Prospievajú jednotlivé čaje skutočne zdraviu? lebo je to mýtus?

Príspevok v téme: Prospievajú jednotlivé čaje skutočne zdraviu? lebo je to mýtus?
Hugina

Dobrý deň. Chcem sa spýtať na čaje. je tu nejaký odborník, ktorý by vedel poradiť? Pijem už asi 2 týždne čaj LAPACHO, dnes som začala piť čaj MATÉ, pretože chcem vylúčiť kávu. Čítala som o ich účinkoch kadečo, no jednotlivé informácie sa líšia. Na jednej www.stránke píšu,že napr. čaj MATÉ by nemali piť osoby s vysokým krvným tlakom, na inej stránke sa dozvedám, že práve čaj MATÉ znižuje krvný tlak. A takýchto nezrovnalostí je veľmi veľa. Keďže v blízkom okolí nepoznám nikoho, kto by mi vedel odpovedať, obraciam sa na toto fórum. Sú tieto čaje skutočne prospešné pre organizmus? Na jednej anglickej stránke som čítala, že nejaká skupina vedcov v USA prišla na to, že čaj MATÉ obsahuje "nad rámec" obsah karcinogénnych látok, ktoré vznikajú pri spracovávaní jeho lístkov. Ak sa tu nájde niekto, kto sa tom venuje, alebo má s tým skúsenosti, budem veľmi vďačná.

mate59

Najlepšie je vyjsť do prírody,nazbierať si bylinky sám,nasušiť.
Teraz je obdobie na zber podbeľu,rastie na slnečných stranách, zbierajú sa kvety so stonkou,možno sušiť aj v susičke.
Už dva týždne rastie cesnak medvedí,je to najsilnejšia jarná bylina, konzumuje sa len čerstvá, nesušíme.Výborná na chlieb,do tvarohu,pod maso,do jarných šalátov.
Je to balzam na žalúdok, črevá,cievy, tlak,čistenie krvi.....

Vyskumnik

Bylinky pokiaľ , pestované ekologicky alebo zbierané v prírode sú podľa najnovších výskumov učinné a bez vedľajších príznakov.Pozor v akej vode sa močia alebo varia ! Pri varení reaguju látky byliniek s rozpustenými látkami vo vode a vznikajú nove zlučeniny zdraviu škodlivé.
Podľa posledných zpráv sú balené bylinky ožarované proti plesniam a výrusom, aby mohli byť dlho na sklade.
Preto najlepšie sú overené ekologické zbery a zaručené sušenie a balenie.Dôležité je použiť ZDRAVU VODU od Dr. J.K. alebo podobnú.

vklen

ja neviem ale už teraz tomu nerozumiem,milujem bylinné čaje,ale teraz ich nemôžem piť lebo mi vyvolávajú alergickú reakciu a vtedy som sústavne kašlala, ono to zrejme pôsobí na každý organizmus individuálne,a o zelenom čaji nehovorím vôbec,ak som ho vypila tak za 3 hod.som sa išla zadusiť, takže opatrne aj s čajmi

mate59

bylinky suším na povale zavesené v malých zvazočkoch,po vysušení/musí byť suchá aj stonka - láme sa/ ich zdrhnem a uskladním v sklenených pohároch.Výhoda - nenavlhnú naspať a aróma sa uchová lepšie.Sušenie na priamom slnku tak jednodenné - je vhodné len pre niektoré byliny/semenné časti,šalvia,majorán,fenikel,divizna/ a pre korene/púpava,puškvorec,lopúch/.Ale celkove je vhodnejšie sušenie v tieni vo vetraných priestoroch.
Je dostupnej veľa literatúry,vhodný pre začiatočníkov je Malý atlas liečivých rastlín od Krejča-Kulfan.

[zruseny12]

ANANDANG
...tak ja som ich zacala zberat na zaklade stranky ZDRAVIE Z BOZEJ LEKARNE... staci ist na google.sk do vyhladavaca si daj ZDRAVIE Z BOZEJ LEKAENE
...tam sa ti ukaze stranka kde su popisane jednotlive choroby a bylinky ktore pomozu a ako sa uzivaju...
no,a ako ich zberam?mam stary polovnicky magazin kde je napisano v aky cas sa bylinky jednotlive zberaju a v akom obdoby...
dalej bylinky by sa mali zberat len za slnecneho pocasia,ja ich zberam pod lesom,kde je ciste a nie prasne prostredie...
...potom ich susim v tieni,ale minule som citala/a to je novinka/ze by sa mali dat na chvilu susit na prudke slnko a potom dosusit do tiena...
pred susenim by sa nemali umyvat,ja ich nastriham aby sa potom dali lepsie pouzivat,lebo niektore su velke a skladujem ich v sklenenych nadobach,ale mozu sa skladovat aj v sackoch alebo textilnych vrecuskach...
ak chces vediet konkretnu bylinu v akom obdobi sa zbera,tak sa mozem pozriet do toho pol.magazinu ak tam bude a napisem ti kedy sa zbera...
je tam rozpisane vsetko co sa zbera v akom obdobi a na co sa pouziva...
zatial len tolko,co ja viem o bylinach a ich zbere...
ak som na nieco zabudla a nenasla si tu spytaj sa,mozno som zabudla,alebo neviem o tom...

[zruseny12]

...a este som zabudla napisat,ze ja si zberam bylinky na caj sama...aspon mam istotu,ze pijem caj z prav.bylin,lebo tiez ma obcas napadne,ktovie co v tych sackoch sa predava...a bylin je po lukach neurekom...len treba vediet,kedy a ako ich zberat...

[zruseny12]

...myslim,si ze caje VELMI POMAHAJU...len ich treba uzivat z mierou ako aj ostatne veci,lebo mozu urcite aj poskodit,ked sa s nimi prezenie.../mne napr.velmi pomaha na bolesti kosti a svalov caj z REBRICKA-mam to vyskusane a mozem povedat,ze mi velmi pomaha-neuzivam ziedne tablety na bolest,ale si kazdy den vypijem pohar rebrickoveho caju...a to som mavala poriadne bolesti/