Osetrovatelstvo, co ma caka?

sunny23515

no aj ja idem na osetrovatelstvo ale do martina.... a tiez idem z gymnazia a bojim sa ze to bude tazke... ale ked si vezmem ze ake tazke boli skusky a bolo tam dost veci z nasho uciva, tak si myslim ze to bude skoro vyrovnane... nieco budeme vediet lepsie my a nieco oni... teda aspon dufam... :)

jajkafr

modrobiela
nemyslím si, že je veľký náskok ak máš gympel možno v biológii, chémii a fyzike ale to je jeden predmet za celé štúdium v ostatných predmetoch a hlavne na praxi máme náskok my, čo sme skončili zdravotku...
diplomovaná sestra sa študuje tuším od minulého roku neviem presne, ale podľa mňa to není žiadna výhra študuješ 3 roky po maturite a nedostaneš titul... máš asi rovnaké kompetencie ako sestra s titulom Bc. ale na miestach kde je plat určený výškou vzdelanie je plat nižší, preto si myslím, že ošetrovateľstvo na vysokej sa oplatí viac...
a čo sa týka skúšok na každej vysokej v odbore ošetro je veľa skúšok nie len v RK... ja som mala tuším v zimnom semestri v prváku nejakých 18 skúšok... to neznamená že 18 predmetov, ale takmer každý predmet je rozdelený na cvičenia a prednášky a skúšku musíš robiť aj na cvičeniach aj na prednáškach čiže ak máš 13 predmetov a z toho je asi 10 aj cvičenia aj prednášky tam máš 23 skúšok, ale dá sa to zvládnuť.

modrobiela

Barborka, keď si z gymnázia, budeš mať pred spolužiačkami zo zdravotky náskok pri predmetoch ako biológia a genetika, biochémia, biofyzika...môžem porovnať, mám obe stredné školy a teraz študujem externe VŠ - popri zamestnaní.
Jajkafr, odkedy sa zas študuje dipl. sestra?? Všimla som si len minulý rok, že k nám zas chodia na prax diplomované. Bolo to kedysi zrušené, pokiaľ viem. Ak máš informácie - diplomovaná sestra je normálne samostatný pracovník, rovnako ako sestra Bc? Aký je v tom rozdiel....tri roky štúdia po maturite sú to v oboch prípadoch...

jajkafr

barborka
v prvom ročníku v zimnom semestri máš len teóriu... na prax ideš až v letnom semestri čiže od februára...

barborka666

ahojte kocky,neviete ci uz v zimnom semestri v prvom rocniku bakalara je prax?alebo ci sa uz nieco robi v nemocnici?Diky

jajkafr

barborka
ak si z gymnázia budeš to mať o čosi ťažšie ako tvoje spolužiačky so zdravotky, ale zvládneš to... všetko sa učí na ošetrovateľských technikách čiže na cvičeniach v škole sa stretneš prvýkrát s podávaním injekcií, odbermi... my sme si to skúšali na sebe a tiež na figurínach no a v druhom semestri ideš na prax s odborným asistentom a pod jeho vedením a s jeho pomocou robíš všetko vrátane odberov krvi, podávaní liekov, injekcií, ale samozrejme tiež kúpeľ pacienta, starostlivosť o hygienu...
diplomovaná sestra bola vždy viac v zdravotníctve ako zdravotná sestra... na Slovensku sa dá už študovať aj diplomovaná sestra na stredných zdravotníckych školách, ale to nie je vysoká škola, čiže viac sa ti oplatí študovať ošetrovateľstvo a skončiť ako sestra s titulom Bc. po skončení vysokej školy nebudeš diplomovaná sestra ale budeš sestra ... okrem iného budeš môcť robiť aj staničnú alebo vrchnú sestru...

barborka666

jajkafr joj to si ma moc nepotesila,ja som z gymnazia:(ale mala som biologiu chemiu takze nepojdem od nuly...ale asi to zabrat daaa..
a ako prebieha ta prax kedy napr budeme brat krv a tak?
inak nevies ako to teraz je?ja som niekde citala ze diplomovana sestra uz proste nie je len sluzobnicka ale normal zdravotny pracovnik a vraj sa menia aj jej kompetencie nevies co je na tom pravdy?

jajkafr

kočky tak vám držím palčeky ja budem tento rok končiť ošetro... nie však v RK :) štúdium nie je až také náročné, ak ste chodili na stredné zdravotnícke školy prvý semester spravíte ani neviete ako... ja som sa na skúšku napr. z ošetrovateľských techník ani neučila lebo sme sa učili z tej istej knihy čo na strednej škole takže základy som mala super... základom úspechu je to, že vás škola baví a potom to ide samo... niektoré skúšky dajú zabrať, ale všetko sa dá zvládnuť... v RK je skúška tuším aj z náboženstva kvôli tomu som tam nešla lebo som si povedala že kvôli vysokej sa nebudem drviť náboženstvo... ale inak by to malo byť to isté ako na iných vysokých... takže ošetrovateľský proces, nejaká biochémia, rádiológia a biofyzika, ošetrovateľské techniky, mikrobiológia, psychológia, sociológia... a v 2. semestri prax a samozrejme súvislé a prázdninové odborné praxe a tiež zbieranie výkonov... Držím palčeky