môže mi zobrať dieťa?

Príspevok v téme: môže mi zobrať dieťa?
mimi++++

ahoj chcela by som sa spytat hlavne tych ktory sa rozumeju do pravnickych zalezitosti alebo tych co niecim podobnym presli ci je mozne aby si moj priatel ktorý je otcom mojej 15mesacnej dcery(ktoru mimochodom este kojim)mohol sudnou cestou vybavit aby mi ju mohol bravat.viete jeho rodina dost pije a aj on a bojim sa aby sa mojej dcerke nic nestalo v ich pritomnosti a taktiez sa bojim aby mi ju nevlacili po krcmach.nehovorim ze posediet si na terasu s priatelmi je zle ale oni sa tam skratka vzdy ozeru a on s nimi - a mala by som strasny strach ze mi ju zrazi auto alebo sa jej nieco stane pretoze je to šinter ktory neposedi a chvilka nepozornosti a cosi sa jej moze stat.Taktiez ma uz 2krat udrel,vyhraza sa mi na sposob ze si ma odsedi(ja to chapem tak ze ma zabije),a uz bol vo vazeni kvoly bitke,v tomto smere je dost agresivny neraz sa stalo ze ked mal vypite tak kopal malej do hraciek hadzal hocico po byte a neraz to letelo vazne milimeter od malej.prosim poradte mi ci mi ju moze bravat - ci mu to sud dovoli.nehovorim ze je zly otec-ked nepije je dobry otec ale ja sa bojim ze sa pri nej opije a nieco spravi.ja mu nezakazujem sa s nou stretavat ale len v mojej pritomnosti a s tym nesuhlasi-vysvetlila som mu ze snou moze byt aj kazdy den a ako dlho chce ked tam budem ja ale on nie.moze mu sud uznat aj aby si ju braval bez mojej pritomnosti?mam narok aj na vyzivne ak ma da na sud a ja budem ziadat len to aby sa stretaval len pri mne s nou?

mimi++++

v sucastnosti sme vo faze takej ze chce vidiet malu a ked mu poviem ze v mojej pritomnosti ju moze vidiet kazdy den aj cely den tak on ze nie a vyhraza sa mi: ako mi spravi zo zivota peklo,ako ma zabije(to raz pocula aj kamoska), a ma problem mi vratit aj moje koruny ktore mal pozicane nieto este prispievat nieco.mne by to bolo v podsate jedno nech mi nedava ani korunu - mne peniaze nestoja za to aby sa mojej malej nieco stalo ak by ju mal mat osamote(preto to cez sud ani riesit nechcem)len nech nas necha napokoji lebo bo tych jeho vyhrazkach mozno budem ziadat o zakaz priblizenia - bo raz sa mi vyhrazal ze mi malu zoberie(v zmysle ze s nou ujde).inak v nasom spolocnom prenajatom(mestskom ) byte ( na zluve je sice napisany on ale na ziadosti aj ja s dcerou,nam vymenil zamku s tym ze tam mozeme ist len ked on dovoli(ja tam mam osobne veci,malej veci,nabytok atd.-to moze???a chcem sa spytat ak si nebudem narokov na vyzivne - z dovodu uvedeneho hore-budem moct od socialky ziadat -prispevok na byvanie?a prispevok v hmotnej nudzi?

bardotova

najlepsie je uvadzat exaktne dokazy, napr. vazbu, policajne zaznamy, ale samozrejme pomozu aj svedkovia. samozrejme, obaja mate pravo nahliadnut pred pojednavanim do spisu - ked sa dozvie, ze predvolavas svedkov, moze aj on vyuzit moznost predvolania svedkov a zabezpeci si kamarata, ktory mu dosvedci, aky pokojny a bezuhonny zivot v sucasnosti vedie.
podla toho co si uviedla o otcovi dietata, agresivita, vytrznosti, pozivanie alkoholu, respektive vulgarny sposob vyjadrovania moze vazne narusit mravny a emocionalny vyvoj dietata, preto si skus presadit, aby mal otec moznost vidiet dieta max. dve hodiny tyzdenne a to v tvojej pritomnosti.
povinnost prispievat na vyzivu vsak tymto nie je nijako dotknuta, nespominas ci v sucasnosti tak robi.

mimi++++

a ty sa pohybujes v tejto sfere?
ako si myslis ze by to pri vsetkych tychto skutočnostiach mohlo dopadnut.
inak pred 2 dnami sa mi zas vyhrazal cez telefon a dala som aby to pocula aj kamaratka ktora mi mimochodom je ochotna ist svedcit na sud.taktiez to ze pije.ze ma udrel.bol vo vazeni atd.?

bardotova

ak sa zacne sudne konanie, ci uz zo strany otca alebo tvojej, budete vyzvani, aby ste sa vyjadrili k navrhu, tam vyjadrite svoj suhlas alebo nesuhlas s podmienkami druhej strany, pricom vas sud zaroven vyzve, aby ste urobili co najskor navrh na predvolanie svedkov. je dobre ak sa predvolaju hned na prve pojednavanie, aby sa to zbytocne nenatahovalo.
pravdupovediac, vysledok pojednavania zavisi od kolizneho opatrovnika a sudcu, ktori vam budu prideleni.

mimi++++

no vo vazeni bol asi do roku 2005alebo 2006 ale od vtedy sa zaplietol este do bitiek.podmienka mu skoncila po 2 rokoch cize tento rok ale ako pisem od kedy bol z basi prec este sa angazoval v bitkach akorat ze sa to nedostalo na policiu tj ale keby bolo sudne konanie mohla by som si tam zavolat svedkou ktory mi dosvecia ake prostredie moze vytvorit dietatu,a svedkou ktory mi dosvedcia ze je agresivny ci tam si svedkou nebudem volat.

bardotova

tak to je ina vec, samozrejme ze sa na to prihliada. dost ale zavisi od toho, kedy to bolo a ci v sucasnosti vedie bezuhonny zivot.

mimi++++

a to nezavazi ani to ze bol trestnany pre výtrznosti-pre agresivitu.ved bol vo vazani to sud prideli stretavat sa dieta s otcom aj v tom pripade?ved tam uz z toho vyplýva nejake riziko

bardotova

mimi, podmienkami, v akych sa ma dieta zdrziavat zaujimaju akurat urad prace, socialnych veci a rodiny. ak ste v sudnom konani pre upravu styku s maloletymi, dietatu bude prideleny kolizny opatrovnik (teda pracovnicka alebo pracovnik UPSVaR), ktory presetri pomery v rodine. tito pracovnici sa ale zaoberaju len podmienkami na byvanie - ci ma dieta kde prespat, ci otec dietata pracuje, ci ma ako zabezpecit hygienu a stravovanie dietata pocas jeho pritomnosti. nezaobera sa pribuznymi, najma ak neziju v spolocnej domacnosti. socialny pracovnik castokrat (alebo vo vacsine pripadov) nejde do domacnosti zistovat, ci su uvedene udaje spravne. kolizny opatrovnik je potom pritomny aj na sudnom pojednavani, je na strane dietata a vacsinou aj matky, ale necakaj, ze otcovi odopru pravo vidat dieta.
este k nakladom na pojednavanie - sudne trovy na jedno pojednavanie su cca 6O€, hradi ich zalobca.
nepises, ci ti v sucasnosti prispieva otec dietata na jeho vyzivu. ak nie, mas pravo uplatnit si narok (zase najlepsie cez UPSVaR) spatne, od narodenia dietata.

mimi++++

bardotova a ty si pravnicka alebo sa aspon pohybujes v tejto oblasti?- ked to tam pises tak suverenne.ako viem ze tento nas stat je viac menej bezpravny ale nedovoli sa mi nepozastavit nad vecou co tu pises to ako sud saa bude takymito vecami zaoberat az po tom ak sa nieco stane?ved to nieje normalne.praveze pri tychto veciach ze ludia nerozmyslaju ,,co keby" vznikaju rozne nestastia kde trpia najma deti .ved predsa v takomto pripade ma sudca hlavne hajit dieta a mysliet na to co keby.