Chameleon - udrzba, naklady, potrava

Príspevok v téme: Chameleon - udrzba, naklady, potrava
poradte

chcela by som si kupit toto mile zvieratko v buducnosti, ale netusim ako sa on starat..kolko casu potrebujem, ako casto ho krmit a cim, ako casto cistit akvarko a veci potrebne k nemu! a kolko financii je potrebnych celkovo na chov tohto stvorenia :) samozrejme nechcem si ho kupit hned zajtra, ale planujem.. preto sa potrebujem najskor informovat co vsetko to obnasa... a aj aku to ma dlhu "zivotnost" aby som neplakala po roku ako kedysi za skreckom :) dik

poradte

Chcel by som vedieť ze ci sa chameleón o majú strihať nechty lebo na fotkách som videl ze majú také malé nechty a môj ma také veľké pazure

Sona345

Kopec informácií nájdete aj na nete. Čo treba kúpiť, čo potrebuje, ako žije. Ale ako pri každom zvieratku, treba si uvedomiť, že to nie je hračka, ktorú možete odložiť, keď vás prestane baviť

Baborka

To pravda, preto si treba o týchto zvieratkách všetko najskor naštudovať. Aký veľký priestor potrebujú, či budete mať kde zohnať potravu a starostlivosť. Ja mám v tomto ohľade dobré skúsenosti so ZOODOMom v BA. Majú rozne aj exotické zvieeratká a zároveň vám vedia poradiť i ponúknuť všetko, čo pre nich potrebujete. Ak ste správne informovaní a máte záujem sa o takéto zvieratko naozaj aj starať, nič vám nebráni. Ale treba si to najskor poriadne premyslieť

Deria

Mne je v podstate tych exotickych zvierat luto, lebo sa stale malo o nich vie, ich potreby su narocne, aj ked sa to nezda. Zvieratko musi casto prezivat v podmienkach, ktore mu tazko mozeme poskytnut. Dalsia vec je problem najst veterinara, ktory je na plazy specializovany.Tych je totiz velmi malo, takze ak ochorie nejaky plaz, ci vtacik, ci ine exot.zviera, musi sa majitel zmierit s tym, ze mu vet pravdepodobne nepomoze, pretoze stanovit diagnozu ju tu velmi tazke. A tak plazy ako aj vtaky najcastejsie uhynu na nespravnu diagnozu.

Nika_nika

Na tieto otázky vám najlepšie odpovedia tam, kde ich aj predávajú. Pri kúpe je dobré pripraviť si zoznam otázok, čo všetko sa treba spýtať, aby ste sa potom doma netrápili. Inak je to super voľba :-)

emčula234

prosim vas ako sa starať o chameleona pretože už som mala chameleona a nevedela som sa o neho stara moje dieťa mu každy deň nosila cvr4kou a mali sme aj take svetlo a potom chuďa nevladalo ani papať a len tak :(

ejkejej

ahojte potrebovala by som poradiť,mam dvoch chamikou samca a samicku pochopitelne..pre nedavnom samec nabuchal samičku a včera nakladla vajička a odvčera večera len leži nehýbe sa ma zavrete oči a dýcha..ale nehybe sa vobec ani ked ju pohladkam oči neotvori..tak nechapem či je mrtva alebo sa z toho dostane..mate niekto stym skusenosti ? :) diki,

MultiLevel

Deria, poznam jedneho veterinara, ktory ma znalosti aj o exotickych zvieratach, vzdy mi vedel dobre poradit a k nemu aj chodime. Ineho nepoznam, lebo sa nezaujimam o to, v ktorom meste aky lekar ordinuje :) Tolko k tejto teme :)
Pokial budes Kubineck0 potrebovat este ohladom chamikov poradit, rada ti napisem. Existuju vsak aj fora zamerane specialne na exoticke zvieratka, takze skus urcite napisat i tam :)

Deria

Vôbec nemam zaujem kritizovat niekoho, kto sa o svoje zviera stara. Vsak presne o to ide, ze zvierata sa vyrabaju jak na beziacom pase, zaraba sa na nich ale ako a kde skoncia uz malokoho zaujima. Mozno sa vy o svoje dobre starate, no co tie tisice ostatných exotických, ktorym sa nedostane adekvatna opatera, ci liecba, ak ochoreju, lebo ad 1 ludia si ich kupuju, aj ked o nich malo vedia alebo nic nevedia, ad 2 veterinari sa v exotických zvieratach velmi malo vyznaju. Pokial nema vet odborne vzdelanie na exoticke zvierata, tak ich vylieci len ak sa mu to nahodou podari, resp.ak sa trafi vôbec do diagnozy. MultiLevel, to nema nic spolocne s tym, ci mam rada veterinarov ale je to tak, ako som pisala. Presne takyto problem je aj s papagajmi. Bez vyterov hrtana a laboratórneho rozboru sa bakterialne, plesnove choroby a pod. nedaju ani zistit, pretoze taky vyter bezny vet nevie urobit, aj keby chcel. (Moze to byt aj ten najlepsi vet na psov, macky a pod. zvierata.) Tak ho radsej neurobi,lebo vie, ze by papagaja nespravnym zasahom mohol aj zabit. Cize, daju sa antibiotika (aj ked napr. v pripade plesni AB chorobu len zhorsia) a bud papagaj prezije alebo nie. Viem, o com pisem a vôbec nezvelicujem. Kolko exotických zvierat existuje v domácnostiach? A kolko odbornikov na exotov poznas?
Najhorsie je to, ze ludia si neuvedomuju, ze keby nekupovali tieto zvierata, tak by sa "nevyrabali".

MultiLevel

Kubi, vsetko co opisujes je normalne a okrem toho sycania robi vsetko aj nas tvor :-) Chamac moze byt velmi pajedny, takze viac syci, niekedy aj bez dovodu :-D Ak by mu nieco bolo, videl by si na nom, ze je malo aktivny, nepapa, nechce sa vobec hybat, popripade stale spinka...nedavno som v obchode videla chamika, ktoreho pokusal iny chamac. Spal nonstop, nechcel jest, len sedel pod lampou. Pracovnikom v obchode bolo samozrejme jedno, ze ten chudacik trpi, chceli ho akurat tak rychlo predat...V dalsom obchode bol chamik zavrety v malickej klietke.V strede terarka mal patycek velky asi 10 cm, tenucky, takze nemohol nan ani len vyliezt....bol apaticky, cvrcky po nom liezli, on o ne nemal zaujem. Neviem ako dlho tam vydrzal, podla mna uhynul kym ho stihli predat. Nech si kto chce hovori co chce, lepsie je tym zvieratam u ludi doma, ako v tych hnusnych obchodoch so zvieratami...