Požadovaná funkcia je prístupná iba pre administrátorov

Nevládzem sa učiť na skúšky

Príspevok v téme: Nevládzem sa učiť na skúšky
študentka1VS

Som prváčka na výške a čaká ma 5 skúšok. Tá škola je moj splnený velký 6 ročný sen. Ale to množstvo učiva ma ubíja. Proste nevládzem .. Neviem si to zapamatať,neviem nájsť systém, viem len to ,že nevládzem ...Vedela som ,že to nebude ľahké ale toto..Každým dnom sa to blíži a mna chytá panika!!!
Ako to robíte vy čo študujete na VS ?
Ďakujem za Vaše rady!

Mišo21

Základná technika ako sa efektívne učiť je VYTVORIŤ OSNOVU TÉMY.

Prínos osnovy spočíva v kvalitnom zapamätaní a vyššom porozumení. Pretože z informácií zachytených v štruktúre vznikne GIGANTICKÁ ASOCIÁCIA. Navyše vzťahy medzi informáciami budú prehľadné.

Na začiatok si vezmi si pero a papier. Na vrch strany napíš nadpis témy. Pod neho zaradom spíš kapitoly aj s podkapitolami a podnadpismi. Kľudne aj na 2-3 strany A4. Zaberie to najviac 10 minút. A ku každému bodu 1-2 vety ako zhrnutie hlavnej myšlienky.

Počas učenia odporúčam postupovať tak, že budeš mať štruktúru nestále pred očami – vedľa knihy či poznámok a budeš sa z nej učiť jeden bod za druhým. V závere učenia by si mal vedieť štruktúru v podstate naspamäť.

Text pre každú nižšiu štruktúru by mal byť menší a s väčším odsadením od kraja. Super je vyfarbiť štruktúru. Dojmy budú intenzívnejšie, čo vyústi do kvalitnejšieho uloženia.

Ako štruktúra funguje? Veci, ktoré spolu logicky súvisejú si pamätáme lepšie než nesúvisejúce dáta. Aby sme si vedomosti udržali, pomôže zoskupovanie, štruktúrovanie a zhrnutie. Bráni to tomu, aby naučené info zmizli v sivej zóne mozgu.

Vyskúšaj a zažiješ ;-)

Ďalšie techniky ako sa učiť nájdeš tu:
bezbolestneucenie.sk

ANDREA K

Ahoj, ja som na medicíne a viem čo to je nemať chuť k učeniu niekedy keď vieš koľko ťa toho čaká. Poradím ti: zvoľ si systém. A to: pravidelný niekoľko hodinový spánok je nutný (tie kraviny pred skúškou nespať ťa maximálne degradujú na skúške) Roztrieď si učivo a nauč sa trochu oddychovať. Sama s tým mám problém ale snažím sapretože nočné učenie nie je najvhodnejšie.

Keď ťa to učivo doslova ničí prejdi na iné a potom sa k nemu vráť

debilka

Sestra je prvacka tiez, na zubarine v Olomouci. Mala skusku z chemie, chybalo jej pet bodov. Potom mala druhu skusku, chybalo jej 4 body. Teraz v stredu bude mat poslednu, ak ju nedá, smola.
Proste sa nikdy nevzdavat, nedas na prvykrat, dáš na druhy alebo treti. ;)

Sp

zdravim studujem na Tu. socialnu pracu a ako stale niejaka picananu nadava ze je lahka a neviem co za pi.. ja som si to dala hlavne preto ze to chcem a nie preto ze to je lahke tak sakra uz prestante pisat pico.. na soc. pracu ked neviete ako to ludia beru a tu opisujes ako mas VS. prosim ta ked sa clovek uci moze ist kam chce

majkazz

ahojky, ja toto vsetko doverne poznam. vystudovala som tazku vs (uz som za vodou, xvalabohu :)), a v tretiaku mi krachla imunita, bola som stale unavena, pridala sa k tomu soc. fobia. na ucivo musis ist postupne a systematicky. ak mas viac skusok naraz, doobedu sa uz na tu, kt. mas najskor. okolo obeda si daj hodku pauzu, napapaj sa, precitaj si daco, pozri serial. poobede sa uc na tu dalsiu skusku, podla moznosti by malo ist o nieco, co sa nie velmi tematicky podoba na veci z doobedia. ked citis, ze mas dost, daj si zas pauzu. vecer sa vrat k veciam z doobedia, aby si si utriedila veci v hlave, zopakovala si. pred spanim si precitaj zbezne veci, kt. sa budes venovat na dalsi den - u mna to fungovalo tak, ze som si dost veci z vecera rano pamatala. a hlavne si zrataj material, ktory mas zvladnut na skusku, a vtdel ho poctom dni, a dodrziavaj denny plan. den, dva pred skuskou si nechaj len na opakovanie, nie na dohananie toho, co si nestihla. plus cez semester si rob dobre poznamky, ak na prednaske nestihas, prepis si ich vecer, kym ich este mas v hlave, do citatelnej podoby. ja som si ich stale vyskrtavala farebnymi fixami, mam fotograficku pamat :).

tot moje zasady, skoncila som s cervenym diplomom, takze su overene. a tiez som mala v priemere 7, 8 hodnotenych zapoctov a 5, 6 skusok za semester, seminarky ani neratam.

drzim palceky :)))

študentka1V

No takže takto pred rokom to bolo u mna fakt moc hustéé, až sa čudujem ako som to všetko zvládla. V letnom som ale nezvladla jednu skúšku a prenášam, čo už.. Teraz mám zasa 5 skúšok, 2 už mám a 3 hrozné ma ešte čakaú.
Snád to dobre dopadne :-)

*inko

Siti Ice Tea
Neznasam, ked niekto tvrdi, ze vsetko zavisi len od kontaktov... ano jasne, ten kto ich ma je za vodou, ale to este neznamena, ze ten chudak, ktory ich nema (napr. ja) musi byt hned strateny...ja budem mat pracu aku chcem, pretoze ma vezmu, bodka. Presvedcim ich o tom, ze investicia do mna sa oplati :P a to nie som zrovna typ, co ide cez mrtvoly. Takze vyhovarat sa na kontakty nekontakty je uplne zbytocne... ked sa vies predat a mas cosi v hlave tak sa po tebe zaprasi..a to aj bez ohladu na skolu

matoooooo

Čááááu

No pozri mas iba 2 moznosti bud sa na to dáš a zamakáš veelmi alebo sa na to vykasles a budes v zivote pokracovat normalne dalej, budes robit veci ktoré Ti idú a robia radosť. Jednoducho niekto to quantum učiva strávi iný nie a ukončí studium , a dalsiemu z toho prepne a spraví si vylet na psychiatrii. Hovorim z vlastnej skusenosti lebo som cestvy absolvent TU. Nic sa nedeje a v dnesnej dobe ci mas titul alebo nie, je tak zhruba jedno dolezitejsie su znamosti. Ine to uz je keby si studovala medicinu alebo pravo ci vojensku akademiu a iné odbory čo majú CVENG.
SAMOZREJME NIE JE VYSKA AKO VYSKA! ale to vies isto.

Systém v tom vsetkom si musis najst Ty sama!!! Ucit sa len dolezite veci ktore TY povazujes za nutné, pripadne ak mas echo od iných co bude na skuske, daj aj na svoj siesty zmysel.) niekedy ti fakt dobre poradí!!! zisti si od starsich co daný profesor vyzaduje na skuske, mozes vytasit zenske zbrane.) hlboky vystrih pripadne nejaka kratsia suknicka AK VIES ZE PROFAK IDE PO TAKOM.))), pripadne na co je velmi haklivy, zistit otazky z minuleho roka aby si aspon trosku bola v obraze, musis SNORIT pytat sa druhych co ako bolo na skuske ak mali pred tebou termin atd...alebo to zmaknut cez tahak fakt ked uz si paf z nejakeho predmetu jednoducho aj to je moznost.)
Pri tahaku musis byt sebavedoma suverenna, chladna ako vrah.) a drza ako voš.) a robit iba tie spravne pohyby a grimasy. NESMIES sa bat nie toho ze nespravis.) ale ze ti niekto čapne tahak a to niekedy znamena dalsi termin az o rok. Do kazdej skusky chod NAPLNO rob vsetko preto aby si ju mala za sebou ci je to dovolene ci nie ak sa da opisat opis ci pouzit tahak.
A JEDNO Ti poviem NEDÁ SA NAUČIŤ VŠETKO Z KAŽDÉHO PREDMETU takze nebuď ani perfekcionistka jednoducho sa to nedá aspon na mojej skole sa to neda.

HLAVNE nesmies byť vyklepaná BOZE CO TERAZ KED NESPRAVIM? Tak nespravim na pravy spravim na druhy ci tretí a ked nespravim tento rok spravim nabuduci musis kalkulovat so vsetkym...,mnohí profaci ak budes snaziva daju aj viac terminov ale to musis vybojovat TY!!! Proste ber to s kludom nejde o zivot nemas co stratit len si prilepsit. VYSKU MUSIS BRAT AKO CERESNICKU NA TORTE V ŽIVOTE. Nesmies si preto robit tazku hlavu. To nie je stredná skola co si musela zmaknut a spravit ju zubami nechtami.

No v tvojom pripade to moze byt aj chaos z noveho prostredia. Najdi si novych kamosov (spoluziakov) ver mi s nimi to ide lepsie. Vies ale najlahsie ucivo mas teraz a este v letnom semestri. Nasledujuce bude uz iba tazsie trosku.)

Este par rad k uceniu:
1. Pouzivaj zvyraznovacie fixy lepsie to potom padne do oka a hlavne do hlavy
2. Píš si na papier ked sa ucis ako keby si bola na skuske.
3. Hlavne sa nicim neznervoznuj a maj klud ked sa ucis. sustred sa na to
4. Pripadne si to nahraj a pocuvaj trebars pri cestovani do na intak...
5. HLAVNE SA NEUC VSETKY PREDNETY NARAZ!!!

TAK VEEEEELA ŠTASTIA !!! nech sa darí

Ak by si chcela dalsie info, AKO NA TO? pis na maila

atm

asi si prvacka, takze sa neboj, ten stres je len kvoli zmene oproti strednej, zvyknes si a zachvilu to budes vnimat uplne bezne. a zapamatavaj si len klucove slova a terminy, problematike len pochop. neuc sa ako na strednej nejakym biflovanim - to je zbytocne a nikto to od teba ani nechce, pretoze to nie je ani na nic dobre

Najčítanejšie články