hypoglykémia

Príspevok v téme: hypoglykémia
...@...

Chcela by som sa poradiť s ľuďmi trpiacimi cukrovkou - mám priateľa, ktorý je diabetik a máva hypoglykémiu - viem že sa to pri tomto ochorení stáva možno aj niekoľkokrát do dňa, ale jemu sa stáva, že má po nameraní hodnotu na glukomery 1 alebo až nezmerateľnú hodnotu. Bojím sa aby neodpadol keď bude sám alebo sa mu to nestalo v noci. Stáva sa to 1 x do týždňa, resp. 1 x za 2 týždne. Zrejme je to nepomerom podaných jednotiek inzulínu a stravy...? No chcem sa vás opýtať či sa vám to stáva tiež takto "často", resp. či je to u diabetikov ešte v norme... Ďakujem.

...@...

Pavi: ešte jedna vec - tiež mi napadlo, že by bolo lepšie, keby si radšej trochu znížil dávku inzulínu aj za cenu, že cukor bude vyšší ako priemer...len neviem, čo je lepšie, resp. horšie z dlhodobejšieho hľadiska - časté hypogl. poškodzujú nervové bunky, dlhodobo vyšší cukor zas môže privodiť neuropatiu, nefropatiu, oslabenie ciev... Prosím ťa - približne ako dlho mal tvoj priateľ vyššie glykémie, s tým, že mu to ešte nijak neuškodilo, resp. aké hodnoty vtedy mal? Ďakujem.

RNG

Menej inzulinu a jest len jedla s nizkym glycemickym indexom, tj celozrnne a podobne, aby sa cukor uvolnoval velmi pozvolne, tak ako je to pre telo dobre.

Obcasne vyssie hodnotu cukru az do 12 ta neposkodia velm
i, ale nizsie ako 3 ti degeneruju mozog. Pri cukrovke DM2 ale aj DM1 telo napriek reciam lekarov predsa len vylucuje trochu inzulinu, ale nie dostatok
Inac napr 18 gramov cukru=1/10 molu by do 5 litrov krvi zvysilo hodnovu z o 20 milimol na liter
To je jasna matematicka zalezitost a predsa sa to nestane, tj cast cukru sa predsa len dostane nejak do buniek aj napriek tomu, ze "nemas" inzulin.

...@...

Ďakujem. Bude to zrejme tiež tou stravou a jej pravidelnosťou...okrem raňajok na to doteraz veľmi neprihliadal.

pavi

Dobry den ...@...
moj priatel ma diabetes skoro 3 roky. Zo zaciatku bolo vsetko v poriadku, ale asi po roku a pol prestal citit hypoglykemie. Ked sme to vsetko prebrali s lekarom, ukazalo sa, ze zije neustale s priliz nizkou glykemiou, co mu brani v tom, aby si v cas uvedomil hypoglykemiu, pretoze jeho telo ma na to menej casu. Priatel sa potom uz nesnazil mat radsej nizsie glykemie, ale trosku vyssie ako priemer a zacal pravidelnejsie jest a po urcitom case zasa zacal citit hypoglykemie. Takto som ovela pokojnejsia ja aj priatel.
Drzte sa obidvaja

DiabetikIvo

...@...,

píšeš, že výsledky u lekára sú v poriadku - veď aby neboli, keĎ má veľmi časté hypoglykémie, tak dlhodobý ukazovateľ kompenzácie - glykovaný hemoglobín (HbA1c) bude tiež super.

Diabetológ by mal vidieť aj jeho diadenník, ak si do neho poctivo zapisuje všetky namerané glyčky, alebo grafický výstup z glukometra ukazujúci priebeh glykémií...

Najlepšie je priebeh glykémií počas dňa zistiteľný pomocou senzora.

Na vyrovnanie hodnôt gykémie je veľmi dobrá aj aplikácia inzulínu pomocou inzulínovej pumpy.

Ale pre začatie pomocou pumpy musí ošetrujúci diabetológ veľmi dobre napísať zdôvodnenie nasadenie pumpy, lebo sa môže veľmi ľahko stať, že poisťovňa bude robiť s jej úhradou a úhradou infúznych setov robiť Tvojmu priateľovi problémy, tak ako ich robila jednému chalanovi, tiež s problémom častých hypoglykémií - viď. jeho príspevky na túto tému na facebooku: www.facebook.com

...@...

Skúsim mu navrhnúť glukózový senzor. No naozaj neviem čo tie jeho časté hypogl. môže spôsobovať. Cukrovku má už pár rokov, cukor si meria - má skúsenosti s tým, koľko inzulínu si má dať keď napr. športuje alebo aké jedlo je... Výsledky u lekára v poriadku. On mi tvrdí, že je to normálne - no mne to až také normálne nepríde - aj preto som sem napísala a chcem si nechať poradiť od ľudí, ktorí majú v tomto smere svoje skúsenosti. Keď sa mu cukor znižuje pomalšie príde na to sám - keď si vtedy namerá tak sa to pohybuje cca. 2,7 - 3,2. Keď mu klesne rýchlo to už nevie - na to prichádzam ja - iné(spomalené) reakcie, stav podobný opitosti - vtedy už má veľmi nízke hodnoty...

baby aviril

Len aby do toho septembra priatel vydrzal a neublizilo mu velmi to hypo.Rozkolysanie glykemie treba trpezlivo skumat a napravat aj skryte chyby.

DiabetikIvo

Časté hypoglykémie nie su v norme!

Treba zvýšiť frekvenciu merania glykémie počas dňa a noci a na základe získaných glykemických kriviek a analýzy denného reimu a príjmu potravy je možné nájsť závisloti... Ovšem treba dosť investovať na nákup prúžkov do glukometrov.

V prípade Vášho priateľa je najoptimálnejšie použiť glukózový senzor, ktorý meria glykemickú krivku počas celého dňa a niekoľko dní v kuse (teraz cca 6).

V kategorizácii zdravotníckych pomôcok, ktoá bude platiť od októbra 2011 by už mohol byť zaradený senzor fy Dexcom aj s vysielačom a prijímačom údajov zo senzora a možno sa dovtedy podarí aj firme Medtronic dať zaradiť jej systém kontinuálneho merania glykémie do zoznamu kategorizivaných pomôcok.

V septembri má byť na Ministerstve zdravotníctva rokovanie s predstaviteľmi ministerstva, poisťovní a výrobcov/dodávateľov systémov kontinuálneho monitoringu glykémie. Výsledky z tohto rokovania budú zapracované do kategorizácie ktorá bude platiť buď od októbra, alebo od januára budúceho roku.

Držím Vám a Vášmu priateľovi palce.