Študium prava

javor24

wauu, teda uz som aj zabudol, ze som tuto temu zakladal pod nickom Student231..
teda ubehli dva rokyodvtedy a o par mesiacov ma cakaju statnice a koniec pätrocneho trapenia..
ked sa zamyslim nad tym co mi dali tychto 5 rokov studia, tak viem vymenovat milion negativ, a skoro ziadne pozitiva, okrem znizenia sance dostat alzheimera, kedze pamät si pocas tychto rokov neuveritelne vycibrite..
ale inak ak by sa raz moje deti chceli rozhodnut studovat pravo, tak ich v momente vydedim..

paprickaaa

Ahojte, velmi ma zaujala tato diskusia. Ja tiez studujem pravo v TT, ale iba prvy semester a pravdepodobne sa nedostanem ani do druheho. Studujem externe a pritom pracujem na sude a uprimne vam poviem, ze 3/4 veci ani nebudeme potrebovat z celeho toho nasho prava. Ja sa ucim na skusky, nespavam a ani za nic ich neviem spravit, takze tak...

jwallamukhi

Zdravím, ja takisto študujem právo ale na Masaryčke. Som zatiaľ len v prvom semestri ale rozmýšľam nad tým, či som neurobila chybu. Myslíte, že diplom z tejto školy mi môže pomôcť alebo bude skorej na škodu keby som mala záujem pracovať v oblasti práva na Slovensku? Vážne uvažujem nad tým že prejdem na úplne iný odbor kým ešte nie je neskoro.

jwallamukhi

Zdravím, ja takisto študujem právo ale na Masaryčke. Som zatiaľ len v prvom semestri ale rozmýšľam nad tým, či som neurobila chybu. Myslíte, že diplom z tejto školy mi môže pomôcť alebo bude skorej na škodu keby som mala záujem pracovať v oblasti práva na Slovensku? Vážne uvažujem nad tým že prejdem na úplne iný odbor kým ešte nie je neskoro.

bash.ka

ahoj. tiez mam zaujem o pravo, a chcem sa spytat, nezalezi dost aj na tom aku skolu si vyberies?
lebo ja chcem ist na masarykovu do brna, a pocula som ze odtial maju ziaci slusne uplatnenie. tak isto by som chcela ist na studijny pobyt do francuzska alebo belgicka (kedze teraz chodim na fr. bilingvalny gympel) a mozno si popri prave spravit aj externe ekonomicku un. v BA. je to blba kombinacia?? :/ resp. ktory odbor manazment/ekonomia/pravo je najlepsi na uplatnenie sa v zivote??? dakujem

mikella

a ešte som chcela povedat že dneska už aj murár zarobí viac ako právnik my sme prerabali dom aj zahradu a tie sumy načo študovatrobme zahrady alebo stierky nabalime sa viac

mikella

aj ja som absolventkou práva som na materskej a teraz zistujem čo potom a zistujem že nič bez praxe a jazyka a nezabudnut na vodický robit vlastne nemožemešte si chcem robit doktorat a neviem čo potom dalej také platy že načo som študovala teda musim sa začat obracat ak asi chcem byt naozaj pravnička ale kde je najlepší plat najmenej stresu a klud

beskyd

treba vstupit do strany:)))
.
korzar.sme.sk
.
:)
.
a blahozelam k spravku samozrejme. s tym zahranicim to ma svoju logiku len nezabudaj ze s pravnickym vzdelanim ak si nebol na nejakom vymennom pobyte dakde si v podstate nekvalifikovana pracovna sila, pravnikov maju vsade dost na to aby boli odkazani na absolventa slovenskej skoly. a ked si pozries zarobky nekvalifikovanych robotnikov v rakusku a vs vzdelanych ludi v statnej sprave na svk alebo koncipientov na svk tak ta to akurat pohne smerom s tou skolou prastit... fakt si v prvom rade skus najst hned po statnici prax, robotu v odbore aby si sa aspon dakde dostal na pohovor a dostal sancu ukazat sa... a tiez by bolo dobre zohnat si nejakych partakov s ktorymi mozte v BA zdielat potom prenajaty byt ak v BA nemas rodinu u ktorej by si mohol byvat... lebo takto poznam par ludi co tak funguju lebo sami by ten najom poriadne neutiahli, s odratymi usami o chlebe a vode mozno... a jasne, jazyky. odporucam zohnat si na tento ucel knihy od marty chromej new introduction to legal english, su 2 diely pokial viem, mas tam vocab k jednotlivym odvetviam prava, ale potreboval by si este vzory zmluv v oboch jazykoch, aspon tych najcastejsie sa vyskytujucich zmluvnych typov ako kupna zmluva, zmluva o dielo, pracovna zmluva, prikazna zmluva, najomna zmluva, zmluva o uvere... + kontakty, kontakty, kontakty... zialbohu, tak to dneska funguje. drz sa

Student231

tak beskyd, uz viem aj vysledok zo spravka, a moje stastie je pozitivny, urobil som ho, ale este stale ma to iste caka na statniciach ustnou formou, takze aby som to cele nezabudol budem si to musiet este cely mesiac v kuse opakovat, lebo az podozrivo rychlo to vyprcha z hlavy...
tak hadam aj statnice budu mat takyto pozitivny vysledok, nastastie prijimacky na magistra nemame, tak hadam to bude len formalita, a este nejako pretrpiet tie dva roky a potom pride asi to najtazsie najst si pracu, ale toho sa uz teraz desim, v rocniku je nas cez 450 a to len v TT, ked nas skonci magistra cca 300 ludi tak to je ake kvantum, a to nepocitam este pravnikov v KE, BB a dvoch skolach v BA a Sladkovicove... kde sa ti ludia podeju? to si neviem ani predstavit..
najlepsie by bolo sa nejako poistit, ale keby clovek vedel ako, jedinu moznost vidim v uceni sa cudzich jazykov hadam to pomoze po skonceni skoly, ked uz uplatnenie nebude na Slovensku..

beskyd

takych nas je viac co by sme sa rozhodli inak.. ked mas 19 a ides na vysku, to je taky blby vek ze clovek si chce kdeco dokazovat, vidi ze na to ma ale chyba nadhlad, aj ked vela veci sa neda vediet dopredu. teraz ked vidim ako chlapik niekde v krasnom kraji na orave ma remeslo bez vysky, krasny dom, zivi rodinu v pohode, ma krasnu zenu a zblnka mu potocik pod oknom tak mi tych 5 rokov na prave pride ako prdnutie do prazdna lebo ledva nieco zozenies v blave po dlhom hladani, makat mozes potom od rana do vecera, vsade kolo teba spina, smrad, hluk, bordel a kadejaki kreteni a ked chces dakde aj byvat okrem pentagonu a kopcianskej tak mozes zistit ze to bude chciet este druhy job aby si to vobec mal z coho platit ak tu nemas rodicov. aj dneska som robil cely den skoro zmluvu ktora nikde neni upravena (to su tie atypicke zmluvy podla § 51 obcana resp. 269 obchodu), musel som k tomu nastudovat zakony a vyhlasky o ktorych som ani nevedel ze existuju doteraz a da sa povedat ze mam toho aj celkom dost, heh, mozem si dat rozok s treskou, pivo a ist si lahnut:) tak daj vediet ako si obstal ale aby som nebol zase taky negativista, fakt to mas dobre aspon v tom ze mas statnicu zo spravka vlastne hned po postupovkach a mas to cerstve v hlave a budes s tym mat az do skoncenia skoly pokoj, do praxe ti aj tak netreba 80% z toho, mozno tak spravny poriadok (ale ten je aj tak v poho), zaklady zo spravneho sudnictva, uzemne a stavebne konanie, kataster, zivnosti..