Hadky vo vztahoch - ako sa nenechat vytocit, nastvat a zvysit hlas

Príspevok v téme: Hadky vo vztahoch - ako sa nenechat vytocit, nastvat a zvysit hlas
empty

Dobry den
Uz dlho chodim na toto forum, citam o mnohych problemoch ludi a mnohe z nich ma aj neraz inspirovali v rieseni tych mojich. Teraz vsak uz musim napisat aj ja, lebo sa mi fakt zide neutralny nazor.
Problem sa tyka hadok s priatelkou. Chcel by som teda vediet, ako zvladate hadky vy ostatni, dokazete ich zvladnut aj bez nejakeho zvyseneho hlasu, ironie, urazania jeden druheho? Na zaciatok musim uznat, ze som od prirody taky prchkejsi a vybusnejsi typ.
Ako priklad opisem vcerajsiu hadku s s priatelkou, ale inak to prebieha takmer vzdy rovnako. Rozpravali sme sa normalne a nezne, ked v tom prisla tema na ine dievcata, ktore moja priatelka fakt neznasa. Konkretne ona nechce aby som sa rozpraval so spoluziackami, ale aj ked ja to fakt nerobim ako sa len najviac da, aj tak ma stale podozrieva ze jej klamem. Casto ma podozrieva aj v inych veciach a ziarli, no a tak z pokojneho rozhovoru to preslo k podozrievaniu z jej strany, neskor k pripominaniu minulych chyb, ktore mi pripomina stale dookola pri kazdej hadke. Ja som sa snazil byt pokojny, odpovedal som jej pokojnym hlasom, jej nervozita sa stupnovala. Pretoze uz to poznam, ze takto sa vzdy zacne hadka, ze ona bude vyryvat az kym nevzblknem ja, tak som zacal trochu nervozniet, ale snazil som sa stale ovladat, hovorit pokojne, odpovedat jej na otazky a vysvetlovat podozrenia. Veril som, ze ked budem pokojny tak casom prestane. Ale neprestala, vytiahla na mna nejaku uplne davnu chybu, tak som to uz nevydrzal a povedal som jej, ze svojim spravanim zacina dalsiu hadku. Nastvala sa a zacala mi dost vulgarne nadavat, a vycitky sa zacali len tak sypat, ja som sa uz zial neovladol a tiez som jej co to vytkol, ale potom som sa znovu spametal a povedal jej ze sa fakt hadat nechcem. Ona vsak vycitala a hnevala sa dalej, a ked som chcel na jej vycitky odpovedat, rozkricala sa nech som ticho, lebo inak mi zlozi (bolo to cez telefon). Tak som stichol, lebo som veril, ze ked prestanem, prestane aj ona. Ale akonahle bolo niekolko sekund ticho, znova pokracovala vo vycitani a hovoreni roznych vycitiek. Kedze takto to prebieha takmer vzdy uz do mna vosli vsetci certi. Ked mi v tom hneve zlozila, a ja som jej, citujem, prezvonil iba raz aby mi zavolala,znovu, co znamena ze vraj na nu kaslem,koniec citatu, a jej hnev sa este vystupnoval, uz som sa neovladol a fakt velmi som na nu zvysil hlas a otvorene som na nu vybuchol. Skoncilo to obojstrannym hnevom. Po istej chvili som sa jej ospravedlnil za to, ze som sa neovladol, a ospravedlnujem sa az dodnes. Moj pohlad bol taky, ze obaja mame svoj diel viny, a mali by sme si to vydiskutovat. Jej pohlad je, ze ja nemam co na nu zvysit hlas a teda som jediny vinnik a tak to je skoro pri kazdej hadke.
Tolko ten nazorny priklad, viem ze je strasne dlhy, ale verte mi, to som este vynechal fakt vela detailov. Mna to totiz velmi mrzi vzdy, ked sa necham vytocit. Tak zavidim pokojnym ludom, ktori sa dokazu ovladat a byt k ludom za kazdych podmienok laskavi. Ja to dokazem tak maximum pol hodinu, snad tristvrte hodinu hadky a potom vybuchnem tiez...
To hlavne co by ma zaujimalo je nazor zien. Moja priatelka casto hovori, ze to ako sa ona sprava nie je vobec zle, ze ja sa mam ovladat a nemam co na nu zvysovat hlas. Tak by ma teda zaujimalo ako vy zeny vnimate hadky a nakolko znesiete od muza zvyseny hlas?:( a prosil by som aj o rady, ako sa da nenechat sa vytocit v hadkach a ostat pokojny.
Budem fakt vdacny za kazdy prispevok.

Amelia.z.M.

Empty - toto isté mám ja akurát, že to robí môj priateľ. Ja som presne taká istá ako ty, snažím sa nevybuchnuť dovtedy pokým ma on k tomu neprinúti. Akurát rozdiel je v tom, že on do mňa nevyrýva, len keď sa mu dačo nepáči dá mi to "pekne" najavo, povie mi kopu výčitiek a vlastne mi nedá ani právo vyjadriť sa a všetko, čo poviem okamžite zamietne a zas útočí na mňa.Ja vybuchujem až neskôr, ak ma nepočúva a snažím sa ho prekričať a on si stále melie svoje. No je to začarovaný kruh. Problém je v tom, že je veľmi vzťahovačný, čo sa mi nepáči. Vždy musím zvážiť, čo poviem, aby som sa ho nedotkla, ale on na druhej strane mi povie všetko, čo ma na jazyku :P. Teraz to vyzerá, že naňho len kydám :D Samozrejme, že ho mám rada aj on mňa, len opisujem naše hádky, pretože si to chcel vedieť. Našťastie nie sú už tak časté. Kedysi boli aj každý druhý deň. Teraz je to max. 3 krát do mesiaca aj to sú také banality, že sa to neoplatí ani po chvíli už riešiť. Väčšinou to robíme tak, že sa od seba vzdialime, robíme si svoje veci a keď sme v klude tak si povieme prepáč. Čo oceňujem na ňom je to, že sa vie ospravedlniť.
Čo sa týka teba a tvojej priateľky - hoci budeš riskovať ďalšiu hádku, ale musíš jej vysvetliť, že nech ti začne veriť. Dievča je priveľmi žiarlivé, preto tieto cirkusy máte :P Ak jej to rázne nepovieš, nebude to dobre, bude ti takto skákať po hlave po celý váš vzťah. Buď aj ty ten, ktorý si povie svoj názor a nebuď ticho. Robím to tak vždy ak sa mi niečo na tom mojom nepáči hoci riskujem konflikt, ale aspoň sa dozvie čo nemám rada. Ak to môžu oni, môžeme aj my ;)

fifiBB

Ahoj, neviem ako ste dlho spolu a kolko máte rokov, ale časom sa to môže upraviť aj k lepšiemu..z vlastnej skúsenosti sme sa s mojim brutálne ne začiatku vzťahu hádali denno denne..vrieskali po sebe a to sa lúbime..trvalo to asi rok..pak nás to prešlo a celý vzťah sa nejak ustálil...hádka raz za čas..čas nám pomohol..a teraz sa smejeme viac ako sa hádame..držím palce
ak príde hádka a budeš cítiť že ideš vybuchnúť, chod preč, vychladni..

brunetka_a

tak dočítala som ledva hento , nie ešte predchádzajúce príspevky :D. sorry. :D..
moj názor je že ona ti môže všetko,ale ty nemôžeš na nu nič, ..nemal by sisi moc pripúštať chybu, ak si ju fakt neurobil, ty si sa snažil ovládnuť, ... myslíš že keby si jej ty povedal že zavolaj ked sa ukludniš , a lebo jej to napísal do sms, apotom jej to položill nepomohlo by to ? apson by ste sa nehádali a uvidíš kedy by ti zavolala, ztvojej strany jevidno že ju moc miluješ a nechce sa snou hádať... len ona do teba vyrýva, možno keby si sa snou porozprával osobne o tom, žetoto ničí vztah čo ona robí ,. by ma zaujmalo čo by ti povedala... držíím palce :))

akcul

pri hadkach vraj pomoze ked ju objimes a hladkas po hlave.. niekde som to citala..vraj sa to ma ukludnit.. ale ked je to uz silna hadka tak radsej od seba odist bez slova a vratit sa neskor a porozpravat sa.. vyskusaj

Leela333

Sám vidíš, že to nemá ďalej zmysel. Skúsil si sa s ňou už rozísť a ona ti nasľubovala ako sa zmení a vidíš, pár dní prejde a je to zas po starom. Mal by si to definitívne ukončiť, si myslím.

empty

totiz k tomu zvyseniu hlasu, ja fakt neviem, na kolko je unosne na zenu zvysit hlas alebo tak. V predoslych vztahoch sa mi to nestavalo, ale na druhej strane viem, ze taky prchkejsi som. Ja sa ale fakt viem ovladnut, to nie je chvalenkarstvo, hovorim to so skusenostami na inych ludoch. A priznam na seba, ze to zvysenie hlasu a spravanie sa k priatelke je niekedy take podrazdene, a riadne neprijemne, ale nikdy to nie je hned v hadke. Proste ja vzdy jej odpoviem najprv pokojne, aj niekolkokrat, ale ked vam dookola opakuje, ze urcite nieco riesim, lebo vraj akosi dnes mi nie je do reci, tak uz som jej znovu tak doraznejsie (so zvysenym hlasom) povedal, ze ak mi nie je do reci, neznamena to, ze nieco hned riesim, a ze ja to iste nerobim ked jej nie je do reci. A bolo zle.....
Tym chcem povedat, ze uz nemam trpezlivost, niekedy som jej vedel na obvinenia odpovedat aj 100krat. Teraz proste uz po 10tom raze uz ma prechadza trpezlivost, a to ma mrzi:(

empty

Magy: priatelka fakt nie je zla ani debilna, ma vela skvelych vlastnosti, ked by som mal dat na vazku prednosti a slabosti, tak prednosti jasne vyhraju. Ale tieto veci o ktorych pisem ma fest trapia. A nie som ani z tych co tu len vyplakavaju a nic nerobia, uvedomujem si, ze to musim riesit ja s nou, ale ono to akosi nejde. Od tej popisovanej hadky uz totiz pribudli dalsie, a ja uz fakt neviem, neviem kto za co moze, kto co kedy urobil, kto ktoru hadku zacal a kto co moze urobit aby bolo lepsie. A dnes som znovu na nu aj zvysil hlas, iba kusocek, nijaky krik, len som jednu vec povedal trochu doraznejsie, a uz bola hroza, a siahodlha prednaska ako som sa zmenil, a aky som na nu zly.... No proste telenovela, zamotany vztah:) A horsie je, ze neviem ako z toho von, pretoze akymsi zazrakom mam po vecsine hadok pocit, ze co ak som naozaj na vine ja, ze som sebecky ze sa snazim nejake svoje predstavy si vo vztahu uplatnovat. A ze som mozno naozaj prilis hrdy, ked sa neviem niekedy pokorit. Tazko povedat.....Ale hovorim su aj krasne dni, v sobotu nam bolo neskutocne, v nedelu polovica skvele, na zaver hadka, takto sa to u nas strieda, no....

Magy

empty, ani necitam ine reakcie, aby ma to neovplyvnilo, ale podla toho co si napisal to napisem niekolkymi vetami.
- mas debilnu priatelku. ci sa ti to paci alebo nie, ci sa urazis alebo nie, je mi jedno. to co ona robi, podla toho popisu, NORMALNE NIE JE! a na konci si ani neuzna svoju chybu, ze do teba rypala bezdovodne tak dlho, az ta vytocila a na vine si ty, lebo si sa uz neovladol?? ta to kde sme? herecka nech sa ide liecit a pre teba jedna mala rada - ak sam vidis, ze nejaka debata nema logiku, ide nikam, speje iba do hadky, UKONCI JU cim skor a bez vycitiek svedomie. Je to zaroven liek, lebo ak to spravis 2x-3x, pouci sa a nebude skusat, kam az moze zajst - naucis ju rychlo, ze ziadna hadka a bliakanie u teba nepripada do uvahy. a zaroven ty sa vytrenujes v tom, ze dokazes zarazit takyto nezmysel v zarodku. Nie je hadka ako hadka. Rozdielne nazory sa riesia pokojne, diskutovanim. Akonahle to toho zacnu liezt emocie, stare krivdy, prehresky alebo nejake uplne stupidne vycitky, nema to zmysel a je to len o jednom - nie je to vztah s pevnymi zakladmi, ale len nejaka povrchna vasen. Laska totiz znamena respektovat a ctit toho druheho a ak ho respektujes a ctis, nemozes mu zacat vyhadzovat na oci kdejake hovadiny. Takze ani k takej hadke nikdy nemoze dojst. Ako si vztah zariadis, tak ho budes mat - pises ze to nie je prvy raz. To je zle, lebo zvyknut si na nieco take nie je vobec k prospechu vztahu. Za par rokov bude co? Bitka, bud lietat noze a niekto z vas skonci vo vezeni? porozmyslaj.

Ali bali

Asi by si jej mal priamo povedať , že sa správa nevhodne , že jej to nebudeš tolerovať .
Že si chceš vážiť aj sám seba , a nedáš so sebou zametať .
Aby si na tvoju tolerantnosť príliš nezvykla , lebo to časom budeš s ňou mať naozaj ťažké .
Držím palce :-)