TETOVANIE a RTG? preco to nejde (udajne) dokopy?

Príspevok v téme: TETOVANIE a RTG? preco to nejde (udajne) dokopy?
tattooankle

Ahojte, mam tetovanie na nohe, dole pri clenku... udajne sa neda robit rtg (ci to plati len pre CT a magneticku rezonanciu??) ked to clovek ma... povie mi niekto preco? pocula som , ze to to ziarenie vytrhne z koze, ale preco? ak niekto viete, tak napiste vysvetlenie na vyssej urovni :-) velmi ma to zaujima...ci si fakt musim davat bacha aby som si nohu nezlomila :D a co by sa stalo keby aj?
dakujem vopred za rady, a sproste komentare si prosim odpustite, niesom na ne zvedava...

Lele4444

Tetovanie pri rontgenovych snímkach robia problém iba ak je tetovanie farebné väčšinou keď je červenej farby... Obyčajné čierne tetovanie problém nerobí pokiaľ ho máte spravený u odborníka..

nefinka

no neviem, ja mam tetovanie a od doby, čo ho mám som bola aj na RTG a viackrát aj na MRI a nebol s tým žiaden problém

arnie11

Prekazkou pri MRI (magnetickej rezonancii su magneticke materialy (e.g. zelezo) - v magnetickom poli je pritahovane k magnetu. Teda ak by ste mali napr. piercing z ocele tak by vam to mohlo sposobit poranenie. Kovove materialy (napr. implantaty) mozu byt ak su z nemagnetickeho kovu (napr. titan). Samotne tetovanie neprekaza, ale v niekolkych pripadoch bolo pozorovane slabe palenie (bez nasledkov). Vo vynimocnom pripade muselo ist tetovanie prec. Problem je hlavne u vyrazne tmaveho cierneho a hnedeho tetovania zvlast ako vzor uzatvara slucku. Pouzita farba obsahovala oxidy zeleza, ine farby su bez problemu

www.ajronline.org

lenka...

Mne keď robili RTG zubov, tak tam kde mam plomby, boli biele miesta, lebo plomba obsahuje kov? No potom je to logicke, že aj tam kde je tetovanie ostane biele plocha.

lovelylily

dakujem ! presne nieco taketo som myslela, ako vysvetlenie... takze ked si zlomim nohu, RTG nevadi, ale vytrha sa mi to z koze? spravne chapem ? :D na uistenie
(tym ktory nedoslo ze ten horny nick je iny , to koli upresneniu info)

technéciumTc

to máš úplne jednoduché...

každý atrament používaný na tetovanie je zmes chemikálií, ktoré vo veľkej časti obsahujú ťažké kovy--každá farba má svoj špecifický kov, respektíve skupinu kovov.... preto magnetické skeny ako napr. CT, MR, MNR, PET...., ti tieto kovy v podstate vytrhajú z kože a je to moc bolestivé a skeny na báze žiarenia napr. RTG vysielajú určité žiarenie o presnej vlnovej dĺžke a ak ti robia sken mäkkých tkanív/pľúca/, tak tieto kovy pozmenia vlnovú dĺžku žiarenia/ každý kov má špecifickú adsorbanciu žiarenia/, čo sa prejavý svetlejšími miestami na skene a tým pádom nemôžu správne detekovať danú chorobu--chápeš?

mimochodom RTG nohy, resepktíve zlomenín sa môžu robiť, lebo zlomenú kosť vidno aj keď je tetovanie, tam ide len o diagnostiku rakovín, infekčných chorôb...-tieto sa nemôžu robiť, kvôli nesprávnemu výsledku a magnetické skeny by boli moc bolestivé a ty by si sa pohla čím by bol sken v podstate zbytočný...

takže tak

lovelylily

sak prave preto som vsade pisala ze UDAJNE, lebo som nevedela ci je to pravda... aj ja som si myslela ze len na magnetickej, ale ked som sla na rtg pluc tak sa ma pytali ci nemam niekde tetovanie, a ked som povedala ze mam, tak oni hned ze kde, ja ze len na nohe a oni ze ok a prikrili mi to tou vecou takou tazkou...preto mi to nieje jasne

sarah parker

neviem si dost dobre predstavit, preco by to nemalo ist dokopy. urcite to mas z nejakeho pochybneho zdroja.
jedine, co je nezlucitelne, su kovove predmety pri magnetickej rezonancii, kedze sa tam vyuziva magneticke pole velmi silneho magnetu.