Slovenskí diabetici podporme sami seba...

Príspevok v téme: Slovenskí diabetici podporme sami seba...
DiabetikIvo

Dnes, t.j. 9.8.2010 Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky uverejnilo v poobedných hodinách na Portáli právnych predpisov nové návrhy na Kategorizáciu liekov a na Kategorizáciu zdravotníckych pomôck.

Stiahnuť si ich môžete z nasledujúcich adries:

Návrh kategorizácie zdravotníckych pomôcok:

lt.justice.gov.sk

V zozipovanom súbore, ktorý si stiahnete z vyššie uvedenej adresy sú po rozbalení pre diabetikov najdôležitejšie dva súbory: "cast_2_limity_o.doc" - v ktorom množstevné limity a preskripčné obmedzenia pre diabetikov začínajú na strane č.10.
A potom súbor "cast_3_zoznam.xls" - čo je tabuľka zoznamu pomôcok s maximálnou cenou pomôcky vo výdajni pomôcok - stĺpec AKC, úhradou zo zdravotného poistenia - stĺpec ÚZP a cenou doplatku pacienta - stĺpec DOP.

Pomôcky pre diabetikov sú v tabuľke na riadkoch č. 1234 až 1464

Tieto dva súbory nájdete po rozbalení zip súboru v podadresári s názvom "8_priloha_(S18833-OL-2010)_(MZ_SR)_(2010-08-09)"

Návrh kategorizácie liekov a liečiv:

lt.justice.gov.sk

Po rozbalení zozipovaného súboru sú pre pacientov a teda aj nás diabetikov najdôležitejšie súbory: "cast_A_zoznam_liekov.xls" - zoznam liekov a liečiv s cenami, kde inzulíny sú na riadkoch č.242 až 311, a ďalšie antidiabetiká ako Metformin, Byetta, Januvia a iné sú na riadkoch č. 312 až 529.

V ďalšom súbore: "cast_B_ind_obmedzenia.rtf" sú indikačné obmedzenia na plnú úhradu lieku zo zdravotného poistenia a v treťom súbore: "cast_C_vysv_skrat.xls" nájdete vysvetlenie použitých skratiek v zozname liekov.

Tieto tri súbory nájdete po rozbalení zozipovaného balíka v podadresári "8_priloha_(S18832-OL-2010)_(MZ_SR)_(2010-08-09)".

Pozrite si prosím Vás tieto súbory a presvedčte svojich príbuzných, priateľov a známych, že pomôžu aj Vám osobne keď sa spolu s Vami pridajú k ľuďom ktorí podporia Hromadné pripomienky k týmto dvom návrhom kategorizácie.

Hromadné pripomienky budú za niekoľko dní uverejnené na Portáli právnych predpisov pri vyššie uvedených návrhoch kategorizácie... O podaní hromadných pripomienk na Portáli právnych predpisov Vás budem informovať v tomto vlákne diskusného fóra.

Informácie o hromadných pripomienkach a ich podporovaní nájdete aj na Facebooku v skupinách: "DIABETICI (a ich rodina, kamarati, priatelia....) PODPORTE SAMI SEBA!!!!!" (link: www.facebook.com ), "Diabetes mellitus 1. typ" (link: www.facebook.com ), "Diabetici (1 typu)" (link: www.facebook.com )

Neváhajte a naozaj sa každý jeden diabetik žijúci na Slovensku pokúste získať aspoň dvoch, troch a aj viacej ľudí ktorí podporia hromadné pripomienky.

Nezabúdajte na skutočnosť, že ak hromadná pripomienka nedosiahne aspoň 500 podporujúcich hlasov, kategorizačné komisie pre lieky a pre zdravotnícke pomôcky nemusia bodom oboch hromadných pripomienok vôbec venovať pozornosť.

Dajte prosím Vás vedieť o pripravovaných hromadných pripomienkach aj ďalším diabetikom, ktorých poznáte zo svojho okolia (nie každý už má internet, resp. nie každý má také zručnosti práce na PC a internete, že zvládne zriadenie konta na Portáli právnych predpisov, ktoré tam musí mať urobené aby mohol poslať svoj hlas na podporu pripomienok... ).

Diabetikov je na Slovensku vyše 302 000, tak ak pošle svoj hlas na podporu každý stý a k tomu jeho dvaja priatelia hneď bude podpora vyše 9000 hlasov...

Keď sa pridajú aj príbuzní a Vaši priatelia, tak vo veľmi krátkom čase získame podporu vyše 10 000 hlasov a to už bude pri jednaní s predstaviteľmi ministerstva na rozporovom konaní iná pozícia pre autorov hromadných pripomienok, ako keď zastupujú iba 500 podporujúcich ľudí.

Pripravované hromadné pripomienky k návrhu kategorizácie liekov a zdravotníckych pomôcok pre diabetikov môže podporiť každý občan Slovenskej republiky, ktorý má volebné právo, zeda nemusí to byť iba človek ktorý má diabetes, alebo rodič diaťaťa s diabetom.

Ďakujem všetkým, ktorí pomôžu dobrej veci.

Ivan

Andel

Ivo,

keby si ti ludia uvedomili, ze ty nie si ziaden zakonny zastupca, ale len bezny diabetik, ktory nahlas bojuje za prava vsetkych na Slovensku, mozno by si uvedomili, co robis pre dia-ludi na Slovensku.

preto nahlas na cele Slovensko kricim:
DIABETIK IVO NIE JE OSOBA V PARLAMENTE, NEBERIE PLAT POSLANCA, JE TO CLOVEK AKO MY, BOJUJE ZA VSETKYCH DIABETIKOV NA SLOVENSKU, TAK ASPON TYM, ZE SA PRIPOJITE K PRIPOMIENKAM MU PODAKUJTE!!!

Je skvele povedat "Super, pridali nam na pruzkoch", ale nikto si neuvedomuje co vsetko bolo za tym, kolko casu musel Ivo venovat spracovaniu pripomienky, dokonca sa sam osobne zucastnuje na odsuhlasovaniach komisie MZ!!! Takze, vzburme vsetkych slovakov a podakujme mu tym, ze nazbierame aspon 100 tisic hlasov pre dalsiu pripomienku, ved nas je na Slovensku dost!

Andrej567

Adriana máš pravdu. Väčšina slovenských diabetikov si žije vo svojej ulite a možno iba niekde v krčme zanadáva na to že musí za prúžky doplácať.

A veľa z toľkých cukrovkárov čo máme, mam dojem že niečo cez 300000? sa za ňu hanbí a ani za svet ani pred svojou rodinou nezradí, že je cukrovkárom. A teda samzrejme ani v krčme si nedovolí nadávať na nedostatok prúžkov :-)

Veľa z nich má cukrovku len týždeň pred kontrolou a po nej už opäť na ňu zabudne. A preto ich nezaujímajú nejaké glukometre, prúžky a to cudzie slovo selfmonitoring im začne niečo hovoriť až vtedy keď čakajú v špitáli na deň D, keď im majú amputovať časť nohy. Vtedy si spomenú že im doktor kedysi niečo o takom niečom hovoril, alebo že kdesi na internete dajaký ľudia vyzývali na podporenie pripomienok na zlepšenie možností pre selfmonitoring...

Ale vtedy je pre týchto ľudkov žiaľ už dosť neskoro... :-(

Z tohto dôvodu sa pripájam k Tvojej výzve a prosím diabetikov ktorí sem náhodou, či cielene prídu, nech sa zapoja do ďalšieho pripomienkovania, ktoré DiabetikIvo avizoval, že bude niekedy v tomto mesiaci.

a adriana

Takže nemáme toho dosť, tak si do svojich povinností, každodennému stresu, obavám a starosťami, zapíšeme ešte chodiť do poisťovní. Je to strašné, do kedy to budeme trpieť, je nás tak málo, že nemáme silu, donútiť kompetentných, aby sme mali taký istý prístup k zdravotným pomôckam ako iní obyvatelia Európskej únie ? Načo tam vôbec Slovensko je, ak jeho obyvatelia sú menejcenní.Každý si žije svoj život, každý sa trápi sám, ale práve preto sa k nám tak chovajú, lebo vedia, že sa nespojíme. Je načase to zmeniť.

DiabetikIvo

Zvukový záznam z rokovania kategorizačnej komisie o 3 bdoch augustovej hromadnej pripomienky (body č. 2, 3 a 4) je na stiahnutie vo formáte MP3 k dispozícii na adrese:

www.4shared.com

Zvukový záznam z prerokovávania bodu hromadnej pripomienky ZO ZDS Košice deti navrhujúceho zvýšenie počtu prúžkov pre deti je na stiahnutie vo formáte MP3 na adrese:

www.4shared.com

Keď si vypočujete obidva zvukové záznamy, budete na vlastné uši počuť, že zatiaľ asi jediným možným spôsobom ako zaistiť pre seba, resp. pre Vaše deti väčší počet prúžkov do glukometrov je pripravenie si tlačiva so žiadosťou o nadlimitné množstvo, ktoré si dáte potvrdiť ošetrujúcim diabetológom a zašlete, alebo osobne odnesiete do svojej zdravotnej poisťovne...

Poisťovne by asi boli najradšej, keby boli limity pomôcok pre pacientov nastavené na minimálne množstvá a to ešte s dosť vysokým percentuálnym doplatkom pacienta - len aby sa nepovedalo, že pacientom zo zdravotného poistenia neuhrádzajú pomôcky a ostatné by si podľa nich mali pacienti všetko hradiť zo svojho, alebo donekonečna vypisovať žiadosti o nadlimitné množstvá, ktorým poisťovne síce môžu, ALE NEMUSIA vyhovieť... A to nedáva dobré predpoklady na úspešnú liečbu chrnických ochorení, akým je aj diabetes.

Inú možnosť ako v súčasnsti získať väčšie množstvo prúžkov ako je vypisovnie a neustále podávanie žiadostí o nadlimit diabetici na Slovensku nemajú... Výsledok žiadostí je vždy istý iba na 50% - buď žiadateľovi (resp. lepšie povedané ošetrujúcemu diabetológovi žiadateľa) poisťovňa odsúhlasí na krátke obdobie navýšenie limitu, alebo nie.

Vypisovanie žiadostí však nemôžeme pokladať za systémové riešenie!

Oveľa väčšia podpora hromadných pripomienok návrhu kategorizácie, ktoré v pripomienkovom konaní žiadajú navýšenie limitných množstiev pre všetky typy diabetikov, môže do budúcna priniesť podľa môjho názoru naozaj systémové riešenie a tým je taký počet prúžkov do glukometra, ktoré konkrétny diabetik naozaj potrebuje.

Nemá zmysel predpisovať niekomu hoci aj 300 prúžkov na mesiac, keď si dotyčný diabetik skontroluje glykémiu iba 5x za mesiac a selfmonitoring je pre neho iba cudzím slovom neznámeho významu. Takému diabetikovi stačí 50 prúžkov na 10 mesiacov...

Ale pre diabetičku, ktorá čaká diaťatko a ktorá chce aby sa narodilo zdravé je bežné, že si meria glykémiu pravidelne 8 až 10 krát za deň (a v prípade nejakej neistoty aj viacejkrát) a podľa zistených hodnôt si zodpovedajúcim spôsobom upravuje liečbu diabetu. A pre ňu je tých 300 prúžkov/mesiac tak akurát...

PRETO MUSÍME V MAXIMÁLNEJ MOŽNEJ MIERE VYUŽIŤ MOŽNOSŤ PRPOMIENKOVANIA NÁVRHOV KATEGORIZÁCIE ZDRAVOTNÍCKYCH POMÔCOK!

A preto na podporu hromadnej pripomienky, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je návrh na navýšenie limitu počtu prúžkov, musíme získať oveľa väčší počet hlasov samotných diabetikov, ako sme získali doteraz.

Posledná hromadná pripomienka v tomto roku bude uverejnená na Portáli právnych predpisov ( lt.justice.gov.sk ) pár dní po uverejnení 4. návrhu kategorizácie zdravotníckych pomôcok na tomto portáli.

Zapojte sa aj Vy do aktivít sledujúcich lepšie podmienky liečby diabetikov na Slovensku.

DiabetikIvo

Na webovskej stránke MZ SR je uverejnená zápisnica z rokovania Kategorizačnej komisie o 3 bodoch augustovej hromadnej pripomienky.

Kompletná zápisnica v zozipovanom dokumente je na adrese: www.health.gov.sk

Mnou podávaných hromadných pripomienok sa týka dokument "cast_D_sk_D_HP.doc" a hromadnej pripomienky Košickej ZO Zväzu diabetikov Slovenska súbor "cast_D_sk_D_Zväz diabetiko.doc".

Neviem ako Vy, ale ja nie som s tymito závermi spokoný, pretože odsúhlasené rozhodnutia Kategorizačnej komisie mi pripadajú ako prehadzovanie horúceho zemiaku z ministerstva na poisťovne a pre zlepšenie podmienok liečby diabetu to nemá žiaden pozitívny prínos...

Veľmi som zvedavý na zvukový záznam z tohto rokovania. Keď mi príde ho samozrejme opäť uverejním na internete vo formáte MP3.

DiabetikIvo

Kategorizácia liekov a tiež aj kategorizácia zdravotníckych pomôcok, ktoré budú platiť od 1. októbra 2010 sú už uverejnené na internetovej stránke Ministerstva zdravotníctva.

Všetky súbory patriace ku kategorizácii liekov sú na adrese: www.health.gov.sk

a súbory z kategorizácie zdravotníckych pomôcok zasa na adrese: www.health.gov.sk

Pri zdravotníckych pomôckach sú do kategorizácie už zahrnuté body č. 1 a 5 z augustovej hromadnej pripomienky... Ostatné pripomienky teraz v najbližom čase budú prerokované čakajú na Kategorizačnou komisiou a výsledok tohto rokovania sa objaví v novembrovom návrhu kategorizácie pomôcok...

DiabetikIvo

Správa z rozporového konania o bodoch augustovej hromadnej pripomienky.

Neviem ako to mám objektívne zhodnotiť, ale možno sa s pripomienkami MZ SR začne konečne už naozaj vážnejšie zaoberať... (alebo sa len prišli pozrieť na mňa ako na exota, ktorý ich otravuje prakticky už 4 roky pripomienkami a navyše druhý rok aj hromadnými pripomienkami, ktoré sa aj vďaka Vám dotaraz vždy stali závažnými a preto sa nimi musela od mája minulého roku pri každom z pripomienkových konaní zaoberať aj kategorizačná komisia pre zdravotnícke pomôcky...), keď 6.septembra prišlo na rozporové konanie až 6 ľudí z MZ SR: okrem tých s ktorými som zatiaľ vždy jednal: Mgr. Evelin Karim Aziz - predsedníčka Kategorizačnej komisie pre pomôcky, Mgr. Zuzana Gajdošová - legislatívny odbor MZ SR a MUDr. Adam Hlôška - riaditeľ Odboru kategorizácie, cenotvorby a liekovej politiky došli na rokovanie aj MUDr. Angelika Szalayová - podpredsedníčka Kategorizačnej komisie pre lieky, ktorá bola splnomocnená za pána ministra, ďalej MUDr. Adam Hochel - generálny riaditeľ Sekcie zdravia a ešte Mgr. Ing. Martin Filko - člen Kategorizačnej komisie pre lieky.

Dosť silná zostava... :-)

Takže 6.9. 2010 na rozporovom konaní boli priamo prijaté 2 body hromadnej pripomienky - bod č. 5 navrhujúci zníženie mesačného limitu prúžkov na moč pre diabetikov na intenzifikovanej inzulínovej liečbe (o tom sme ani nerokovali, to mi pri bode č.1 len oznámili, že vzhľadom na návrh v bode 5, ktorý akceptujú... :-) ) a bod č.1 ktorý bol protestom proti navrhovanému zníženiu limitov na prúžky do glukometrov pre "nazaopatrené osoby do 25 rokov", čiže pre študentov, ktorí dosiahnu 18 rokov života.

K prijatiu tohto bodu hromadnej pripomienky určite prispeli viaceré pripomienky k zrušeniu skupiny "nezaopatrených osôb do 25 rokov" (študentov) a ďalšie aktivity - aj zo strany lekárov proti tomuto návrhu...

No a možno si pozreli aj stránku Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, na ktorej sa píše, že citujem:

==============
Slovenské zdravotné poisťovne budú aj naďalej pre účely registrácie v zdravotnej poisťovni pri bydlisku v SR používať okruh osôb uznaných za nezaopatrených rodinných príslušníkov:

- nezaopatrené dieťa do veku 25 rokov + 364 dní

- manžela/ku, ktorá poberá rodičovský príspevok,

- manžela/ku, ktorá sa osobne celodenne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,

- manžela/ku, ktorá si sama platí poistné na zdravotné poistenie,

- manžela/ku, ktorá dosiahla dôchodkový vek a nevznikol jej nárok na dôchodok,

- manžela/ku, ktorá je invalidná a nevznikol jej nárok na invalidný dôchodok,

- manžela/ku, ktorá je zaradená v evidencii uchádzačov o zamestnanie a nepoberá dávku v nezamestnanosti.
==================

Takže body č. 1 a 5 sú už akceptované, body 2, 3, 4, 6 zatiaľ nie a bude ich na najbližšom rokovaní prejednávať kategorizačná komisia.

Pri bode č.6 som sa nechal uhovoriť na to, že som ho preklasifikoval zo závažnej na obyčajnú pripomienku. Možno mi budete teraz nadávať že zbytočne mením to čo bolo podstatou tejto pripomienky...

Toto moje rozhodnutie malo vážne dôvody a preto čítajte ďalej a namiesto frfľania mi radšej pomôžte so získaním informácií o ktoré sa budem môcť v ďalšom oprieť.

Pri tomto bode MUDr. Angelika Szalayová za MZ SR totiž tvrdila, že poisťovne údajne promptne a prednostne preplácajú lieky a pomôcky, ktorých úhrada sa má vykazovať spôsobom A, ako tomu je pri glukózovom senzore - to je tvrdenie jednej strany a zasa z druhej strany mám informácie od Vás, že lekári nechcú senzory predpisovať. Dohodli sme sa, že si túto vec prešetrím nezávisle od tvrdenia pani doktorky a pri najbližšej príležitosti sa v pripomienkach k tomu vrátim opäť v podobe závažnej pripomienky pokiaľ budú za neochotou lekárov predpisovať senzor, stáť neochota poisťovní preplácať ich, alebo nejaký iný vážny dôvod, ktorý môže kategorizačná komisia svojim rozhodnutím zmeniť v prospech diabetikov.

V tom mi však musíte pomôcť aj Vy!

Napíšte mi všetci, ktorí ste žiadali, alebo ešte len budete žiadať predpísať senzor či Vám ho lekár predpísal a či nie. A keď nie tak mi napíšte aj dôvod prečo to odmietol, prípadne si jeho zdôvodneni nahrajte aj do mobilu a pošlite mi to e-mailom ako prílohu mailu... Potrebujem získať čo najviac podnetov a dôkazov, aby sa dalo s predpisovaním glukózového senzora niečo rozumné urobiť.

Ďakujem.

Pozor nemýľte si však glukózový senzor, ktorý je podľa kategorizácie plne hradený poisťovňou s celým systémom kontinuálneho merania glykémie (CGM systém). Senzor je len tá súčasť systému CGM, ktorá sa zavedie do tela (podobne ako kanyla pumpy) a ku ktorej sa potom primontuje vysielač údajov, ktoré potom zobrazuje buď prijímač Guardian, alebo samotné inzulínové pumpy: Paradigm 522, 722 a Paradigm VEO 574 a 774.

Glukózový senzor, ktorý je v kategorozácii je staršieho typu a má výrobcom určenú dobu použitia iba 3 dni... Na to pozor!!! Čiže Váš diabetológ Vám môže predpísať iba pomôcku č. D60612 - Glukózový senzor, ktorého cena je 27,22€ za 1ks a jeho spôsob úhrady je typu A.

Novšie 6-dňové senzory nie su v kategorizácii pomôcok a preto si ich diabetici musia zatiaľ hradiť za plnú cenu. Až keď dovozca/výrobca týchto novších senzorov požiada o ich zaradenie do kategorizácie, kategorizačná komisia určí max. cenu a tiež aj úhrady poisťovňou a doplatky pacientov a tiež spôsob úhrady. Pokým dovozca/výrobca nepodá takúto žiadosť sú tieto nové senzory k dispozícii, lenže za plnú cenu, ktorú platí pacient.

DiabetikIvo

cukrareň,

vo svojich príspevkoch som dosť podrobne písal ako sa prihlásiť a ako poslať pripomienku...

Teraz máš na Portáli konto už vytvorené, tak v novembri sa stačí potom prihlásiť a podporiť hromadnú(é) pripomienku(y)...

Už to budeš mať jednoduchšie :-)

cukraren

ja som podporila vsetky prispevky a nasla som svoje meno iba pod jednou pripomienkou... tak ako to je potom s tou technikou? inac, na mna to bola velmi komplikovana registracia ...

cukraren

ja som sa podpisala pod vsetky tri a nasla som sa iba v jednom, tak ako to vlastne bralo hlasy? ale asi uz je to jedno