Spina bifida - vrodený rázštep chrbtice

marteenka

mne razstep chrbtice zistili po 17 rokoch a to tiez len nahodou..vobec to nie je viditelne,zistili mi to pomocou rongenu (bolo to tam krasne vidiet) je to ta lahsia forma a sice sa lekar divil ako som mohla hrat baseball,tenis, squash...zalamoval nado mnou rukami.chrbat ma zacal bolet pol roka pred tym ako mi to zistili,dal mi lieky na uvolnenie svastva a proti bolesti..

jaLENja

Spina bifida je neuzavretý kanál chrbtice - tzv. rázštep chrbtice. Môže ísť aj o nepatrné poškodenie, ale keď to raz bolo napísané, predpokladám, že na to mali dôvod. Prečo to však lekári nepovedali matke, to neviem.
Každopádne by som rada vedela, že ako sa to dá s istotou diagnostikovať teraz, hoci nemám viditeľné poškodenie ( len vychýlená platnička a niekedy bolesti chrbtice, problémy s obličkami, močovým mechúrom - zápaly a endometrióza).
Čítala som na iných fórach, že niektorí s touto diagnózou nemajú viditeľné telesné postihnutie.

frederic

lDenzl,
určite máš pravdu, ale som názoru, že ľudia, zvlášť ženy, ktoré sú gravidné, si vedia ustrážiť (a strážia to aj lekári - v tehotenstve zvlášt), takže kyselina listová sa mnohokrát užíva už 4 mesiace pred tehotenstvom a i počas celého tehotenstva. Takže prevencia tehotných žien býva dostatočná. Horšie je to s prevenciou, keď žena nie je tehotná. Vtedy to mnohí zanedbávajú a pritom to môže mať vážne ale i menej vážne následky (kŕče v lýtkach, bolesti kĺbkov a pod... až po ráštepy). Ja osobne mám problém nájsť kyselinu listovú, ktorú by som užívať mohla (z dôvvodu mnohopočetných liekových a potravinových alergií). Som v každomesačnom sledovaní odborných lekárov a aj tak sa mnohé veci vyriešit nedajú (len bylinami, aj to nie všetkými). To je na dlhšiu debatu, ale podstatu sme myslím opísali obaja. Pekný večer prajem.

lDenzl

frederic-suhlas,ale clovek si potom nemusi trepat hlavu o mur,ze tomu mohol aj sam trochu zamedzit. To je ako s jodom,takmer 80%europanov ho ma nedostatok a neriesi sa to. A jeho nedostatok ma za nasledok napr. kretenizmus,znizenu inteligenciu a kopec inych vaznych onemocneni.

frederic

lDenzl,
len v niektorých prípadoch to stačí na prevenciu. Keby stačilo výhradne toto, bolo by to príliš jednoduché.

frederic

Podľa mojich doterajších skúseností s klientmi s ráštem chrbtice... je možné, aby si to v liste novorodenca nevšimol napísané, som však presvedčená, že aj keď ide o ľahšiu formu ako píšeš (ja osobne som sa ešte nestretla s ráštepom chrbtice ľahšej formy), že si to ľudia museli všimnúť. Predpokladám, že chrbticu muselo zoperovať, hnusne povedané, zošiť. Nemôže totiž 27 rokov existovať s otvorenou chrbticou! Každé vyšetrenie chrbtice (či už rentgen, Magnetická rezonancia, CT a pod.) by ukázala, že ide o vrodenú vadu. A definitívne to potvrdia genetické testy, pretože pre ráštep chrbtice je typický jeden druh génu, ktorý ho spôsobuje. Ja osobne som si dala robiť genetické testy z iných zdravotných dôvodov a zistilo sa pritom, že moje dieťa má až 70% praavdepodobnosť ráštepu chrbtice. Určili to na základe prítomnosti toho génu.

jaLENja

Nehovorím, že tá osoba je zdravá, ale či je vôbec možné, aby si to nikto v liste novorodenca nevšimol!
Pri ľahkej forme sú ľudia s touto diagnózou plne funkční, môžu mať len bolesti...
Ako sa to dá ioveriť, stačí ejden róntgen a je to?