Železo

jarkaaa

ja jednoznačne preferujem prírodné vitamíny žiadne železo v tabletkách!!! Moja sesternica je tehotná a zistilo sa že je chudokrvná začala brať bio čučoriedkový sirup a o týždeň už mala veľmi dobré výsledky a tiež neškodila bábätku tabletkami! Keby ste mali nejaké otázky veľmi rada Vám odpoviem píšte na jar8989kov@gmail.com.

modráčik

quixinana: Aktiferin ma neziaduce ucinky,citaj pribalovy letacik....nedostatok zeleza doplnis aj stravou,pokial je to vaznejsie, radsej siahni za prirodnym vyzivovym doplnkom, ktory nema vedlajsie,neziaduce ucinky.Ak chces konkretne nazov pripravku,mozem meilom.

krado

Na trhu bude v blizkej dobe IRON GT STAR od firmy Starlife. Ten môžes kludne bez lekárskeho predpisu, ale samozrejme v predpísaných dávkach.

Maros75

Príznaky pri nedostatku
Nedostatok železa sa prejavuje príznakmi ako: chudokrvnosť, spomalenie rastu a vývoja, telesná slabosť, lámanie a padavosť vlasov, krehkosť a nepravidelný rast nechtov, lámavosť kostí, obezita, zápaly ústnej dutiny, ťažkosti s prehĺtaním, tráviace ťažkosti, únava, závrate, spomalené reakcie, nervozita, bledosť a dýchavičnosť. Pri chronickom nedostatku nastáva poškodenie CNS.

Príznaky pri prebytku
Prebytok železa predávkovaním spôsobuje v tkanivách tvorbu voľných radikálov, čo býva príčinou mnohých ochorení vrátane takých akými sú: rakovina, srdcové choroby, skracovanie životnosti buniek a života organizmu.. Ukladanie v tkanivách spôsobuje bronzovú pigmentáciu kože, cirhózu pečene, cukrovku a srdcové poruchy. Okrem toho môže byť železo v nadmernom množstve ukladané aj v slezine, v žalúdočnej a črevnej sliznici a v kostnej dreni, čo spôsobuje narušenie normálnej funkcie postihnutých orgánov.