Aka je farmacia (VS odbor)?

[zruseny8]

waaau to riadne zmeny porobili, a nechapem naco su parazity povinne...s tou organikou vam urobili dobre a mam pocit ze aj fajn biochemku presunuli do druheho, mozno ma byt este fyziola v druhom dvojsemestralna, my sme mali jednu no a anatomia chvalabohu ze ma len semester..
a tieto zmeny su uz pravoplatne??

niki1510

akurát, že teraz sú zmeny, anorganická a organická chémia budú hneď od začiatku, takže skúška z organiky už v letnom semestri v 1.ročníku, biochémia sa posúva do druhého ročníka, parazitológia v 2. ročníku už bude povinná (doteraz bola voliteľná), anatómia v 2. ročníku sa skráti z 2 semestrov na 1, čo bude zabijak, ale to len preto, aby ste v letnom semestri lepšie chápali fyziológiu... ešte tuším čosi sa zmenilo, ale neviem si spomenúť..

[zruseny8]

nie, v prvom rocniku som mala pocas leta volno. skuskove je vzdy od konca maja do 15.7 a potom od 15.8 do 31.8. pocitaj s tym ze minimalne do takeho 15.7 budes mat takmer kazdy rok skusky, iba ak by si bola megazena - tak sa ti to snad podari aj skor :))
a ako to vyzera na intraku? je tam relativne klud dokym si niekto nezmysli ze ide nieco oslavovat alebo podobne vecicky. ozaj izby su robene tak ze kazda jedna izba ma s tou druhou kvazi papierovu stenu, cize susedov je paradne pocut..no a vedla intrakov je VET bar, cize ked budes chciet - mozes navstivit :)

Nyx

A kazdy rok si mala skusky este aj v lete? Ak nechces, tak nemusis odpovedat. :)
Ako to vyzera na intraku-taky ten vysokoskolsky zivot myslim. Je tam klud? Nevies ci budeme mat nejaky den v tyzdni volny?

[zruseny8]

pikosky? uf vobec neviem co ti povedat..nic ma momentalne nenapada.

a ktory som rocnik? povodne by som teraz mala ist do piateho, ale nepytaj sa preco - idem do stvrteho. teda este skuskujem, tak to nie je take iste..

Nyx

Dakujem velmi pekne. :) Nastastie tam ide aj jedna moja spoluziacka, s ktorou sme vychadzali v pohode. Vedela som, ze prevahu maju baby, ale az tak? :-o
Mozes este napisat nejake pikosky, ak ti nieco napadne. V ktorom si vlastne rocniku?
Internat budem mat. Pocula som, ze menili okna a fasadu, ale vobec som netusila ako to vyzera dnu. :D
Rada potom napisem, dufam, ze nezabudnem. :D Uvidim ci s placom alebo s radostou. :D :D

[zruseny8]

no som sa krasne rozpisala,vidno ze sa mam ucit a nechce sa mi :( a aki su spoluziaci? ako medzi samymi babami. v kazdom rocniku je priblizne desat chalanov (mozno v tych nizsich aj viac ked beru viac studentov) - takze ak je okolo 160 studentov dokOpy - cisto babsky kolektiv. a vies ake sme. my baby :)) nemusim ti vraviet.
urcite si najdes oblubencov, ja som si nasla spriaznenu dusu - naj kamosku ale aj dalsich super ludi, samozrejme vela neprajnikov, ohovaracov, co nebudu chciet v nicom pomoct, ziadny material poskytnut..bude to ine ako na strednej skole vies. nic ti nikto pod nos nepodstrci, kazdy na teba bude kaslat a kazdy bude pozerat iba na seba a taaak. dolezite je aby si sa rychlo aklimatizovala a prisposobila sa tomu vysokoskolskemu rezimu..
neozves sa niekedy ze ako sa ti paci, ako si si zvykla a taaak?

[zruseny8]

viac o studiu? a co ta zaujima? kludne sa pytaj a odpoviem ti :) poviem ti ze v prvom rocniku v zimnom semestri ta caka 5 predmetov - 5 skusok: biofyzika, anorganicka chemia, informatika, matematika a bunkova biologia, okrem toho je tam este jeden povinne volitelny predmet (vybera sa medzi tusim ekologiou a antioxidantami, menej narocnejsia a aj volnejsia je ekologia), strasne vela vyucujucich nas uci z roznych skol - napr matiku budes mat s profesorom z technickej (dost dobry pacient, uzijes si urcite, normalne mu niekto z recesie vytvoril aj skupinu na FB, ale zakon schvalnosti - neviem ju najst :(, informatika je v pohode - tiez z technickej, bunkova biologia - teraz je uz ina vyucujuca ako sme mali my, takze to ti neviem povedat, ale pocula som ze dost dobra sekera, biofyzika sa da - teda ako pre koho, mne robil tento predmet problemy, skor vyucujuca :( no a anorganicka chemia - to je taka prva z tych tazsich skusok no v porovnani s tymito co mame teraz, tak lazo plazo. myslim ze ustna skuska je len bunkova biologia. na anorganike budete v labaku + pocitanie prikladov, na bunkovej biole - mikroskopovanie a priprava preparatov, biofyzika - v labaku nejake cvicenia co sa tyka fyziky bude robit, informatika - super predmet, budete chodit na technicku na pocitace a my sme sa ucili vo worde a v exceli pracovat :DDDDDD neuveris vela ludi to nevedelo a matika - bude chodit jedna pani z technickej a kazdu hodinu sa budu pocitat priklady (statistika a pravdepobonost asi)
letny semester ma 4 skusky - fuuu ja normalne rozmyslam, co sme to za predmety mali, ale asi biochemia, fyzikalna chemia, organicka chemia (z toho este nebola skuska), latincina (juuuj na nu som zabudla, ona bola aj v zime ale bez skusky - ta je az v lete), no a asi idem vybrat index :DDDD dalej farmaceuticka propedeutika, uz zacina aj cudzi jazyk (ale bez skusky, skuska z jazyka je az v tretom rocniku v zimnom semestri) no a povinne volitelny - jedna moznost aerosoly vo farmacii a druhy vobec uz neviem - no aerosoly boli asi lahsie :)takze latincina sa dala, najskor som si k tej pani a myslim ze aj vsetci ostatni nevedela najst cestu a prist jej na chut, no potom to prislo a dalo sa - no vtedy som si myslela ze vacsia katastrofa ako ucit sa latinu nemoze byt.., biochemia - jedna super ale ze vazne megazena to vyucuje, zda sa mi ze skuska je aj pisomna aj ustna, normalne cvicenia su stylom vyucujuci prednasa a potom robite nejake pokusy - tiez taky provizorny labak to je, farm.propedeutika - o nicom predmet, akoby historia farmacie, vyucujuci je "otec" farmacie v kosiciach, strasne taky chlap, no jak ho popisat, radsej nijako - nemala som ho nejako obzvlast rada a skuska je asi test, fyzikalna chemia - tu ti neviem povedat lebo my sme chodili na UPJS, este vtedy to boli pod ich vedenim, vam sa to uz zmenilo, uz to uci jeden pan z nasej skoly - ked ho uvidis a zahliadnes (dozivotny zazitok) a budes sa s nim stretavat kazdy rok na nejakom predmete, ci dvoch troch :DDDDD pochopis casom co som tymto chcela povedat :DDDDDDDDD ale urcite cvicenia budu v labaku, organicka chemia - no my sme tusim este labak vtedy nemali urobeny alebo pomocky neboli, uz neviem co presne, tak ani nepamatam ci sme chodil do labaku - ak aj ano, tak sme iba pripravovali nejake roztoky, tam sa skor budete ucit mechanizmy reakcii - v tomto semestri je to na tej teoretickej urovni, dost tazke tie mechanizmy, co sa tyka tych prac v labaku tak to bude az v druhom rocniku a neviem kolko hodinove cvika to boli ale mam pocit ze osem. cvika ma jeden panko, ma mozno o 4-5 rokov viac ako ja, tusim koncil ked nas zacal ucit a to sme boli vtedy uz asi druhaci - no bol neznesitelny, nemala som ho rada a cely rocnik tak isto, no ked nas teraz ucil tak akoby sa zmenil o 360stupnov, ktovie ci to bolo len na nejake obdobie alebo celkova zmena. cudzi jazyk - mozes si vybrat anglinu alebo neminu, ja som mala anglinu - ako na strednej, citas clanky, prekladas, kecas o niecom..
neviem presne kolko studentov naberu ale zda sa mi ze terajsich prvakov bolo okolo 8 skupin po 18 studentov, vypocitaj - skuska z matiky bola davno, no - takze aj vas rozdelia podla abecedy takto do skupin a s tou svojou skupinou budes chodit celych 5 rokov na vsetky cvicenia, teda ak studijnemu neprepne a nerozmysli si ze bude robit trosicku pohyb v skupinach aby to nebolo monotonne :DDDDD (vlastna skusenost :D).
co sa tyka intraku - katastroficka uroven ked sme tam prisli (komorka bez internetu, okna ako tvoji stari rodicia mali v patdesiatych rokov minuleho storocia, o sprchach ani neovorim a pod, viem ze prvaci by mali dostat vsetci internaty, teda ak nie si z kosic (odkial vlastne si?), no a tento rok si zmysleli ze sa ide renovovat intrak - to znamena vymenili okna za plastove, namalovali oba intraky (jeden je modry, druhy zlty), zaviedli internet a ze toto leto sa maju robit sprchy. nechame sa prekvapit ako to bude. cely intrak je robeny stylom - chodba, na nej priblizne z jednej strany 6 izbieb, z druhej dalsich 6, kazda chodba ma spolocnu kuchynku (uz havarijny stav - pod kuchynkou rozumej miestnost kde nemas nic, iba nejaky otrasny nabytok a jednu nefunfknu dvojplatnicku, ktoru stale niekto kradne :DD), spolocne wecka (4) a sprchy (3). prud vody nie je bohvieaky, my sme boli na celkom dobrom poschodi tak na nase poschodie sa chodili kupat ludia z roznych poschodi - lebo ze v ich sprchach nemali sancu sa okupat. samozrejme ze traja sa naraz kupat nemozete, lebo to sa navzajom vyblokujete :DDDD (1 max prinajhorsom 2 - ale vodu by ste si pustali na striedacku :D), sprchy su tiez v stave tvojej babky, necakaj nic moc, ale pozri vsetci sme to prezili a snad aj este prezijeme. akoze nie je to uplne najhorsie ale zvyknut sa da a ja by som uz intrak nemenila (ktovie ci dostanem vobec tento rok). ja uz ani neviem kolko sa plati mesacne, nejako cez 50€..viem ze teraz dvihali - no vzdy sa plati dopredu na 2 mesiace, prvakov vzdy ubytuvavaju do trojpostelovych izieb a vyssie rocniky su uz v dvojkach..intrak je od skoly vzdialeny priblizne 15minut pesou chodzou, rano o siedmej ked utekas do skoly a nestihas, tak je to aj menej :DDDD
tu je stranka nasej skoly www.uvlf.sk - pokukaj ked chces..