Magneticka rezonancia

barbb

MR je vysetrenie bez ionizujuceho ziarenie (inizujuce je rtg), nic sa nepicha, iba ak spominana kontrastna latka, aj to je mozne, ze sa to tu pletie s angiografiou, co je nieco ine. pacient sa jednoduche "vlozi" do magnetickeho pola, ktore ovplyvnuje atomy ludskeho tela - pootoci ich, nasledne sa po vypnuti magnetickeho pola vratia do povodneho stavu, pricom prebytocnu energiu vyziaria - vznika obraz..a je 2D, len dalsim spracovanim je mozne spravit 3D, ale to aj z CT sa da. zaklad je, pacient nie je vystaveny ionizujucemu ziareniu, ziska sa aj lepsi obraz. nepripustne su akokolvek kovove predmety, kedze ide o silne magneticke pole,aj tie najmensie urobia velky problem. a klopka to, to je pravda. tot v skratke vysvetlena magneticka rezonancia.

Marianka

slavodsds, ja som bola na magnetickej rezonancii pre asi 2-rokmi. par minut pred vysetrenim mi sestricka pichla taku protilatku proti ziareniu, a potom som sla na to vysetrenie. vyzliekat som sa nemusela, len som si lahla a zasunuli ma do takeho valca. ti lekari, ci kto to robi sa s tebou rozpravaju pocas vysetrenia, ci ti nie je zle... je to kratke...

salex

aj ja mám isť namg chrbtice ale dr al eto budú pozerať celú časť chrbta či len tú ktoru dr označil a v tom valci sa leži nahá

Susanah

Dakujem za vysvetlenie debyl-filozof:)Ale ja som na tom vysetreni bola, takze viem...to "nieco do zily" je kontrastna latka, ktora sa ale pouziva len v niektorych pripadoch. A viem, ze nejde o rontgen ale o odraz elektromagnet. vln od pevnych casti...(teda aj kosti). Vysledkom je 3D pocitacovy obraz.

debyl-filozof

je to dost kvalitne vysetrenie, lepsie ako ct.. urobi i 3d obraz, Susanah to nie je "rengen" aby snimal kosti.., to si len lahnes, daju ti nieco do zili, zasunu ta do takeho valca, asi 20min to tam prerusovane huci a potom ta vyberu a to vsetko, nic neboli..

Susanah

Ahoj, ja som bola na MR hlavy. Bolo mi povedane, ze je to "bezpecnejsie" vysetrenie ako CT. Nepoznam presny princip vyserenia. Myslim, ze ide o vysielanie elektromagnetickych vln, ktore sa odrazia od kosti a na monitore sa zobrazi presny obraz (lebky, chrbtice). Postup je takyto: lahnes si a nad teba sa prisunie pristroj a zacnu sa ozyvat klepave zvuky. Trosku to pripomina techno;) Nie je to neprijemne, niektori pri tom vraj aj zaspia:) Trva to asi 20 minut. Na vysledky budes cakat par dni. Nedostanes ziadne snimky, len popis. Drzim palce, nech vsetko dobre dopadne;)