KOLONOSKOPIA-obavy

Príspevok v téme: KOLONOSKOPIA-obavy
emili

Vie mi niekto /najlepšie odborník/ odpovedat na otázku, či je možné pri nedostatočnej hygiene na kolonoskopickom vyšetrení /príp. aj pri rektoskopii/ preniesť tiež nádorové bunky z jedného pacienta na druhého a ochorieť tak? /prenosom priamo do čreva alebo aj ďalej krvonou cestou a následným uchytením/, poprípade i použitím tej istej toalety po kolono vyšetrení, ak by tam ostali nespozorované hvyšky hlienu, či krvi? /pretože pri pokusoch na zvieratách sa im tieto bunky tiež musia inplantovať. Čítala som tiež, že jedným z možných rizík pri týchto vyšetreniach je aj infekcia...Tiež by ma zaujímalo, či sa ten istý videokolonoskop /aj rektoskop/ používa na vyšetrenie všetkých pacientov objednaných v ten deň a aká je sterilizácia či dezinfekcia týchto prístrojov /ako a čím, a tiež či je to dostatočné aj na zničenie nádorových buniek. Prosím o príspevky, aj odborné vysvetlenie. Ďakujem

emili

ethel:tiez som sa s hrozou docitala, ze 18 druhov/typov/rakoviny, je infekcneho povodu/virusy, bakterie, parazity../. V dalsom clanku som zas citala ze 15 az percent vsetkych rakovin maju virusovu etiologiu. to je strasne.to by znamenalo, ze su prenosne a mozno sa nakazit aj pri beznych vysetreniach , aj v zivote.Vies mi to vysvetlit?nedocitala som sa ale nikde ktore typy/druhy/ rakoviny to su, a tiez ci moze takto vzniknut aj rakovina v crevach/a rekte/. alebo ten polyp vznikne posobenim tychto patogennych mikroorganizmov?a niekedy ani nevznika vraj z polypu, ale priamo-kedy? pri tych infekcnych typoch sa to da zistit este skor kym sa to vyvinie/teda ci su priznaky infekcie ktora sa da este liecit, kym nie je zhubna/ alebo az ked je uz neskoro a vzniklo to nadorove ochorenie?

emili

ethel:tak si predstav, ja som uz nasla v bratislave v jednom gastro centre-ak xces napisem ti adresu-teda ked si xces precitat,ale je to plne hradene pacientom, aspon tak som poxopila.a v cechach to hradi poistovna?je to tam bezne vysetrenie?este viem, ze v bratislave vysetruju colon aj na CT-virtualna kolonoskopia, ale tiez asi nie hockomu, teda nie bezne.a na tu kapsulovu endoskopiu myslis ze nie je potrebna ziadna priprava pred vysetrenim?

emili

ethel:sranda, videla som o tom dokument asi pred 4 rokmi ze v buducnosti sa tak bude vysetrovat. myslela som ze tak o 20 rokov... len asi to este nie je bezna metoda a u nas... tiez to musi byt asi aj financne narocne, ked je ta mikrokamera len na jedno pouzitie

emili

ethel:zabudla som, xcela som ta poprosit, ci mi mozes blizsie vysvetlit co je to kapsulova endoskopia /prehltnutelna kamera/, ako to vyzera, ako to prebieha a co sa tym vysetruje, a ci aj u nas.dakujem

emili

ethel:fíha, dakujem za pocetne odkazy, xvilu mi bude trvat, kym sa k tomu dostanem, aby som si ich vsetky prezrela, teraz nemozem.ozvem sa teda az potom.vdaka, ahoj zatial