a zasa je tu jar - zbieranie byliniek

damaxy

aljoska si sikulka aj ja som bola dnes v prirode ale na Liptove len krokusy som videla,ale ja som trpezliva ja si pockam.

aljoška

Ahojte bylinkárky.Dnes bolo krásne,tak som vybehla von a prvý tohoročný podbel sa už suší.A popritom som nazberala prvý vit.D zo slniečka.Prajem pekný zvyšok dna.

iris.

ich prednosti by som rada vediet.varenim sa v bylinkach nieco nici?
alti,preco sa ma,podla jednej knihy o bylinkach, praslicka varit 10 min a potom este hodinu luhovat? je to spravna informacia?

aalti

My s Iriskou sme sem preskocili z inej temy, kde sme sa rozrozpravali o bylinkach ;o). Takze zopakujeme nasu spolocnu otazku: maceraty, ich prednosti a priprava. Dakujeme a tesime sa na nove napady :o)

iris.

alti, ja to prave nerobim,ale uz davno o tom viem...vlastne,parkrat som to robila,ale so skorocelom. suseda maceruje vsetko.
ty si väcsia odbornicka, ja vsetko vyskusam, nazhanam si info, ale na rozdiel od teba, uplatnujem len kratko :))

samko r.

Aljoška, ten pravý má biele kvietky, ale je ich množstvo, jeden vedľa druhého. Je to popínavá rastlina. V prírode, alebo na obrázku ju hneď spoznám. Nevieš, či tu niekde na nete nie je nejaký atlas rastlín? Alebo, nedá sa to nejakým spôsobom odfotiť dať na internet, alebo mail a takto doručiť. Ja zatiaľ nemám také skúsenosti s PC.

alti

Ahoj Damaxy,
byliniek sa neboj, ved telo nam povie, co mu nesedi :o). Napr. ta jarna zihlava su mlade listky, cize ziadne pele. Ani kvietky napr. repika, trezalky, materinej dusky, atd. nezvyknu vyvolavat u alergikov reakcie. Ale alergik musi byt opatrny, trochu viac si vsimat svoje reakcie. Inak, v bylinkovych cajoch nie je az taka vysoka koncentracia pripadnych pelov. Inak, aj ja v zime pri piti bylinkoveho caju vidim tu luku, opat leziem do toho niekedy aj doooost dlheho kopciska...cize dvojaky ucinok z takeho cajika :o)

damaxy

kachita mas pravdu zihlavovy caj ma taku zvlastnu chut ale ja ho mam rada.A najradsej mam kedze ja som trochu taka romanticka ist si zbierat bylinky posusit a ked pijem cajik ludia ja som na tej luke zakazdym.Preto to mam tak rada to vsetko oklo bylinkovania,ale rozmyslala som nad tym ze ked mam pelovu alergiu ci mi to pitie cajov nemoze robit aj zle neviete,to ma len tak minule napadlo.

Kachita

Ja na jar si vzdy zbieram jarnu zmes, teda plucnik, prvosienku, podbel, jahodove listy, malinove listy, prve listky zo zihlavy a tuto zmes pijem...Je super.
A na co sa vzdy tesim, je zihlava. Nazbieram cerstvu zihlavu, mladu! a dam ju do mixera a rozmixujem, potom scedim a pridam med a citron a pijem. Je to velmi dobre, mozno to niekomu bude voniat ako pokosena trava ale je to super na cistenie. A aj ked som ekzematicka a zacala som to pit s velkym respektom, nemala som ziadne problemy a pijeme to cela rodina :)