Materska a zivnost

bublifuk

tak jo, aspon mozem kludne spavat s vedomim ze na socialnych davkach tento stat urcite neskrachuje... vedia setrit na spravnych miestach... dakujem za info.

CMu_Q

mnoo davka v hmotnej nudzi (ak si toto myslela) sa pobera v pripade ak vas prijem je pod hranicou zivotneho minima (t.j. 5390SK), pricom sa posudzuje dokopy prijem vas vsetkych v jednej domacnosti (ak sa ti narodi babo, tak i jeho prijem, cize davky, ktore budes zan poberat), a ak suhrn tychto prijmov je pod hranicou ZM, vtedy mas narok na davku v hm.nudzi, v prislusnej vyske (podrobnosti v zakone), ale su tu este tri podmienky pre uplatnenie tohto naroku a to:
a) ak by si si neuplatnila zakonne naroky (t.j. tie davky na ktore mas narok, ale ich nepoberas) - vtedy niesi posudzovana ako v hmotnej nudzi
b) ak by si vlastnila majetok, ktory by dokazal pokryt tvoje potreby (zivotne min.) tak ani v tom pripade ta neposudzuju v hmotnej nudzi
c) alebo ak by si nevykonavala zarobkovu cinnost - vtedy tiez. Tato podmienka sa neberie do uvahy ak sa nevyk.zarobk.cinnost z istych dovodov (v zakone), napr. poberanie invalidneho dochodku, alebo dovrsenie dochodkoveho veku, starostlivost riadna, denna, osobna o dieta s nepriazn.zdrav. stavom a este paaar....

takze asi tolko ti viem k tomu povedat, moc v tom prehlad nemam, iba zakladne veci, pre orientaciu, v socialne ti blizsie poradia :)

bublifuk

dakujem! v utorok idem do socialky sa este spytat na podrobnosti, napriklad dalsia zaujimava otazka: momentalne som teda nezamestnana ale kedze mam menej ako 25 nedostavam zo socialky zivotne minimum ani nic podobne. ked dosiahnem vek 25 dostanem k rodicovskemu aj zivotne minimum? teda v pripade ze nebudem robit, co asi nebudem kedze budem s babatkom doma a ta zivnost sa mi zda sa neoplati.

CMu_Q

bublifuk - ako som pisala, ak by si si pozastavila zivnost, tak by si mala narok na rodicovsky prispevok (samozrejme ak su splnene dalsie podmienky, ktore som uviedla) ... rozhodnutie uz je len na tebe, ale aj tak ti radim, skoc do poistovne sa poinformovat :)

CMu_Q

no a pre dalsie info:

MATERSKE: narok na materske ma tehotna zena, ktora aspon 270dni pred porodom bola nemocensky poistena (povinne, alebo dobrovolne), a stara sa o narodene dieta. Materske sa nasledne pobera:
a) od 6 tyzdna pred dnom porodu, kt. stanovil lekar
b) najskor od 8 tyzdna pred dnom porodu
c) alebo odo dna porodu, ak porod nastal skor.
V taktomto pripade sa materske pobera po dobu 28tyzdnov odo dna vzniku naroku na materske. Moze sa poberat i dlhsie, ak sa narodilo viac deti, alebo ak je osamela poistenkyna (v tom pripade po dobu 37 tyzdnov odo dna vzniku naroku na meterske)

RODICOVSKY PRISPEVOK: pobera rodic, alebo osoba, ktorej dieta bolo zverene do nahradnej rodic.starostlivosti. Podmienky na vyplatu rodicovskeho su:
a)starostlivost o dieta rodicom do 3 rokov (cize prisp.sa pobera do 3 rokov veku dietata), alebo do 6 rokov, ak ma dieta nepriazn. zdrav. stav.
b) trvaly/prech. pobyt opravnenej osoby (napr.rodic) na uzemi SR
c) trvaly/prechod. pobyt dietata na uz.SR
d) nevykonavanie zarobkovej cinnosti
pricom pri pism.d) sa berie do uvahy aj zivnost, cize je potrebne nevykonavat, resp. prerusit vykonavanie zivnosti, aby sa rodicovsky mohol poberat.

materske a rodic.prispevok sa spolu nevyplacaju! iba v pripade ak by rodic.prisp. bol vyssi nez materske (v tom pripade sa k materskemu vyplaca iba rozdielova cast rodicovskeho a materskeho)

suma RODIC.PRISP: 158,67 €/mesiac, MATERSKE sa vypocita vzorcom: 55% denneho vymeriavacieho zakladu /vyplaca sa takisto na mesiac(podrobnosti zakon c. 461/2003 o soc. poisteni)

a ci si platis odvody pocas materskej, to ti neviem poradit,(niesom si ista, ale co si tak mierne pametam, tak v zakone bolo tusim pisane, ze stat plati v pripade ak sa pobera rodicovsky prispevok, ale ak sa pobera materske, v tom pripade asi nie), treba si to pozriet v zakone, alebo ak ho nemas k dispozicii, tak zajst do prislusnej pobocky soc.poistovne v mieste tvojho trvaleho bydliska, tam ti poskytnu blizsie info.

Ucila som sa to len nedavno, ale tak nieco mi musi uniknut, aby som mala miesto na ucenie aj na dalsie skusky :D

bublifuk

no super... Ja na matersku narok nemam vobec, lebo som prave vysla zo skoly a nemam nic odpracovane a som momentalne v siestom mesiaci ale citim sa doma hlupo, ked nic nerobim a maju ma zivit... studovala som odbor s ktorym by som mohla pracovat aj z domu, ale bez zivnosti ma nik nezamestna, tak sa rozhodujem ci byt odkazana an almuznu statu, alebo zacat podnikat... vravite teda ze v pripade zivnostenskej cinnosti (ktoru by som neprerusila ale vykonavala) nic nedostanem a vsetko si platim sama...? alebo si teraz zalozim zivnost a o par mesiacov ju mozem pozastavovat... to sa asi moc neoplati. super...

CMu_Q

rodicovsky prispevok poberas len vtedy ak nepoberas materske,...ale v pripade ze by rodicovsky sumou prevysoval materske, vyplaca sa ti k materskemu aj rodicovsky v sume rozdielu medzi oboma davkami. Rodicovsky sa takisto nepobera ak rodic vykonava zarobkovu cinnost, resp. ma zivnost!

kajja

No to je dost komplikovana situacia ... ak si teraz normalne zamestnana asi by som radsej nechaosila, bude to vela vybavovaciek ... V prvom rade si treba uvedomit rozdiel medzi rodicovskym prispevkom a materskou. Materska vznika na zaklade poistenia (min. 270 dni pred nastupom na matersku nemocenske poistenie - ako zamestnanec, szco resp. dobrovolny platca). Matersku dostava zena tych 7 mesiacov. No a rodicovsky prispevok je aj ked nemas matersku, je prilis nizka resp. po tych 7 mesiacoch do 3 rokov dietata. Teraz tam pani mimozemStanka porobila zmeny, takze uz sa popri tom nemoze pracovat ak chces mat plnu vysku (co je necelych 5tis skk:)) .. ako je to so zivnostou, netusim. Co sa tyka platenia odvodov, pocas materskej treba asi prerusit zivnost (??) a si poistencom statu (pozor, treba dat ziadost aby si ostala v druhom pilieri dochodkoveho) - samozrejme treba obehat socialnu a zdravotnu poistovnu - ako inak, par dni po porode ...