Aka je spravna vyziva pre zdrave zuby?

Príspevok v téme: Aka je spravna vyziva pre zdrave zuby?
AdamKrt

Zda sa mi, ze mam oslabene zuby. Hlavne v stolickach mam hlboke blomby a tak su steny zubov oslabene a v poslednej dobe sa mi casto lamu. Okraje dalsich zubov su mierne priesvitne.

Ako maly som pil hodne mlieka, ale potom, ked vsetko mlieko sa uz zacalo spracovavat tak, ze nemalo zive kultury, nejak mi prestalo chutit a dlho som ho nepil.

Uzivam kopec doplnkov - vitaminy, mineraly a napriek tomu pomerne casto v poslednej dobe sa mi lamu zuby. Do 30tky to bolo v pohode, potom prislo vytrhnut jeden zub a lavina sa spustila... Da sa to zastavit ? Pravidelne chodim k zubarovi, ten mal aj pomerne novu snimku celeho chrupu /cca 6 mesiacov staru/ a nevsimol si ze pod jednou stolickou bol obrovsky kaz. Chcel by som si zuby nejak stabilizovat, aby nedochadzalo k lamavosti, nejak posilnit ich tvrdost a zubnu sklovinu, aby ich spravna vyziva zabezpecila, ze budu pevne a nebudu sa lamat.

AdamKrt

bingham:

moc sa netes - ak nemas zuby, nasleduje ubytok kosti, do ktorej sa mozu davat implantaty. Tie nemusia byt pre kazdeho, naviac mozu byt pri nich aj komplikacie.

Navyse implantaty vyzaduju podstatne vysie naroky na hygienu ustnej dutiny.
---------
Zuby si cistim poriadne - pouzivat ultra makku kefku, drhnem si ich dlho. Zubnu pastu pre citlive zuby, ktora ma regenerovat zubnu sklovinu. Obcas zubna nit - ale to mi obcas sposobuje problem, ze si poranim nou dasna. Mam taky dojem, ze najvacsi problem so zubnym kazom zacina s problemovymi medzisubnymi priestormi. Na prednych zuboch nemam problem pouzivat dentalnu nitku, zubarka mi navrhovala medzizubne kefky, ale mam tak husto zuby, ze pri stolickach sa to pouzit jednoducho neda. Aj zubna nit sa tam dava tazsie.

bingham

adam...aj ja mam problemy so zubami...nedopatrenim som o ne prisiel :DD...ale pockam este par rokov...asi do 30...mozno aj viac...a dam si potom spravit poriadny chrup :DDD

AdamKrt

Ine problemy nemam. Co mi robili pred nejakym rokom rozbor krvi, tak vsetko bolo uplne v norme.

Jedine, ze mam citlivejsiu pokozku na slnko a viac znamienok.

Uzivam horcik 300mg, kombinovany s D3 - 10mcg.

Mliecnym produktom sa nemozem vyhnut, kedze mlieko je zdroj vapnika, to by asi nemdopadlo dobre, vynechat ho :) Stejne ho aj tak vela nemavam. Kolove ani ine sladke napoje nepijem, nefajcim, nepijem alkohol ani kavu.

S umelym vapnikom by som to nechcel prehanat. Znamemu sa tak urobili oblickove kamene... Radsej obcas uzivam mak, ktory ma vyssi obsah vapniku.

H2O

V prvom rade by som išiel k lekarovi, čo sa doplnkov tyka, tak by som skusil D3 (aspoň 2000 IU) + citrat vapnika + citrat horčika, určite by som sa aspoň zatiaľ vyhol mliečnym vyrobkom, nadmernemu prijmu bielkovin, colovym napojom, tabaku, alkoholu, kofeinu a pod. veciam, ktore ešte viac vyplavuju vapnik z tela.

tpch

A ine problemy nemas? Co tak nechat si vysetrit hladinu mineralov a hormonov v tele? Pristitne telieska mozu robit sarapatu s hladinami vapnika...

AdamKrt

Hrianky, alebo zapeceny sendvic v sendvicovaci si uz nedavam. V polovici pripadov dochadzalo k tomu, ze kedze je to take tvrde, casto sa mi pritom odstiepilo zo zuba...

Pred par mesiacmi sa mi zlomil jeden, ked som dobre zakusol do korky cerstveho chleba, pritom na nom nebolo nic vidno, nic podozrive, nebolel.

Nedavno zase som jedol cokoladu s orieskami a zas sa kusok odlomil. Uz len cakam pri jedle s obavou, kedy mi zase nieco praskne v zuboch...