Krvná skupina

babenka1

vevericka: ešte niečo, ak som to pochopila správne, tak bombay fenotyp vlastne nie je ficko, ale jeho matka, že?

babenka1

ja v tom tiež nemám dvakrát jasno, preto som sa pýtala vevericky, proste je tam napísané, že bombay fenotyp krv môže darovať ktorejkoľvek krvnej skupine, ale prijať ju môže len od bombay fenotypu, inak dôjde k hemolytickej reakcii - rozpad červených krviniek.

Fallo

Vevericka- :)
Ty si aka rychla :).......
To by si mi musela nakreslit aby som to vstrebal :)
Ale znie to presvedcivo :)

vevericka

pretoze bombay 0 nemaju antigen H (lebo je recesivny stav hh, a preto sa nemozu ani tvorit antigeny A a ani antigeny B, lebo antigen H je prekurzor pre tieto dva), problem je, ze klasicka nulka nebombayska tvori antigen H..ak by sa tato nulka dala bombayskej, tato by reagovala na antgen H a bol by problem

babenka1

Fallo: ja som to nespochybňovala, veď také veci sa dejú. A neviem, či sa to dá nazvať štastie, ak sedí tá vec s transfúziou. :( Ak si to vypočítaš, tak na Slovensku je asi 20 ľudí s týmto fenotypom (a ktovie koľkí z nich to ani nevedia) - aká je pravdepodobnosť, že pri operácii ti budú vedieť zohnať potrebnú krv? prakticky nulová, nie?

babenka1

vevericka: toto je super zaujímavé, pamätám sa, ako sme na strednej na biológii riešili takéto príklady, ja som to nikdy nejako nechápala. Inak som našla na wikipédii takú zaujímavosť, že iba 0,0004% ľudí má bombay fenotyp (to sú 4 ľudia z milióna!) a že je to problém pri transfúzii, lebo bombay fenotyp môže prijať iba krv od iného bombay fenotypu. Je to pravda?

vevericka

ficko..presne cislo si fakt uz nepamatam..avsak asi ani statistiky nebudu presne, lebo bombay sa zamiena za klasicku 0, pride sa na to vtedy, ked deti zrazu maju inu krvnu skupinu ako sa predpokladalo..
avsak neda sa s urcitostou povedat, ze tvoja mamka ma bombay alebo nie.zvlast takto z fora..na treba analyzu..

ficko

Dakujem vam vsetkym za odpovede, takze je to ten Bombay fenotyp. Existuje aj nejaka štatistika aké percento ludi ma tento fenotyp?