Spina bifida - vrodený rázštep chrbtice

simonam20

Dobrý večer, mam 22 rokov. pred siedmimi mesiacmi mi lekary zistila Spina Bifida S1,M54,5, M54,2. Poslali ma na cvicenie,masaze a elektrinu,ale vobec sa mi to nezlepsuje skor naopak je to horsie a horsie. bolesti sa tak zhorsia ze nemozem ani sa z postele postavit.

tibi 2

Caute ja som sa dozvedel iba vcera, ze mam Spina Bifida S1.
mam 35 rokov.
A okrem toho z toho RTG zistili aj dalsie poruchy na chrbtici

analgetikum5

jajkafr
poriadku tu je emailová adresa, kde mi môžeš napísať : miklok@azet.sk
Tak tam popíšeme viac, možno mi poradíš nejaké cviky a podobne.

jajkafr

analgetikum
kľudne môžme popísať cez email... nechaj tu mail ja ti napíšem... Určite sa nemusíš báť toho, že máš spina bifida aperta, pretože človek sa s touto poruchou narodí, rázštep sa vekom nevyvíja ostane taký aký je pri narodení :)

analgetikum5

ešte som zabudla jajkafr, nemohli by sme popísať trochu viac na emaile. Ja nechcem byť v tom sama, a možno ked máš taky problem ako ja, že sa trocha ukludním. Myslím, že by mi to pomohlo. Ak odpíšeš, ja ti tu nechám email, kde mi môžeš napísať.

analgetikum5

jajkafr
Máš úple pravu v tom, že buďme radi, že máme skrytý rázštep chrbtice. Ten druhý typ je oveľa horší. A nemáš skúsennosť s tým, že či sa aj mne napríklad môže stať že budem mať ten druh : spina bifida aperta? Neviem, mne ked doktorka vysvetlovala čo mi zistila, ja som nebola schopná sa jej úporiadne ani popýtať že čo mi hrozí v dospelosti. O tom tehotenstve mi vysvetlila, že budem moseť brať počas kyselinu listovú. Neviem toto zistenie ma uplne šokuje, a okrem toho mi zistili toho v chrbtici viac, nie len spinu bifidu.

jajkafr

analgetikum
ako som písala už v príspevku nižšie spina bifida occulta je skrytý rázštep chrbtce, na ktorý sa príde náhodne často až v dospelosti kedy príde človek na vyšetrenie kvôli bolestiam chrbtice. Ja ho mám tiež. Čo sa týka liečby tak samozrejme ILTV čo znamenajú cviky na chrbticu, môžeš chodiť na rehabilitáciu a pri silných bolestiach analgetiká (Ibalgin, Coxtral...) Buďme radi, že máme spina bifida occulta nie aperta, pretože pri tom druhom by sme mali oveľa väčšie problémy. Ak budeš plánovať bábätko je dobré aby si brala kyselinu listovú, aby si predišla vzniku rázštepu chrbtice u bábätka kde v tomto prípade môže vzniknúť aj spina bifida aperta čo je otvorený rázštep s množstvom komplikácii a s veľkou pravdepodobnosťou, že dieťa končí na vozíčku, pretože si necíti dolné končatiny a nemôže chodiť. Takže hlavu hore, bolesti chrbtice má takmer každý druhý človek, treba sa viac hýbať, trošku cvičiť, posilniť brušné a chrbtové svalstvo a chrbtica prestane bolieť. :) Viem čo vravím ako som písala vyššie tiež trpím bolesťami chrbtice. D

analgetikum5

stalo sa mi niečo podobné, pobolieval ma posledne obdobie chrbet, chrbtica, hrudník. Išla som na vyšetrenie, RTG a tam zistili že mám vrodenú chybu, tzv. spona bifida. Ostala som s toho v šoku, mám 22 rokov, a to mi zistili až teraz, je to možné? A neviem absolutne čo daľej, mám strašné bolesti chrbtice

natala

Ahojte ja mam od puberty bolesti v krizoch ale vtedy mi povedali zemam o jeden stavec viac-to bolo vsetko.Teraz mam 33rokov a diagnoza spina bifida occulta(skryty rastep) v tom stavci co mam navyse.Nenormalna bolest.
nikto nehovori co robit s tym chrbatom len tabletky, na strankach pisu len o detoch ale o dospelych nie.

jajkafr

ahojte
spina bifida alebo po slovensky rázštep chrbtice má 4 štádia...
spina bifida occulta - čiže skrytý rázštep nemusí spôsobovať žiadne vážne problémy... mne ho napr. diagnostikovali až keď som mala 20 rokov... bola som u ortopéda s bolesťami chrbtice, ktoré mám od kedy si pamätám na rtg snímku bolo vidieť rázštep na S1 - L5
a potom je spina bifida aperta - čiže rázštep viditeľný a ten sa delí ešte do 3 skupín podľa toho či ide len o otvorený priestor na chrbtici s poškodením stavcov, alebo až po stav kedy sú nervy a miecha prerušené a vyčnievajú z defektu na chrbte... na internete je o tom zopár článkov...
človek, ktorý sa narodí prvým stupňom čiže skrytým rázštepom funguje normálne a často sa na to príde až náhodne... pri najľahšej forme nie sú takmer žiadne príznaky a bolesti chrbtice má snáď každý druhý človek... žena, ktorá má skrytý rázštep si však musí dať pozor v tehotenstve je potrebné užívať kyselinu listovú, aby sa s týmto defektom, v takomto prvom alebo horšom štádiu nenarodilo aj bábätko...