Autizmus

Súvisiaci obsah

marika 24

ahojte,chcela by som sa opytat, ci je moj 4 rocny syn autista.nema vsetky priznaky kt.som citala,mi pripada perfekcionista,kupili sme mu botasky na snurky prvy den si ich obliekol ale druhy den som uz mala s nim problem pretoze snurky museli byt rovnoko zaviazane a dlhe,inak nastak amok rev vreskot zuril no ...na nobve veci väcsinou sa to tyka obelcenia tazko zvyka,niekedy si to nai neoblecie pretoze tam najde nieco,ma problem sa pozerat do oci,poradte mi prosim
pekne dakujem

autikautik

Maminy,chcem vas len podporit,mam 18 rocneho syna autika,je to nase slniecko,zo zaciatku to nebolo lahke,no ked sme sa naucili ako s nim pracovat,je to nase zlaticko.Mama autika-my sme prispevok na auto dostali,taktiez na benzin a aj na hygienu,taktiez po 6-tom roku maleho si poziadaj o opatrovatelsky prispevok na UPSVaR.Nedajte sa odradit,drzim palceky.

mama autika

Mam skoro 4 rocneho syna autistu,...nedavno som sa s tym konecne zmierila..diagnostikovali nam to cca pred rokom...rada popisem s maminami o nasich detoch../napriklad ci si niekto vybavoval prispevok na kupu auta..a pod.potrebovala by som aj ja poradit../a inak sa zacinam vzdelavat ako na neho..obcas je to tazke..ale ine to asi nebude..ostala som na neho sama..mam este jedno dieta..

zuzanita123

K predchadzajucemu mojmu prispevku: skusiala som pisat do roznych poradni jedna pani mi poradila tuto a specialne ze sa mam zamerat na konkretnu tuto temu....neviem nepoznam autistov i ked s tymto pojmom som sa uz stretla.no nemyslim si ze moje peoblemy sa hodia k tomuto ale budem uprimne velmi rada ak mi niekto odpovie aj ked sem nepatrim.....aj tak mam cele roky pocit ze nepatrim nikam ani len na tuto planetu .......prosim skuste mi poradit nie psychologov-bola som nic nerobil....ale potrebujem skor cloveka s niecim podobnym urcite taky existuje.dufam ze ho najdem

za21

Dobry den,
Ja mam 14r. syna autistu asperger. Nebudem tu vypisovat detail. celych 14 rokov co som prezila, je to strasny psych. napor na matku a na celu rodinu. Mam este jedneho 20 r.zdraveho syna sportovca. Ked sa maly narodil nemala som sajnu o autizme takze prve jeho prejavy som brala ze je iny ako bol st. syn. Neskoro sa naucil chodit, odmietal stravu, nonstop plakal.Ked mal cca 2roky strasne malo hovoril, v tomto veku ine deti sa hraju s hrackami tesia sa vsetkemu. On v tomto veku dokazal presediet pri otocenom bycikly a tocil kolesa, tak isto fasciovane pozeral reklamy dookola, nikdy sa nehral s autickami ako ostat.chlapci. On si ich staval do radu podla farieb. Fascinovali ho ovladace, stare radia, .Neskor som si vsimla ze absolutne nepreJAVUJE emocie.Neznasal ked som ho isla objat, bolo fuk ci dostane nejaku hracku,prejavil sa iba v tedy pokial sme mu vypli telku alebo prerusili jeho hry. Vtedy dostal totalne zachvaty placu a agresie. V skolke to pokracovalo nehral sa s detmi bol samotar, nehral sa s hrackami vyhladaval pocitac ktory mali deti v triede a stale som to neriesila lebo p.ucitelky mi povedali ze vs. je ok.kazde dieta je ine. A dalej bol velmi sikovny ako 5r.sa sam naucil citat ked sledoval svojho brata a o matematike ani nehovorim.Preto som si myslela ze je nadany. Lenze zlom nastal medzi 5 a 6 rokom. V skolke zazil stres. udalost ktora mu spustila aj dalsie prejavy.Ucitelka ho zbila s lyzicou ked nechcel jest polievku po rukach. Odmietal jest v skolke, cim dalej jedol menej, zacal jedlo preberat podla farieb, podla poctu veci na tanieri,strasne mal rad monte ale ked vyrobca zmenil obal bol koniec, to uz je ine uz to nebudem jest.A to bolo so vsetkym.A najhorsie bolo ze od toho incidentu o ktorom som sa dozvedela az ovela neskor nechcel chytit pribor do ruky, museli sme ho krmit, odmietal chodit sam na zachod.Ale stale mi nic nedochadzalo. Cela moja rodina mi tvrdila ze je rozmaznany, ze si zasluzi poriadne po zadku, jeho spravanie naberalo uplne iny smer ako ost. deti preto som sa dostavala do konfliktov v obchodoch, s priatelmi ze si neviem vychovat rozmaznaneho soplosa.Samozrejme som ho musela zobrat zo skolky lebo sa to nedalo zvladnut. Ked nebolo po jeho dokazal zobrat bratovu hokejku a cloveka prizabit, ked dostal amok trieskal si hlavu o stenu az do krvy. To uz som rozmysl. nad psychyatriou lebo jeho ob. lekarka sa nestretla s takymto dietatom.No nastastie som mala kolegu ktoremu som rozpravala o synovi a jeho manzelka je riaditelka Domu soc. sl.pre ludi s autizmom. Verim ze to nebola nahoda. A tym sa moj zivot a hlavne zivot mojho syna radikalne zmenil.V Soc.zariadeni K.Matulaya v Dubravke zdiagn.p.Bardosova mojho syna ze ma autisticke spravanie aj prejavy aspergera no asperger sa da na 100perc. potvrdit az medzi 10-12 rokom dietata. No ja som bola stastna aj za to,lebo som uz nemusela tapat, premyslat, ospravedlnovat sa .Pravidelne kazdy tyzden sme zacali chodit na terapie, ja som sa zacala vzdelavat, citat, zhanat informacie.Musela sa zapajat cela rodina a zacat respektovat ze moj syn je iny a vzdy bude.Je mi len nesmierne luto ze teraz je tolko informacii, centier, komunit, rozprava sa o takychto detoch v mediach. Ja ked si spomeniem tych 10rokov dozadu ak by som toto vsetko vedela nenechala by som syna sa tolko trapit.
Takze po 10r.syna mu na stoperc.urcili asperger.V skole ma vynikajuce vysledky, chodi do nor.zakl. skoly, jeho triedna aj riaditelka vedia vsetko, respektuju jeho cudacku povahu aj spravanie a aj jeho spoluziaci.
Je vynikajuci v pc, jazyky, matematika, chemia, fyzika.
Nikdy som sa s nim neucila lebo to neznasa.Sam sa v6r.rokoch naucil anglictinu lebo to potr.k pc hram.
Jeho sen je byt lepsi ako bill gates.
{dufam ze sa mu to splni}
Ale v soc.oblasti je to stale katastrofa. Musela so odist s prace lebo sa nedokaze sam o seba postarat.
Od skolky nechyti pribor musime ho krmit, neznasa hluk, nema rad zmeny,
vsetko musi byt presne naplanovane na minutu, varim dookola 4 jedla, musime kupovat len 2 druhy sirupu ked zmenia obal neviem co spravime, a toho je na knihu.....
Ked som sa pytala jeho lekarky v centre co bude v buducnosti tak mi odpovedala ze ma klientov aj 35rocnych vystudovanych na vs elektrotech.pc ale ani jeden nema partnerku lebo nechapu pocity, city, spolupatricnost, nevedia roznoznat teda citat pocity tvare u druhych, nevedia rozoznat ci je clovek smutny, vesely, preco place.....
Takze buducnost..neviem strasne sa jej bojim co bude.Preto sa snazim do vsetkeho zapajat st.syna ak by sa mi nieco stalo aby sa dokazal o brata postarat.
Preto drzim palce vsetkym mamickam, ak sa Vam Vase dietatko nezda nenechavajte to tak, informujte sa kde sa da.Su rozne testy na rozny vek dietata. Vynikajuce centrum Andreas, Centrum K.Matulaya p.Bardosova, ktora nam neskutocne pomohla, lebo nielen dieta potrebuje pomoc ale aj matka vela krat som bola total na dne uz som nevladala, stalo ze som nenavidela svojho syna,
14rokov som nebola na dovolenke lebo syn neznasa cudzie prostredie, nesadne do cudzieho auta, robi statistiky padu lietadiel, neviem co je to ist niekam na vikend.A ak mate 10 rokov ten isty rezim musite dodrziavat jeho rezim, ak poviete ze ideme k lekarke o 14.00 musite to na sekundu dodrzat lebo je vystup.
Ale to je naozaj na knihu. Tak isto som sa dozvedela ze kazde dieta ma ine prejavy, kazde dieta potrebuje iny pristup.Ak by dal cas vratit urcite by som postupovala uplne inak a nenechavala by som si radit od ludi, lekarov co sa v zivote nestretli s autistom.Kazdy autista je uplne iny, nestretnete na svete dvoch rovnakych, kazdy vyzaduje nieco ine, kazdy sa boji niecoho ineho.....
Bola by som rada ak by tu napisala mamicka co prezila pocas strednej skoly a Vs.
Dakujem
Drzim Vam vsetkym palce