Študium prava

Student231

takze beskyd, uz mam po skuske, ale este neviem vysledok, ale mam pocit, ze by to mohlo byt na Ecko, kedze nas neskusala Kosiciarova, ona ma nanestastie posledny mozny termin, cize sa urcite na nas vysanti, ale dufam, ze ja uz nebudem musiet ist na jej termin, vysledok bude az zajtra, tak potom dam vediet, ale viac sa teraz bojim statnic, lebo presne ako hovoris Zloch tento rok presiel k nam do TT a kazdy sa boji...on plus ona na statniciach, no zbohom :)
ale musim to dat , inac by to boli 3 stratene roky studia...
a aj tak clovek sa nadrie ako kon, a po 5 rokoch nas skola vypluje do zivota bez nicoho../:
kiez by som mal o tom informacie, ked som sa ja rozhodovl o VS, urcite by som menil za hocico ine...

jajka001_

pozitiva su ze mas vobec nejaku vysku a ak budes mat stastie a podari sa ti najst dobre miesto tak budes mat vyssi plat ako bez vysokej, mozno :)jaaj a este ze si ta ludia viac cenia, ze aha, pani pravnicka.

luckaaaaaaa

Prosím, napíšte tu aspoň nejaké pozitívum. Ako sa máte, keď ste vyštudovali. a čo vám štúdium prinieslo. Alebo aspoň motiváciu pre štúdium.. Lebo po tomto všetkom žiadne pozitíva nevidím.

luckaaaaaaaa

Ahojte. Ako čítam toto fórum, začínam mať pochybnosti, či robím dobre to, čo robím. Dala som si prihlášky na právo aj do BA, TT, do BA aj externe pre istotu, pretože som vždy vedela, že chcem študovať právo a neskôr byť advokátkou - ak by sa mi to podarilo. Dala som si aj preto, že mi nejdú jazyky a myslela som si, že tu ich moc neuplatním - čo je asi veľká chyba. Ja len dúfam, že ak budem mať prax v tomto odbore (ke´dže ju mám kde vykonávať), hádam sa mi podarí nájsť nejaké zamestnanie. Pretože študovať 5 rokov ťažkú školu a byť bez uplatnenia, robiť nejakú robotu, na ktorú nepotrebujem ani strednú školu, to nechcem, ale nechce to nikto. Teraz rozmýšľam, kde ešte ako poistku podať prihlášky. No na niektoré je už neskoro...

beskyd

pocuj, ku vam nahodou nesiel Zloch na katedru spravka tento rok?:)) lebo u nas fungoval dost dlho a kazdy sa mu chcel vyhnut vzhladom k sposobu jeho skusania a hodnotenia a som pocul ze siel prave do TT.. takze to by ste mali kosiciarovu aj zlocha, no drzim silno palce kamo:) nezabudnem ako sa ma na statnici spytal ako sa deli v procese ta koncentracia konania. nie ze co to je a kde to je, to by bolo v pohode, ale ako to deli teoria, mu hovorim ze to nie je nikde v ziadnej knihe a on zadelil ze to prof. tothova hovorila na prednaske:) sranda je v tom ze ta tam v tej komisii ani nebola vtedy takze som nevedel ci sa mam smiat alebo po nom nieco hodit rovno.. to teda nie je moc vyhra, zrusili vam jazyky a prisiel zloch.. vravim, co som chodil po skole po kadejakych pohovoroch, skoro vsade chceli minimalne anglicku pravnu terminologiu, aby si ovladal vocab a formulacie pouzivane v zmluvach.
.
inak co sa toho zabudania tyka, ono to mas tak, zabudas to, co sa ti k nicomu neviaze a nevies si pod tym nic predstavit. ja som napriklad este pred praxou brigadoval vselikde, kladol si otazky typu co ked toto rozbijem, mozem mat prestavku, moze ma vyhodit sef zo dna na den, mam narok na stravu, dovolenku a pod. a potom ked sme mali pracko, dostaval som na tie otazky odpovede, okrem toho sme mali dobrych ucitelov na toto, to som si preto pamatal este dlho. lenze ked sa ucis metody a formy verejnej spravy, kadejake principy jej vystavby, spravnu vedu, archivnictvo, registratury, konanie o zhode a podobne veci tak ani poriadne nevies co to je, naco to je, to sa beznemu cloveku k nicomu neviaze a zabuda sa to okamzite ako ked sa naucis cisla v telefonnom zozname. aj advokati hovoria ze je toho zbytocne vela, potom clovek sa v tom kvante veci len straca a stava sa ze niekto vie odrapkat definiciu registratury (hoci jej nerozumie) ale nevie ani vypocitat uroky z omeskania.
.
no, a pokial ide o ludi po skole, nejak extra s nimi neudrzujem kontakty, ale niektori vyuzili ze maju rodicov advokatov a robia u nich koncipientov pripadne ostali robit u advokata kde praxovali cez skolu, ako som vravel, niektori isli do policie, na prezidium alebo ako vysetrovatelia, sem tam vyssi sudny uradnik, ministerstvo, miestna statna sprava, koncipient po znamosti, banka (zazil som 4 kolove vyberko v slsp, teda ja som skoncil v tretom, heh.. a aj to bol pp na dobu urcitu 1 rok)... firmy chcu top ludi po kazdej stranke, advokati zhanaju klientelu aj cez svojich zamestnancov, vsade sa ludia tlacia cez znamosti. potom je dost nezamestnanych, v tescu, v zahranici alebo doma makaju fyzicky, pripadne si pritom dorabaju tusim MBA alebo take volaco.. okrem toho poznam jedneho chalana co studoval simultanne medicinu a pravo v pohode, bol jeden z top studentov na oboch skolach:D potom druheho co studoval pravo v blave aj vo viedni, pritom mal este robotu, s takymito ludmi ked ma clovek sutazit pri uchadzani sa o pracu tak dakujem pekne:D pocul som ze jedna baba co ovlada 3 jazyky slusne, sikovna chytra s praxou rozosielala maily do advokatskych kanclov tusim do 50 - 60 a dostala odpovede z 3 v tom duchu ze mozno, uvidime, dakujeme za zaujem..
.
v kazdom pripade vela stastia zajtra na skuske a pozdrav zlocha:) a daj vediet ako si dopadol

Student231

beskyd, studujem v Trnave a presne ako hovoris, to spravko to je strasna vec, akurat zajtra mam z neho skusku) a to je jedina prekazka k statniciam, tak verim, ze uz zajtra bude uspesne potom, ale presne ako pises, je to velmi narocne, same abstraktne veci su v tom, clovek sa nieco nauci v jeden den a hned na druhy uz nema sajnu co sa ucil predchadzajuci den, ciste biflovacky, nic poriadne do praxe,(katedru jazykov nam zrusili, sak asi podla nich sa pravnici nepotrebuju ucit jazyky, takze jedine sukromne jazykovky nam zostavaju ako moznost naucit sa jazyky popri skole, ked uz ona neponuka taku moznost) a co sa tyka este toho spravka, tak to sa hned zabudne a k tomu tie stresy to je nenornmalne na nervy a psychiku.../:
a s tym Mgr tiez suhlasim s tebou, ze Bc je o nicom, ale ked si predstavim dalsie dva roky stresov z tychto skusok, tak to tiez nie je jednoduche... a v zahranici myslim, ze neuznavaju nase tituly, takze sme aj tak odrovnani..
a co sa tyka tej roboty, ako advokat alebo sudca, to ma vobec nelaka, ja si neviem sam seba predstavit v takejto pozicii, tak ja len verim, ze kedze pravo je siroky odbor, ze si najdem nejaku pracu aj mimo tychto oblasti aj ked ani to nie je v dnesnej dobe lahke, ale najradsej by som siel do zahranicia..
a zmenit odbor sa mi uz neoplati, kedze uz som tretiak, uz to jednoducho asi musim nejako dotiahnut do konca, a potom sa uvidi co z toho bude, sice nijako pozitivne to ja nevidim../:
a zaujimalo by ma este okrem ineho, co sa tyka tvojich kolegov zo skoly, oni si nasli robotu v prave, alebo teraz robia uplne nieco ine? daj mi nejaku aspon minimalnu nadej, ze buducnost nebude az taka cierna :)

beskyd

ale ak sa rozhodnes pokracovat, odporucam hned po bakalarskej statnici vrhnut vsetko usilie do zhanania praxe. rozosielaj maily vsade, volaj, pis, asi najskor k tym advokatom lebo stava sa ze si studenta nechaju a ked je uz mgr. tak tam funguje ako koncipient co je sice robota a cesta s mnohymi negativami ale je to celkom perspektivne do buducnosti, nielen z toho pohladu ze po 3 rokoch mozes byt sam advokatom ale po nejakych 2 - 3 rokoch naberies skusenosti a mozes skusit stastie v bankach, firmach, v podstate hocikde, pred absolventom tak budes mat slusny naskok. len je dobre nenatrafit na totalneho kretena, heh:))

beskyd

hej hej, oba su z oblasti prava, ale dufam ze bude aj lepsia robota a hlavne mimo BA.. pracuje sa na tom:) len ako hovorim, polroka od promocie som robil manualnu robotu na ktoru som nepotreboval ani maturitu, kopec ludi je po skole doma, niektori aj rok.. a pritom to nie su ziadni hlupaci. najma mimo BA je to s pracou dost bezutesne.. inak bakalar ti je podla mna fakt na prd, dorob si aspon magistra lebo tusim s bakalarom mozes robit akurat v statnej sprave nieco, aj to je len teoria lebo ak nebudes mat tlacenku a bude na vyberku 100 magistrov a ty bakalar tak neviem neviem, to uz by som sa na to bud uplne vykaslal alebo dokoncil magistra, teda druhostupnove vzdelanie, s tym mozes robit teoreticky vsetko, sak aj sudca moze byt mgr... doktorat je uz potom skor viac o nejakej prestizi ako o moznostiach sirsieho uplatnenia. sak v tretiaku mas teraz statnicu zo spravka nie? lebo aspon na PFUK byva teraz v tretiaku spravko (co je inak super lebo vracat sa k spravku po 2 - 3 rokoch v piataku nebolo bohvieco... dynamicke odvetvie, stale sa to meni okrem spravneho poriadku a toho akademickeho balastu to treba odznova prechadzat + clovek vsetko zabudol za ten cas) ber to tak ze ked to das tak si podla mna z najhorsieho vonku:)) to uz by som sa fakt nechcel ucit... najma nie na PFUK. sice obcana je tiez vela ale to sa da aspon citat a chapat to, ma to logiku, je to menej abstraktne ako spravko, rovnako trest a volitelnu uz nejak das. neviem na ktorej si skole ale kvoli statnici z obcana by som v ramci semestrov odporucal dat si volitelne predmety rodinne pravo a pravo dusevneho vlastnictva z toho dovodu ze aspon u nas to dali do obcana na statnicu:)) takze sme v ramci statnice z obcana mali otazky zo vztahov upravenych v OZ, OSP, exekucnom poriadku, zakone o rodine + teoria, historicky vyvoj, a z PDV a ti co sme PDV nemali absolvovane na postupovke sme z toho isli osediviet lebo to boli komplet nove veci:) inak co sa praxe pocas studia tyka, dalo sa aspon v BA najst pred 2009 celkom v pohode, najma ked si vedel jazyk aspon anglicky. ja som si nasiel prax v advokatskej kancelarii v roku 2006 relativne rychlo (dost to pomohlo po skole..) ale take casy sa uz minuli myslim. preto som na uvod napisal ten prispevok lebo to je uz tak zufaly smer dneska ze citim moralnu povinnost vystrihat ludi pred skutocne nezavideniahodnou situaciou lebo viem co je drvenie na statnice a 5 rokov na skole, (na ktoru mam tiez svoj nazor ale to je jedno), ucenie sa na skusky ked treba byt 6 - 7 hodin denne v robote aj cez skuskove ..a potom kopec ludi ma diplom ale de facto su maturanti a mozu ist robit dakde na recepciu do hotela alebo dokladat tovar.. zlyhal v prvom rade stat, 6 vysokych skol pravnickeho zamerania na tak malom uzemi to je nonsens v rovine logiky, ale realita na slovensku.

Aja02

Uf, ľudia veľmi vám teda nezávidím. Držím palce aby ste našli uplatnenie. Ja študujem IT, tak že dúfam, že taký problém mať nebudem.