Smrt, co potom?

Asad

doubledog napisal/a

Mnohe pozorovania svedcia o tom, ze po smrti nieco z nasho vedomia pokracuje.

je to pozorovatelny a do istej miery aj preskumany jav.

Čo keby si skúsil/a byť konkrétnejší/ia. :))

doubledog

ten priklad som pouzil hlavne pre nazornost.
a vobec nepopieram to, ze ludia si vytvaraju rozne nazory, to je evidentne.

lenze ide o to, ze smrt a posmrtny zivot moze byt (a aj je) predmetom skumania tak ako cokolvek ine, k comu v nasom svete dochadza.

tieto vyzkumy prebiehaju aj v sucasnosti.
a vysledky su v skratke taketo:

- cast vedomia po smrti pokracuje,
- clovek si vie spomenut na udalosti, ktore sa stali pred tym, ako sa narodil,
- mrtvi ludia dokazu za istych podmienok komunikovat so zivymi.

takze v ziadnom pripade neplati, ze kazdy nazor je rovnako spravny, o smrti toho vela nevieme, ale nieco predsa.

vebe

Pouzil si podla mna nespravne prirovnanie.V sucasnosti niet pochyb o tom, aky je tvar zeme, lebo to vieme presne zmerat, zem je konkretna hmota, je to nieco hmotne, co ma svoj tvar, hmotnost, rpzmery a tak. Posmrtny zivot je nieco co nikto nikdy neuvidi a nezmeria. Preto to bude vzdy iba vec nazorov a dohadov a nebude sa dat povedat, ktorz je spravny, viac spravny, menej spravny. Jednie, ze by raz niekto vedel nieco take ako je zivot zhmotnit a vedeli by sme to vidiet, merat, hmatat, vazit a tak. Vidis, aj ty tazko prijimas fakt, ze kazdy si vytvarame vplyvom okolnosti zivota svoj postoj k smrti. Niekto povie, ze sviecka zhasla, niekto si povie, ze po smrti sa proste odpoji antena, signal zmizne a uz nie je nic, niekto veri v reinkarnaciu, niekto veri, ze tu mame kazdy nejake poslanie a ked ho splnime nas zivot sa konci (aby si vedel vysvetlit napr umrtie v mladom veku), niekto veri, ze dusicky dalej v nebicku zostavaju. Smrti totizto prilis malo rozumieme, preto je tolko nazorov a postojov. Kazdy je rovnako spravny ako je aj chybny.

doubledog

ano, nazorov a teorii je dost.
ale ide o to, ktory z nich je pravdivy alebo aspon co najblizsie k pravde.

tak ako nazorov na tvar Zeme bolo tiez viacero, dnes uz vieme, ze je gulata. a ak si niekto mysli, ze je plocha alebo duta, je na omyle. tvar zeme proste nie je otazkou viery.

a podobne je to v otazke smrti a posmrtneho zivota.

janab

Po smrti nie je nič, tma..ničota.
Z tela odíde energia. Energia = duša. Veriaci vedia, že Boh stvoril človeka a vdýchol mu dušu , teda energiu, aby žil..Vdýchol, teda vzduch, závan...Toto pri úmrtí zmizne a rozplynie sa ktovie kam...duša = energia opustí telo..dnes ešte možno len tušíme v akom stave a kam..Ak sme ateisti, tak veríme len tomu, že smrť je koniec a teda nič potom..normálny kolobeh života..starí a chorí odídu zo sveta, na svet prídu noví ľudia...Aj veľkí ateisti , ktorí boli vo vesmíre, alebo sa zaoberajú nebeskými telesami, dnes však priznávajú, že sa stali veriacimi...niečo tu je, ale nikto nevie, či je to Boh, alebo sila, ktorá toto všetko dala do kolobehu..celý vesmír a telesá a život na nich...treba si uvedomiť, že tu nie sme určite samy...len sme veľmi od seba vzdialení a to je dobre..každý baží po spoznaní nových galaxií a spoznať život na iných planétach..nikto sa ale nepozastaví nad tým, že tie iné formy života by nás mohli zničiť...proste jedna veľká neznáma..a netreba sa báť smrti..to je už nič..treba sa báť bolesti pri odchode zo sveta..niekto sa odpúta rýchlo, niekto veľmi pomaly a ťažko...

llek

Ludia su zvedavi, niektori viac niektori menej, napriek tomu vplyvom roznych udalosti v zivote si kazdy z nas vytvara iny postoj k smrti a k tomu co po nej nastane. Nie je to čisto vec informovanosti, vzdelania, a neviem coho. Ja mam k tymto veciam svoj vlastny vyhraneny nazor a postoj, nevnucujem ho nikomu inemu a ani nikoho nepresviedcam, ze ten jeho nazor nie je dobry. Smrt a posmrtny zivot je velmi citliva zalezitost, miesaju sa tu emocie, sugescia, racionalita, iracionalita, predstavivost, zvedavosť, religiozita, preto je tolko teorii, naozorov.

Slobodna

Ja si myslím, že to ako človek žije dosť úzko súvisí práve s tým čomu verí a či vôbec chce byť informovaný!

doubledog

tu predsa nejde o to, nejak sa tym stresovat.
vela ludi je proste zvedavych, ako to je.
a aj vdaka tejto svojej zvedavosti zistili, ze to nie je tak, ze "...zajtra sviecka zhasne a nie je nic".
nieco po smrti pokracuje, to je mnohokrat overene.
takisto nie je pravda, ze mrtvi nam nic nepovedia. s mrtvymi sa da komunikovat a dokazu odovzdavat spravy zivym.

cize ten, kto si mysli, ze po smrti vsetko konci, je proste iba zle informovany.

a to, ako clovek svoj zivot zije, je uplne ina otazka.

vebe

Nikto v skutocnosti nevie co sa deje a udeje po smrti. Mrtvi nam to nepovedia a tak vznikaju rozne teorie. Pre mnohych je asi tazke pripustit, ze dnes som tu zijem, dycham, rozmyslam, citim a zajtra sviecka zhasne a nie je nic. Kazdy sme ini v akceptacii smrti a preto verime ci neverime v rozne teorie, ktorje je tazke potvrdit ci vyvratit. Tu sa neda hadat sa ci presviedcat inych, kazdy si v priebehu zivota vytvori svoj postoj k smrti a k tomu co nastane potom. Co sa tyka mna osobne, zijem svoj zivot tak dobre ako sa da a netrapi ma co nastane po smrti. Pri mojej praci som konfrontovana tym, ze dnes sme tu zdravi a zajtra to uz neplati, preto je treba zit to co je dnes a nestresovat sa tym, ze to raz tak nebude.

Slobodna

neprenáša, postupuje duša do vyššieho levelu- niečo ako škola, kto sa správne učí postúpi do vyššej triedy, kto sa nič nenaučí, neurobí životné skúšky, opakuje triedu dovtedy kým sa nenaučí to čo má.