť, vyrezávali mi zub múdrosti, bola som spuchnutá ako hororová postava, cítila som sa pod psa, ale aj tak som každý deň z domu urobila, čo som vedela, tešiac sa, že budem mať dobrý bod. No dočkala som sa len výčitiek, ako som si mohla dovoliť ochorieť, keď ma práve veľmi potrebuje. Od môjho návratu to už išlo dole kopcom. Keď som jej chcela poradiť (vzhľadom na to, že som spolupracovala na pomerne veľkých a úspešných mediálnych kampaniach), dozvedela som sa, že nemám nárok na „názor v tej svojej hlavičke". Tiež mi zvestovala, že ma neplatí za to, aby som jej niečo vysvetľovala, ale aby som jednoducho plnila jej príkazy. A keď sa mi ako nadriadená nepáči, mám si svoju ideálnu šéfku... nakresliť. Takmer každý deň som ostávala minimálne hodinu nadčas, aj keď ma doma čakal dvojročný syn, no podľa nej som nebola dosť obetavá. Behala som jej kupovať zákusky a minerálky, prípadne kancelárske potreby či iné „nevyhnutné veci", čo má v náplni práce asistentka a nie manažérka. Nebudem to dlhšie naťahovať - ani ja a ani asistentka sme sa tam dlho neohriali. Nespokojnosť bola vzájomná - my sme neboli dosť obetavé a riaditelka ZAVARCIKOVA bola jednoducho arogantný tyran.

Na stránke KOZ sa uvádza, že „bossing" na pracovisku sa deje vtedy, keď u vedúceho zamestnanca vidíme arogantné správanie, slovné urážky, nedocenenie práce, či častú a neoprávnenú kritiku. Je to tiež preberanie (vyčítanie) drobných chybičiek, ktoré sú u ostatných bežne prehliadané, či zosmiešňovanie pred ostatnými kolegami v práci.

Dúfam, že naše nástupkyne budú na tom lepšie, hoci silno pochybujem. Alebo dúfam, že sa raz nájde taký zákon, ktorý na takéto prípady vezme svoj bič.

Evita888

Ahoj Angel,

Presne viem ako sa citis lebo zazivam to iste v praci - su to kazdodenne psychicke utoky, ktore pretrvavaju od maja. Mozno sa to niekomu nezda ako dlha doba, ale pravda je taka, ze ked na vas niekto dennodenne utoci, nie je to absolutne prijemny pocit a odraza sa to nielen na vasej praci ale hlavne na vasom zdravi.
Clovek, ktory sa s tym nestretol, sa len tazko moze vzit do tvojej koze, pretoze mu to pride nerealne. Ale bohuzial realita je taka aka je a zijeme v tej krajine, v ktorej zijeme...
Pracujem uz dlhsiu dobu pre medzinarodnu spolocnost - spolocnost Henkel - kde sa ludia bohuzial boja otvorit usta a povedat co si myslia. Na druhej strane sa im ani necudujem, pretoze ako pises, bojis sa o svoju pracu/financie/buducnost. Lenze aka to je spravodlivost, ked na teba niekto nepravom utoci, rozobera malichernosti, sudi neobjektivne, zneuziva ludi na dosiahnutie svojich cielov vsetkymi moznymi sposobmi bez ohladu na moralku a mravnost.. a spolocnost to neriesi, nemas sa ani na koho obratit, pretoze, vid bod 3: www.praca-ako.sk Precitaj si aj dalsie clanky na tejto stranke. Myslim si, ze dostanes odpovede na velmi vela otazok :-) www.praca-ako.sk

A nezabudaj!!!: NIKDY NESUPER S HLUPAKOM! STIAHNE TA NA SVOJU UROVEN A TAM TA PREVALCUJE SVOJIMI SKUSENOSTAMI! :-)

Drzim velmi velmi palce!
:-)

Evita

Maoam

Anjelik, mobbing ma tendenciu sa casom stupnovat a prehlbovat, zhorsovat, navyse ked ide o svorku viacerych ludi, nemas velmi sancu.
MOzes zbierat dokazy a dat ich na sud, ale na SVK to asi nemas sancu vyhrat.
Praca uctovnicky nie je typ prace, ktoru by si nenasla aj inde. Nezabudaj, ze mobbing je rozsirena vec, nie si jedina, v dnesnej dobe je toho viac ako v minulosti. Ta vec ti ma ukazat, co sa musis naucit ale v tejto praci stastie nenajdes.
Skus si paralelne k praci hladat novu pracu a skus sa menej sa sustredovat na ten k olektiv, s vedomim, ze skor ci neskor odtial aj tak odides, pokus sa navodit v sebe stav istej lahostajnosti.
A cim skor si najdi iny job.

Maoam

zaklad je asertivita, stavim sa, ze ktorykolvek z ostatnych kolegov, keby bol v tvojej situacii, tak sice odmietne ucast s kratkym vysvetlenim, ze nemoze, ale urcite by sa za to prehnane neospravedlnoval ani sa k tomu viac nevracal

proste ty sa ospravedlnujes aj tam, kde nemusis a aj v tom okamzite citit tvoju poddajnost

proste ked si nemohla, tak si nemohla, tam to konci

ziadne dalsie vysvetlovacky, z odpovedacky bla bla

budes len na smiech a nabuduce ta daju dolu este viac

koment 'mas dalsi bod dolu' je toho dokazom, vedia ze ty na to zaberies, ze budes mat vycitky svedomia a pocit viny

zrejme ide o kolektiv, kde prevazuje falosna komunita, kde akoze vsetci 'drzia spolu', pritom najskor pojde o ritolezcov, falosnych a podrazackych ludi bez stipky empatie

inak by tam nemohol existovat mobbing ani bossing, keby tomu takto nebolo

moja rada - prec z toho kolektivu, najdi si inu pracu, ziadna praca NIE JE ok, ked tam ides s bolebruchom a aj vo volnom case sa nou trapis a mas z nej psychostavy

to je jasny znak, ze mas ist odtial prec, inak skoncis neskor na psychiatrii a aj tak b udes musiet odist

treba ti urcite kurz asertivity, to je zaklad, aby si sa v zivote vedela lepsie pretlkat a hlavne branit

drz sa!!!